פחות הגבלות על האף-בי-איי: יותר מעקבים וחיטוט בפחי זבל

עורכי דין שקראו את מדריך החקירות החדש לסוכנים פדרליים חוששים מכך שהוא מגביר את הסיכוי שסמכויות ינוצלו לרעה. האף-בי-איי בתגובה: "איננו זקוקים לאישור כדי לשנות את התקנות"

צ'רלי סאבג'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צ'רלי סאבג'

ניו יורק טיימס

וושינגטון. הבולשת הפדרלית של ארה"ב, האף-בי-איי, תעניק סמכויות משמעותיות חדשות לכ-14 אלף סוכנים, ותתיר להם מרחב פעולה גדול יותר, שיאפשר להם לערוך חיפושים במאגרי נתונים, לחטט באשפה ביתית ולעקוב אחר חייהם של בני אדם שעוררו את תשומת לבם.

האף-בי-איי מתכנן לפרסם בקרוב מהדורה חדשה של "המדריך לחקירות פנים ארציות ולמבצעים", כך לפי בכיר שעבד על כתיבת המסמך וכמה בעלי תפקידים אחרים שתודרכו בנוגע לתכניו. הכללים החדשים באים כתוספת על האמצעים שכבר ננקטו בעשור האחרון, ונועדו לספק לסוכנים חופש פעולה רב יותר, בשעה שהם מחפשים סימנים לפעילות פלילית או לפעילות טרור.

האף-בי-איי תדרך לאחרונה כמה עורכי דין, המתמחים בסוגיות פרטיות, על השינויים הצפויים. נמנה עמם מייקל גרמן, סוכן אף-בי-איי לשעבר, המשמש כיום פרקליט מטעם איגוד חירויות האזרח בארה"ב (American Civil Liberties Union). גרמן טוען כי אין זה נבון להקל עוד יותר על ההגבלות המוטלות על סמכויות הסוכנים, הרשאים להשתמש בשיטות פעולה פולשניות, בעיקר אם הם חסרים סיבה מוצקה לחשוד שמישהו עובר עבירה.

"הדרישה לתוספת סמכויות לחקור בני אדם רק מעלה את הסיכוי לנצל סמכויות אלו לרעה", אומר גרמן ומצביע על התלונות שהוגשו נגד מעקבים שעורכת הסוכנות אחר קבוצות תמיכה פוליטיות ואחר מסגדים, ועל הגילויים של המבקר הפנימי ב-2007 על כך שלא אחת ניצל האף-בי-איי לרעה צווי חירום המאפשרים לסוכנים לקבל מידע, כגון תרשומות טלפון, ללא צו בית משפט.

ולרי קפרוני, היועצת המשפטית של האף-בי-איי, אמרה כי הסוכנות תיקנה את כל הבעיות בנוגע לצווי החירום ונקטה צעדים להבטיח שזה לא יקרה שוב. היא הוסיפה כי הסוכנות אינה זקוקה לרשות כדי לשנות את המדריך שלה, כל עוד הכללים המופיעים בו מתאימים להנחיות שהוציא שר המשפטים. כמו כן, היא הסבירה, נשקלו היטב הסיכונים והיתרונות שבכל שינוי.

אחד השינויים הגדולים ביותר מתייחס לקטגוריה הנמוכה ביותר של החקירות, הקרויות "הערכות". קטגוריה זו, שנוצרה בדצמבר 2008, מאפשרת לסוכנים לבדוק בני אדם וארגונים ללא כל ראיות מוצקות של פעילות פלילית או פעילות טרור. עד כה, ניתן היה לעקוב בחשאיות רק פעם אחת במהלך "הערכה". כעת יוכלו הסוכנים לבצע מעקבים ללא הגבלה.

כמו כן, יהיו פחות הגבלות על השימוש במכונות פוליגרף וחיטוט בפחי אשפה. לפי החוקים הנוכחיים, סוכנים אינם מורשים להשתמש בשיטות אלה עד לפתיחת "חקירה מקדימה", הדורשת ביסוס ראייתי של חשדות נגד אדם מסוים. בקרוב יוכלו הסוכנים להזמין בדיקות פוליגרף ולחטט בפחים גם בסוג אחד של "הערכה": בדיקה של אדם שמועמד להיות מודיע.

המדריך גם מבהיר מה נחשב "נושא חקירה רגיש", הדורש פיקוח בשל מעורבות של פוליטיקאי, עיתונאי או חוקר. אם אדם כזה הוא קורבן או עד, ולא יעד החקירה, הסוכנים אינם חייבים להודיע על כך לממונים עליהם. לעיתונאים, הנהנים מהגנה מפני חקירות במקרים מסוימים, יצטרפו כעת גם בלוגרים "בולטים", אך לא כותבי בלוגים "בעלי פרופיל נמוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ