חידה | מי היה האיש שהיה

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי
אורי דרומי

מדינאי זה גדל בעיר התעשייה הצפונית וזכה לחינוך מסורתי של קהילתו, אך במהלך לימודיו באוניברסיטה המהוללת אימץ השקפת עולם ליברלית ביותר. מספר פעמים הוא ניסה להיבחר לבית הנבחרים ולבסוף הצליח. בהמשך התמנה כשר זוטר, והיתה זו הפעם הראשונה שבן עדתו הגיע למעמד חשוב זה (איש נודע אחר הקדים אותו, אך הוא התכחש לדתו). הוא ניצל את השפעתו כשר בממשלה לקדם רעיונות שיסייעו לבני עדתו להגשים את חלומם הישן, ורעיונות אלה מצאו את דרכם, בסופו של דבר, להצהרה רבת משמעות.

בבחירות שהתקיימו לאחר ההתגוששות הגדולה הוא איבד את מקומו בבית הנבחרים, וכפיצוי קיבל משרה נכבדה - לייצג את שלטון ארצו במושבה שאליה היה לו יחס מיוחד. בני עדתו שם קיבלוהו בתופים ובמחולות, וקיוו כי יעמוד לצדם במאבקיהם.

אלא שכגודל הציפיות, כן גודל האכזבות. בימי מבחן, כשקבוצה אחת של יושבי הארץ הרימה יד על הקבוצה השנייה, וחברי הקבוצה השנייה קיוו כי יתייצב לצדם באופן נחרץ, הוא נקט דרך ביניים. כך כתב אחד מעורכי העיתונים החשובים, בשפה נמלצת שמן הראוי לתרגמה לשפת ימינו: כבר שנה שהוא שוכן בקרבנו, נושא ונותן עם אנשים, ולא רק עם הנכבדים שבהם אלא גם עם פשוטי העם, נכנס ויוצא בבתי התפילה שלנו, עד כי חשבנו שאנו מכירים אותו על בוריו. עד שקרו המאורעות האחרונים ונוכחנו לדעת כי לא ידענו דבר וחצי דבר. התברר לנו, להוותנו, כי בכלל לא פיצחנו את חידתו של האיש הזה. שכן מי שחשבנו כי בא הנה לעזור לנו לעמוד על רגלינו, מפנה אלינו את גבו בעת מצוקה. כל פעולותיו כאילו נועדו - אם לא לפגוע בנו במישרין, בוודאי שלא נועדו לסייע. אין הוא שועה לטענותינו, מתנכר להסברינו, מגלה אדישות וניטרליות שאיננה במקומה... רק שנה חלפה, והאגדה התנפצה. במקום החום והקרבה שלהן ציפינו, באו קרירות והתנכרות. וכן הלאה וכן הלאה.

אלא שגם הישגים מרובים היו לו, בהקמת כוח משטרה יעיל ובהנחת תשתיות לארץ הבלתי-מפותחת. כשפרש אפילו שקל להשתקע בה. בחזרה לארצו הוא הפך למנהיג המפלגה שבה התחיל את דרכו. במושבה שהותיר מאחוריו, ושהפכה בינתיים לעומדת ברשות עצמה, בכל זאת זכרו לו חסד נעורים והנציחו את שמו.

זה האיש!

פתרון החידה מהשבוע שעבר

הנער הגרמני שהצטרף לחיל הים של ארצו ובמלחמת העולם השנייה נמלט משבי בריטי באיי פוקלנד והצליח לחזור לגרמניה, שהיה מפקדה של צוללת בים התיכון, שהצטרף למודיעין הגרמני ומ-1936 עמד בראשו, שהיה השושבין של הקשר בין היטלר לפרנקו, שכנראה היה מעורב בניסיונות לרצוח או לפחות להדיח את היטלר, שנחשד כי בשלהי המלחמה סייע לבעלות הברית, שהוצא להורג בימים האחרונים של הרייך השלישי, הוא אדמירל וילהלם קנריס (1887, אפלרבק, דורטמונד - 1945, ברלין).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ