300 חברות תוכנה כשירות בישראל

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> משמעותו של מחשוב ענן היא קבלת משאבי מחשוב - כמו עיבוד נתונים, אחסון מידע, שליחת הודעות ומסדי נתונים - ממקור חיצוני. הוא מאפשר הפעלת תוכנות ושימוש ביישומים מתוך האינטרנט, כשהעיבוד מתבצע בשרתים ומרכזי מחשוב הנמצאים מחוץ לארגון.

האנלוגיה הטובה ביותר לתשלום עבור מחשוב ענן היא רשת החשמל: החיבור הוא תמידי, אבל משלמים רק על החשמל שנוצל. המודל העסקי החדש של מחשוב ענן הוא תשלום עבור עבור השימוש בשירות, בניגוד למודל התוכנה המסורתי שהתבסס על רכישת חומרה פיסית והתקנת התוכנה עליה. מודל זה מכונה בעגה המקצועית SaaS, ראשי התיבות של Software as a Service, או בעברית תוכנה כשירות.

"אני מעריך שיש כיום יותר מ-300 חברות SaaS בישראל", אומר אבנר אלגום, מנכ"ל האיגוד הישראלי למחשוב ענן. "לצד חברות שמוכרות את שירותי התוכנה שלהן רק במודל תוכנה כשירות, גם חברות ותיקות עוברות לעולם הזה. באמדוקס ובנייס מערכות, למשל, מתבצעת עבודה מטה שמנתחת ברמה הטכנולוגית והעסקית איך לעבוד במודל החדש - איך אפשר להרוויח מהמהפכה".

איך ייראה עולם התוכנה בעוד חמש שנים?

אלגום: "הדור הבא של מחשוב ענן יאפשר יצירה של ענני מחשוב בצורה דינמית. ברגע שרשת התקשורת תהיה סימטרית, במהירות מינימלית של 100 מגה, כבר לא יהיה צורך להקים ענני מחשוב רק בחוות שרתים. כל אחד יוכל להציע ענן מחשוב. גופים יוכלו לאחד כוחות על בסיס זה. ייווצר שוק משוכלל של קונים ומוכרים. אבל כדי שזה יקרה צריכה להיות תשתית של סיבים אופטיים, כך שמהירויות ההעלאה וההורדה יהיו זהות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ