הבית הלבן לוחץ: הפלסטינים קיבלו את מתווה אובמה, אנו ממתינים לתשובת נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בממשל אובמה מעריכים כי ניתן למנוע את ההצבעה על הכרה במדינה פלסטינית באו"ם בספטמבר, אם הצדדים יסכימו לחזור למשא ומתן - כך אמר שלשום סטיבן סיימון, שמונה לאחראי על המזרח התיכון וצפון אפריקה במועצה לביטחון לאומי במקומו של דן שפירו, שישמש שגריר ארה"ב בישראל.

בשיחת ועידה עם בכירי הקהילה היהודית בארה"ב אמר סיימון כי הפלסטינים קיבלו בחיוב את המתווה שהציג הנשיא ברק אובמה - קווי 1967 וחילופי שטחים מוסכמים כבסיס למשא ומתן. לדבריו, כעת הכדור הוא בעיקר במגרש של ראש ממשלת ישראל. "הפלסטינים הגיבו די בחיוב להצעה, אז אנחנו מרגישים די בנוח עם זה, אך לא לגמרי, וכעת עובדים עם ממשלת ישראל לראות אם הם מוכנים לקבל את העקרונות האלה כבסיס למו"מ".

השיחות, הוא הוסיף, ממשיכות, והזמן דוחק, משום שהפלסטינים צריכים להגיש מסמכים למועצת הביטחון של האו"ם עוד לפני ההצבעה עצמה. "למעשה יש לנו חודש לראות אם ניתן להגיע למשהו עם הישראלים ועם הפלסטינים, אם הם יקבלו את העקרונות האלה כבסיס למו"מ. אם זה קורה, אנו די משוכנעים שהפלסטינים יוותרו על הפעולה באו"ם".

אחרי סוף שבוע של גיבושון בצפון, במהלכו חברי הקואליציה לנו וסיירו בצפת, ייצא היום ראש הממשלה נתניהו עם שמונה משרי הממשלה לביקור קצר של 25 שעות באיטליה. נתניהו ייפגש עם ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, והשרים שיתלוו אליו ישתתפו בדיונים בין-ממשלתיים. בין השרים שיתלוו לביקור לימור לבנת, שלום שמחון ואביגדור ליברמן.

חברי הקואליציה שבאו לסוף שבוע במלון רות-רימונים בצפת למה שהוגדר "גיבושון", יצאו מגדרם להפליג בשבחי האירוע. "זה סוף שבוע מצוין", אמר אופיר אקוניס לאחר שיצא מביקור בכמה גלריות בעיר העתיקה. לדבריו "יש אווירה מעולה, זה גיבוש אמיתי שנעשה באוירה לא פורמלית". אקוניס התל-אביבי ציין לטובה את האוויר הנקי של צפת.

גם שרת החקלאות, אורית נוקד, הגדירה את סוף השבוע כ"מדהים", לא פחות מכך. לדבריה "נוצר כאן מפגש מהנה. ישבנו ודיברנו אחד עם השני, בלי לדבר על פוליטיקה. זכינו גם להכיר את המשפחות של החברים שלנו, אלו שנותנים לנו תמיכה במשך כל השנה. הצלחנו להתנתק לזמן קצר מטרדות היום-יום ואני לא דיברתי בטלפון אפילו פעם אחת".

נוקד, שביקרה בעיר בפעם האחרונה לפני 5 שנים, בזמן מלחמת לבנון השנייה, אמרה: "זו עיר שכיף להיות בה. יש בה הכל - אמנות, מורשת יהודית, היסטוריה של התנועה הציונית".

בשל שיקולים הקשורים לאבטחה החליט ראש הממשלה לא לצאת לסיור ברחובות העיר העתיקה אתמול. יחד אתו נשארו גם שרי הביטחון והחוץ. רעייתו של ראש הממשלה, שרה, יצאה לסיור. בארוחת הערב שלשום, שיבח נתניהו את רעייתו על שהובילה את היוזמה לצאת לסופ"ש עם בני הזוג. כדי למנוע חיכוכים בין השרים, הוחלט שבזמן הארוחות תתקיים רוטציה סביב שולחנו של ראש הממשלה, משום שכולם רצו לשבת איתו. ביום שישי ישבו עם נתניהו אהוד ברק אביגדור ליברמן, אלי ישי, גדעון סער ודניאל הרשקוביץ ואתמול אריאל אטיאס, יובל שטייניץ, ישראל כץ ולימור לבנת.

את סיור חברי הקואליציה אתמול ליוו כ-15 מפגינים ממטה גלעד שליט. חלק מהמפגינים עטו מסכות עם פרצופו של גלעד שליט וצעקו: "אני רוצה לחזור הביתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ