שעון הקיץ יתחלף באוקטובר חודש לפני המקובל במערב

שר הפנים אלי ישי: נאריך את שעון הקיץ ב-11 ימים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הפנים, אלי ישי, נכנע אתמול ללחץ הציבורי והפוליטי והחליט להאריך את תקופת שעון הקיץ. ישי הודיע אתמול כי שעון הקיץ יונהג מעתה במועדים קבועים, מסוף מארס ועד תחילת אוקטובר, ויימשך 193 ימים מדי שנה. מדובר בתוספת של 11 ימים בממוצע. עד כה, משך שעון הקיץ השתנה בהתאם ללוח השנה העברי, ונמשך 182 יום בשנה בממוצע. יישום ההחלטה דורש שינוי של החוק הקיים על ידי הכנסת. השינוי לא ישפיע על שעון הקיץ השנה, שאמור להסתיים ב-2 באוקטובר.

הוועדה שבחנה את הסוגיה החליטה פה אחד להמליץ לישי על הארכת שעון הקיץ, כך שמדי שנה הוא יתחיל יומיים וחצי לפי יום ראשון האחרון בחודש מארס, בשתיים בלילה שבין חמישי לשישי, ויסתיים בשתיים בלילה שבין שבת ליום ראשון שיחול בין ה-2 באוקטובר ל-8 באוקטובר. על פי השינוי, שעון הקיץ בישראל יחל לפני תחילת שעון הקיץ באירופה, אך יסתיים יותר משלושה שבועות לפני תום שעון הקיץ באירופה, בסוף אוקטובר.

הוועדה שהקים ישי אחרי ש-300 אלף איש חתמו על עצומה להארכת שעון הקיץ המליצה כי המעברים בין שעון הקיץ ושעון החורף ייעשו תמיד בסוף השבוע, על מנת לאפשר הסתגלות לשעון החדש. במקרה בו סיום שעון הקיץ יחול באחד מחגי ישראל, הזזת השעון תידחה למוצאי החג.

ח"כים מקדימה וממרצ מקדמים כעת שלוש הצעות חוק כדי לעקוף את ישי. על פי ההצעה של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), שעון הקיץ יימשך עד ה-31 באוקטובר. הורוביץ הביע אתמול אכזבה מהשר ישי. לדבריו, "הודעת שר הפנים מאכזבת. יש להאריך את שעון הקיץ באופן משמעותי יותר, בהתאם למועד החל באיחוד האירופי ובארה"ב".

המשנה לראש הממשלה סילבן שלום בירך על ההחלטה, אך ציין כי הצעד אינו מספיק. "כאשר הציבור אינו אדיש הוא יכול להשיג תוצאות ולשכנע את מקבלי ההחלטות", אמר שלום, "המלאכה נעשתה באופן חלקי ולא הושלמה, יש עדיין לפעול להארכת תקופת שעון הקיץ עד תחילת נובמבר כדי להביא לסנכרון עם העולם המערבי כולו".

ח"כ מיכאל בן-ארי תקף את החלטתו של ישי דווקא בשל כניעתו לדרישה להאריך את שעון הקיץ. בן ארי, אב לשמונה ילדים שהגדול בהם עוד לא בן 14, כתב לישי: "נדהמתי לשמוע שהחלטת להאריך את שעון הקיץ, תוך כניעה ללחץ שנראה כלחץ ציבורי. הארכת שעון קיץ מתאימה לאנשים שלא משכימים קום לעבודה. הילדים קמים עייפים, הולכים לבית הספר עייפים ולעומת זאת מאחרים לשכב לישון, כי בשעה שבע בערב עדיין יש אור".

הוועדה שהקים ישי בחנה את הנהגת שעון הקיץ במדינות שונות בעולם ולא מצאה אחידות בין המדינות השונות. הוועדה בחנה מחקרים שנערכו בעולם לגבי יתרונות שעון הקיץ מבחינת פריון עבודה, חיסכון באנרגיה, מניעת תאונות דרכים, מניעת תחלואה והתרחבות המסחר בעקבות הנהגת שעון הקיץ. ממצאי המחקר אינם חד משמעיים, אולם לדברי הוועדה לא ניכרים יתרונות כלכליים להנהגת שעון קיץ. מחקרים שנערכו באוסטרליה ובאינדיאנה, שבה הונהג רק באחרונה שעון קיץ, מצביעים על כך שחלה עלייה בצריכת האנרגיה בעקבות שעון הקיץ בשל הפעלת יתר של מזגנים במשך שעות הערות.

הוועדה פנתה לציבור להציג את עמדותיו בפניה, וערכה סקר דעת קהל באמצעות חברת דחף. מעמדות הציבור עולה כי נושא שעון הקיץ קשור בעיקרו לנוחות הציבור ולאיכות החיים. מתוצאות הסקר עולה כי הציבור חלוק בדעותיו בנושא - 50% תומכים בהארכת משך שעון הקיץ לעומת 46% המתנגדים לכך ואף תומכים בקיצור משך שעון הקיץ.

במגזר היהודי יש העדפה להארכת שעון הקיץ, ואילו בציבור הערבי יש העדפה להשארת שעון הקיץ במצב הקיים או לקיצורו. ככל שהקרבה לדת עולה, כך קטן חלקם של התומכים בהארכת שעון הקיץ.

ב-1996, לבקשת ועדת מרקוביץ לבחינת שעון הקיץ, נערך סקר דעת קהל בנושא. הסקר נערך בעת ששעון הקיץ בישראל נמשך אז בהתאם לחוק 150 יום בלבד. מהסקר עלה כי 80% תמכו בהארכת שעון הקיץ. הוועדה הדגישה כי ניתן לראות שינוי מגמה מובהק ביחס הציבור להארכת שעון הקיץ בין 1996 לימינו.

התומכים בהשארת המצב הקיים כיום ציינו כי המצב הקיים הינו סביר, וכי עדיפה יציבות על פני שינויים. התומכים בהארכת שעון הקיץ ציינו כי הם מעדיפים יותר שעות אור במשך שעות הפעילות ביום. התומכים בקיצור שעון הקיץ ציינו כי קיימים קשיים בהשכמת ובהשכבת ילדים בתקופת שעון הקיץ, וכי קשה לשוב לשגרה בעת חילופי השעון. כמו כן, אנשים דתיים ציינו קשיים בכניסת וביציאת שבתות וחגים וקושי בהשכמה לתפילת שחרית.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ