ניצחונו של רפאל קוראה, נשיא אקואדור

במשאל עם באקואדור התווכחו על מלחמות שוורים, ובו בזמן הגבילו את חופש העיתונות ועצמאות השופטים

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט

לא רק לוונצואלה יש נשיא מזמר. בתחילת השבוע, על במה במרכז בירת אקואדור, קיטו, פצח הנשיא רפאל קוראה בשיר ניצחון, מלווה את עצמו בתנועות ריקוד ופריטה על גיטרה דמיונית. היתה לו סיבה טובה לחגוג. זמן קצר קודם לכן נודעו תוצאות ראשונות של משאל העם שיזם לשינויים בחוקה, המעניק לו כוח לפקח על העיתונות החופשית שנואת נפשו ועל מערכת המשפט.

קוראה, בן 48, הנראה צעיר מכפי גילו, מכהן כנשיא מאז ינואר 2007. הוא גם חבר בקבוצת המדינות ההולכות אחרי המהפכה "הבוליברית" של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס. לדעת אוהדיה נועדה המהפכה להעניק יתר כוח לבני העם, ולדעת שולליה היא מבקשת להעניק יתר כוח למנהיג בלבד.

בין עשר השאלות שהוצגו למצביעים באקואדור, בסוף השבוע האחרון, היו כשאלות העשויות בהחלט להפוך את חייו של הנשיא - כל נשיא - לקלים יותר ולחסוך לו הרבה ביקורת. אבל רבים מבני עמו, אפשר היה להתרשם, חשבו שהעניין המרכזי במשאל הוא "סי או נו" (כן או לא) למלחמות שוורים.

מהעיתונים הנפוצים של אקואדור, ובמיוחד אלה התומכים בנשיא, אפשר היה לקבל את הרושם שהנושא הגורלי לעתיד 15 מיליון אזרחי המדינה הוא השאלה האם להתיר או לאסור קיום מלחמות שוורים, בשם המאבק נגד התעללות בבעלי חיים. הנושא נידון בהרחבה מכל צדדיו: כנגד סבלו של שור זה או אחר הועמדו כוחה של המסורת, ההיסטוריה הלאומית ועוד נהרות של מלים.

אבל השאלות החשובות באמת במשאל היו בתחומים שונים: האם לתת לנשיא סמכויות נרחבות יותר במינוי שופטים ובכירים במערכת המשפט והאם להגביל את הבעלות על כלי התקשורת ולהקים גוף ממשלתי לפיקוח על פרסומי העיתונות. 47.1% מהמצביעים, בממוצע, השיבו "כן" על כל אחת מהשאלות והנשיא זכה ברוב.

השר לתיאום פוליטי בממשלתו של קוראה, קרלוס באקה, הסביר כי "יש כמה עיתונים הטוענים שהם מדווחים לטובת העם, אבל למעשה הם מנצלים את העם, מספקים לו סיפורי סנסציות זולות על אלימות ועל סקס. המסר שלהם חייב להיות מבוקר - לא על ידי צנזורה, אלא באמצעות הצבת סטנדרטים לתקשורת".

קרלוס רוחס, עורך בכיר בעיתון "אל קומרסיו", אומר בתגובה: "הממשלה טוענת שוב ושוב שהעיתונות באקואדור מושחתת, מפיצה שקרים, מעודדת ניסיונות להפיל את קוראה. זה הקמפיין שמנוהל נגדנו. למעשה, מאחורי כל הדברים מסתתר הרצון למנוע מאתנו אפשרות למתוח ביקורת על הממשל".

תנועתו של הנשיא, "אליאנסה פאיס", התגייסה במרץ להשגת ניצחון במשאל העם. לכל ברור כי מדובר ביוקרתו ובמעמדו של קוראה, וכי כישלון עשוי לערער את השלטון. הקמפיין הרשמי דיבר על "הצבעה פטריוטית". נטען בו שהצעדים נגד התקשורת הם בעצם חלק מן המאבק בפשיעה המשתוללת, שלעיתונות - כך נטען - תפקיד חשוב בעידודה.

"הצילו את החברה", קראו דוברי השלטון מעל כל במה. בשאלת החוק נגד התאכזרות לבעלי חיים, לעומת זאת, השתרר גמגום מביך. אף שהשאלה הוצגה על ידי הממשלה עצמה, בשלב מסוים התברר שדווקא בקרב דלת העם והכפריים, תומכיו המובהקים של קוראה, יש התנגדות לחוק שישים קץ למלחמות השוורים הפופולריות במדינה, עוד מהימים שאקואדור היתה חלק מהאימפריה הספרדית. עד כדי כך התלהטו הרוחות שהנשיא ראה צורך להצהיר שהוא מתנגד לפגיעה בבעלי חיים - להוציא מלחמות השוורים.

האופוזיציה מן הימין, וחלק גדול מהתקשורת הפרטית, ניהלו מאבק עיקש למען ניצחון ה"לא" במשאל. ועדת הבחירות הלאומית אסרה על העיתונות להשתתף ישירות בקמפיין, אבל היא מצאה דרכים יצירתיות לעקוף את האיסור. שבוע לפני המשאל אירגנו בעליו ועורכיו של העיתון "אל קומרסיו" אירוע המונים בקיטו, תחת הכותרת "היום העולמי למען חופש הביטוי". הדיווחים הנרחבים על האירוע לא כללו אזכור של המשאל העומד בפתח.

קוראה, שלמד כלכלה בעיר לובן בבלגיה, פגש שם את אשתו, אן, אם שלושת ילדיו. בשלב מאוחר יותר קיבל תואר דוקטור בכלכלה מאוניברסיטת אילינוי בארצות הברית. לאחר שנבחר לנשיא ב-2007 הוביל שינויים בחוקה שאיפשרו לו להתמודד שוב על התפקיד, ובבחירות שהתקיימו אחרי השינויים האלה, באפריל 2009, זכה כבר בסיבוב הראשון ב-52% מהקולות, ניצחון שלא היה כמותו באקואדור זה שלושה עשורים.

ההצלחה המסוימת שקצרה מדיניות המאבק בעוני שהנהיג הפכה אותו לגיבור השכבות החלשות במדינה. אבל הימין, קהילת העסקים והאינטלקטואלים מנהלים נגדו מאבק עיקש. לפני חצי שנה הוא נפצע קלות בהתקוממות חלק מכוחות המשטרה, ואחר כך הוחזק בשבי בבית חולים צבאי.

למזלו, ראשי הצבא שמרו אמונים לו או לחוקה. כוח קומנדו פילס דרך אל בית החולים וחילץ משם את הנשיא. יש פרשנים הסבורים כי בעקבות ההתרחשויות האלה, בסוף ספטמבר 2010, קיבל קוראה ייעוץ מידידו הוגו צ'אווס, וזה הדבר שדחף אותו להניח על שולחן הפרלמנט את ההצעה למשאל העם, בחודש ינואר.

בכל מקרה, תוצאות משאל העם הן זריקת עידוד לקראת הסיבוב הבא בקלפיות. קוראה כבר הודיע על כוונתו לרוץ שוב לנשיאות בבחירות 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ