לדחוף קדימה את השכבות החלשות

אסטרטגיה מדינית

אלינור איתם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלינור איתם

>> המהומות בעולם הערבי מזכירות את מהומות אביב העמים שהחלו עם מהפכת פברואר ב-1848 בצרפת, שבהן הודח המלך על ידי ההמונים.

הסיבות שהביאו למהומות היו מדיניות המלך שהביאה למשבר כלכלי ותחושת קיפוח של המעמדות הנמוכים. כאש בשדה קוצים התפשטו המהומות למדינות נוספות ביבשת - אוסטריה, גרמניה ואיטליה. אביב העמים שינה את פני אירופה כולה. זה לא קרה מיד, היו בדרך מלחמות עקובות מדם. 100 שנה לאחר מכן פניה של יבשת אירופה השתנו לבלי היכר.

אביב העמים האוריינטלי החל גם הוא ממשברים כלכליים ותחושות קיפוח. אנחנו רוצים להאמין שהוא יסתיים ללא שפיכות דמים, אבל האירועים בלוב מזכירים שההיסטוריה חוזרת. אנחנו בתחילתו של תהליך שישנה את המזה"ת לעולמים.

בשעה זו עלינו להתכנס אל קליפת האגוז שלנו ולהכין אותה לסערה שתעבור מתישהו מעל ראשינו. האם אנחנו חסינים? האם החברה שלנו איתנה? כדי לענות על השאלה הזו כדאי לעיין בספרם של אליהו גולדרט וג'ף קוקס "המטרה", שנהפך לקריאת חובה בבתי הספר לניהול. באחד הפרקים מתוארים קורותיו של אחד המחברים כהורה מלווה בטיול הצופים. כאשר טור המטיילים מתארך והקבוצה משתרכת, חושב לעצמו ההורה המלווה: "איזה כישלון אתה, אפילו לא יכול להסתדר עם קבוצה של צופים. שם, מלפנים, יש איזה ילד שרוצה לשבור את שיא המהירות, וכאן אתה תקוע מאחורי הרבי השמן, הילד הכי אטי. אבל אין הרבה מה לעשות בקשר להרבי, הוא הרי לא ילך יותר מהר".

לאחר בחינת הקבוצה ושקילת כל האלטרנטיבות, ההורה המלווה משנה אסטרטגיה: הוא נותן להרבי להוביל. הרבי וכל האחרים מוכי תימהון. הנער שמונה למוביל הוא האטי שבחבורה. "אם אתם רוצים ללכת מהר יותר, אתם צריכים לחשוב איך לאפשר להרבי ללכת מהר יותר", מאיץ בהם ההורה המלווה. הנערים פורקים את ציודו של הילד האטי ביותר ונושאים אותו.

את הלקח הזה לא משכילים קברניטי המשק שלנו להבין. הם נושאים עיניהם לשכבות החזקות בתקווה שיהיו הקטר שימשוך את המשק קדימה. כוחה של חברה לא נמדד בחולייה החזקה ביותר שלה - לא בבארות הנפט, לא בכמות פרסי הנובל שבהם זוכים תושביה ולא בעתודות הכספיות הנמצאות בקופה הציבורית. כוחה של חברה נמדד ביכולתה לשאת בנטל שעמו מתמודדות השכבות החלשות.

כפי שאנו לומדים שוב, השכבות החלשות הן אלה שמובילות מהומות והן הקרדום המאיים על חוסנה חברה. רק יכולתה של החברה הישראלית להוריד מעול השכבות החלשות כדי שאלה יוכלו להתקדם, היא שתאפשר לנו כחברה לצלוח את הימים הקשים שלפנינו. עכשיו יותר מתמיד זהו צו השעה להתחיל לטפל בהן. זהו הזמן להוציא מקופת המדינה את העתודות ששמרנו ליום סגריר, כי ימים קשים לפנינו ועלינו לחזק את השורות: לדאוג שבישראל של שנות ה-2000 לא יהיו ילדים עניים, להבטיח תעסוקה גם ליושבים בערי הספר ולתת טיפול רפואי הולם לכולם.

הכותבת היא חוקרת במכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ