לאן נעלם חסן חיג'אזי?

כמו שנכנס - ככה הלך. הפלסטיני שחצה את גבול סוריה והגיע ליפו, שב למחנה ירמוכ בדמשק

קובי בן-שמחון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קובי בן-שמחון

ביום שני שעבר נעצר ביפו חסן חיג'אזי, פלסטיני שחצה את גבול סוריה-ישראל במהומות יום הנכבה ליד מג'דל שמס. היה זה סיום מביך לפרשה מביכה מבחינת ישראל. בעוד מאות המסתננים, שהופתעו מהצלחתם לחדור דרך הגבול הממוקש, שבו לסוריה, עלה חיג'אזי על אוטובוס של פעילי שמאל, והגיע באין מפריע ליפו, שם חיפש את הבית שבו לטענתו גרה משפחתו עד 48'. עד שהסגיר את עצמו למשטרה, לעיני עדת עיתונאים, איש לא ידע שבישראל מסתובב פקיד במשרד החינוך הסורי.

את מסע השורשים תיאר חיג'אזי לכתב "הארץ" יניב קובוביץ': "הדבר הראשון שעשיתי היה ללכת לים. זה החלום של כל פלסטיני". אחר כך ביקר בשכונת עג'מי ולבסוף טייל בשדרות ירושלים ביפו. את בית משפחתו לא מצא.

הפרק השני בביקור היה פחות נוסטלגי, אבל מביך גם הוא. בהארכת המעצר ביום שלישי שעבר עוד נראה חיג'אזי, ומאז נעלם. היכן הוא? האם מתכוונים להעמידו למשפט למען יידע כל פלסטיני שלא כדאי לנסות לממש את זכות השיבה? ואולי ידרשו תמורתו מהסורים מידע על נעדרי צה"ל? באופן תמוה, גופי הביטחון ומשרדי הממשלה הטילו איפול על מקום הימצאו, ורק בדיעבד התברר כי חיג'אזי הושב בבטחה לסוריה.

"מיד לאחר המעצר של חיג'אזי פניתי לבקשת משפחתו למשרד לביטחון פנים, כדי לבקר אותו", מגלה ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל). "אחרי יממה חזרו אלי ואמרו שהוא הועבר ליחידת עוז. פניתי למשרד הפנים, אך רק לאחר שלוש פניות נעניתי שחיג'אזי הוחזר למשטרה. חזרתי למשטרה. שם נאמר לי שהוא עדיין עצור במתקני יחידת עוז. בקיצור, מרחו אותי. גם עורך-דינו ארי שמאי סיפר לי שניתקו איתו מגע".

איך נפתרה התעלומה? "בסופו של דבר קיבלתי תשובה ממשרד הפנים שחיג'אזי נמצא לקראת גירוש והועבר לידי צה"ל", מספר טיבי. "זה היה אחרי יומיים של חיפושים, אבל גם אז נדרשו יומיים נוספים כדי לקבל תשובה מדויקת. למעשה, רק אחרי הגירוש שלו, שבוצע ביום חמישי שעבר, קיבלתי תשובה מהמשרד לביטחון פנים, שהאיש לא בישראל. חיג'אזי גורש בהיחבא".

מדובר צה"ל נמסר כי חיג'אזי היה באחריות המשטרה, שהעבירה אותו לסוריה, וצה"ל היה מעורב רק בהעברתו לתחנת המשטרה בקרית שמונה. אולם ממרחב העמקים במשטרה נמסר כי "בתום בדיקה מקיפה עולה שהטיפול במסתנן היה בידי צה"ל ובאחריותו". "כנראה היה מי שלא רצה שביקור של חיג'אזי בכלא ישדרג את הסיפור התקשורתי", אומר טיבי. "לא רצו להפוך פליט פלסטיני שהצליח להגיע ליפו, לסמל".

שמעת ממנו משהו?

"משפחתו וחבריו ממחנה ירמוכ בדמשק הודיעו לי שחיג'אזי הגיע לביתו בשלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ