מי אשם בכך שאיסור הדיג בכנרת לא נאכף?

מי אשם בכך שאיסור הדיג בכנרת לא נאכף? הדייגים שלא מדווחים למס הכנסה או משרד החקלאות?

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

שלושה חודשים אחרי ההחלטה לרכך את התקנה על איסור הדיג בכנרת לשנתיים ולצמצם אותה לארבעה חודשים בלבד, הדיג בכנרת נמשך. זה קורה מפני שטרם נמצא הסדר לפיצוי הדייגים על המחסור בפרנסה בתקופה שבה ייעשה ניסיון לשקם את אוכלוסיית הדגים המידלדלת באגם.

מתברר כי בין 150 הדייגים בכנרת, רק עשרה מנהלים ספרי חשבונות מסודרים ומדווחים למס הכנסה. על כן הודיע משרד האוצר כי יפצה את אלה שניהלו ספרים בשכר מינימום (כ-3,900 שקל) ואילו שאר הדייגים יקבלו 2,000 שקל בחודש, פיצוי על איסור הדיג. כדי להסדיר את העניין בעתיד הודיע משרד החקלאות כי בכוונתו להתנות מתן רישיון דיג בהצגת אישורים מרשויות המס. בינתיים מתנגדים הדייגים להצעת האוצר, הדיג נמשך והדגה בכנרת מידלדלת.

לרוח הגבית שהפיחה ועדת הכלכלה של הכנסת בסירות הדייגים, בהחלטתה על הקיצור המשמעותי של תקופת איסור הדיג, הצטרף השבוע מבקר המדינה. בדו"ח שפירסם תקף את התנהלות אגף הדיג במשרד החקלאות, תיאר אותו כ"ניהול כושל" והטיל עליו חלק ניכר מהאחריות למצב הדגה בכנרת.

דוגמה לכך מובאת בדו"ח: אכלוס הכנרת בדגיגונים, תפקידו של אגף הדיג, נפגע לפני שלוש שנים מפני שמנהל האגף לא דאג לאישור עבודה בשבת לעובד אחראי. כך קרה שכ-100 אלף דגיגי קיפון צפלוס (בורי), הושארו ארבעה ימים בצפיפות במכלים סגורים, ומתו מיד לאחר הכנסתם לכנרת.

הדייגים משתדלים להצניע את תרומתם לירידת בכמות הדגה בכנרת, גם בעזרת עבירות דיג, ולהטיל את כל כובד האחריות על אגף הדיג שלא היטיב לפקח, כפי שהודגש בדו"ח.

הממשלה החליטה לאסור על דיג בכנרת למשך שנתיים רק לפני כשנה וחצי, בשל "חשש ממשי לאסון אקולוגי שיתרחש בעקבות אובדן משאב הדגה בכנרת והפיכתו לאגם ללא דגים", כדברי ההסבר להחלטה. על פי נתונים שהציג אז אגף הדיג במשרד החקלאות, כמות הדגה בכנרת ירדה בעשור האחרון בעשרות אחוזים מדי שנה. אם ב-1999 עמד השלל השנתי על כ-2,144 טונות דגים, ב-2009 היה השלל השנתי 157 טונות בלבד.

הירידה התלולה בדגה בכנרת, ובמיוחד באוכלוסיית דגי אמנון הגליל (מושט), כבר הביאה את אגף הדיג במשרד החקלאות להכריז, לפני יותר משלוש שנים, על איסור דיג באגם למשך יממה אחת בכל שבוע. אבל במרוצת השנים נאסר הדיג רק באזור הבטיחה בצפון האגם, למשך חודשיים שבהם מתקיימת במקום רביית האמנונים, וגם זה ללא הקפדה יתרה.

לפי דו"ח המבקר, בחודשים מארס-אפריל 2010 צריך היה אגף הדיג לאכוף את איסור הדיג בבטיחה 24 שעות ביממה, בשלוש משמרות של שמונה שעות. האגף אכן תיכנן 336 משמרות, אף בפועל, לפי הדו"ח, התקיימו רק 154 משמרות.

הדייגים נאבקים בהחלטות על איסור הדיג. בסיוע עורך הדין דוד מנע, ותוך הסתמכות על חוות דעת של הפרופסור משה גופן, בעבר מנהל המעבדה לחקר הכנרת, הם טענו כי אסור להפסיק את הדיג בכנרת ושהפסקתו עלולה לגרום נזק. תוך יצירת אהדה בין חברי ועדת הכלכלה של הכנסת קוצרה, כאמור, תקופת איסור הדיג.

ועדת מומחים, שהמליצה לוועדת הכלכלה לקצר את איסור הדיג לארבעה חודשים, הוסיפה שמן למדורת העימות וקבעה כי הליך קבלת ההחלטות בממשלה "הושפע ממחסור משמעותי בידע ובנתונים שיאפשרו קבלת מסקנות מדויקות ומהימנות מדעית, בנושא השפעת הדיג על המגוון הביולוגי ואיכות המים בכנרת". כעת טוען גופן כי אוכלוסיית הדגים בכנרת שבה וגדלה וכי אין צורך לנקוט צעדים דרסטיים. לדעתו אין צורך לאסור את הדיג גם לארבעה חודשים ואפשר להסתפק באיסור הדיג בבטיחה, בתקופה של רביית האמנונים.

המאבק על עתיד הדגה בכנרת מתמקד כעת בתרומתם של הקורמורנים להיעלמות הדגים מהאגם. גם זה מוזכר בדו"ח המבקר, שכתב כי לדעת רוב אנשי המקצוע העוסקים בחקר הכנרת, הקורמורנים הם אחד הגורמים העיקריים לפגיעה בדגה. בעימות הזה עומדים הדייגים ואגף הדיג באותו הצד: זה שסבור שצריך לגרש את הקורמורנים מהכנרת. מצדו השני של המתרס ניצבות רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, המבקשות להגן על עופות מים.

על פי הערכות מחמירות, הקורמורנים זוללים 115 טונות דגיגוני אמנון. ברשות הטבע והגנים טוענים שהם מסתפקים בכ-80 טונות של דגיגוני אמנון, "כרבע מן הכמות השנתית הממוצעת של האמנונים העולה ברשתות הדייגים", מציין המבקר. גופן אף מחמיר וטוען כי ב-2008 חיסלו הקורמורנים 290 טונות דגיגוני אמנון. כך או כך, לא ברור איך זה מסייע לאכיפת האיסור על דיג. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ