אולמרט העיד במשפט : לא הסכמתי לקבל מטלנסקי רק כספים במזומן

ראש הממשלה לשעבר סיים את חקירתו הראשית בעניין ראשונטורס וענה לשאלות פרקליטיו בפרשת טלנסקי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט סיים אתמול את חקירתו הראשית בבית המשפט המחוזי בירושלים בנוגע לפרשת ראשונטורס, והחל להשיב על שאלות עורכי דינו בנוגע לפרשת טלנסקי. בסיום חקירתו בנוגע לראשונטורס שב אולמרט וטען שלא ידע ולא הורה להנהיג שיטה לגבייה עודפת של כספים למימון הנסיעות. הוא הסביר שאם היתה גבייה כזו, היא נעשתה בטעות.

"אני מרגיש הרגשה מביכה ביותר", אמר אולמרט ביחס לכך שנעשו טעויות. אולמרט גם שב וטען שאינו מאמין שרייצ'ל ריסבי-רז, מתאמת הנסיעות שלו בראשונטורס, גבתה את הכספים העודפים ביוזמתה. "אני לא מאמין שהיא עשתה משהו בכוונת מכוון. ודאי שהיא לא עשתה דבר", אמר.

"אולי נאמר לה לעשות?", העירה ראש הרכב השופטים, השופטת מוסיה ארד. "אני לא אמרתי לה", ענה אולמרט. על כך רמזה ארד שאולי ראש הלשכה שולה זקן היא שנתנה לרייצ'ל את ההוראות. "לא היתה טענה ששולה נתנה הנחיה כזו, מפי אף עד", אמר בתגובה עורך דינה של זקן, מיכה פטמן.

אולמרט תקף את פרקליטות המדינה ואמר: "יש פה מישהו שתפקידו להכפיש ולפגוע. הוא מבין את תפקידו אחרת. אבל מבחינת מה שאני מרגיש - אני צריך לשבת פה, ולשבת כל הימים, ולשמוע את ההכפשות ולהרכין את ראשי ולהגיד סליחה? על כל העשייה הזו? על כל המיליונים שאותם ארגונים מספרים שהם קיבלו? אז אני באתי לכאן להשמיע את זעקת הכאב שלי".

בתחילת חקירתו בעניין טלנסקי, שהתקיימה בידי בא כוחו עו"ד נבות תל צור, הסביר אולמרט שהיו שלושה סוגי כספים שקיבל ממשה טלנסקי: תרומות פוליטיות לקמפיינים שהוא ניהל; ובין הקמפיינים, "פעמיים-שלוש", החזר הוצאות אש"ל כאשר נסע לנאום לפני ארגונים שהוזמן אליהם על ידי טלנסקי; וסכום של כ-40 אלף דולר שניתן כסיוע במימון הוצאות המשפט של אולמרט בפרשת החשבוניות הכפולות בשנת 96'.

אולמרט הכחיש את הטענה של טלנסקי שהסכים לקבל ממנו רק כספים במזומן. אולמרט הכחיש גם את אמירותיו של טלנסקי במשטרה. כך למשל, הגיב לטענה של טלנסקי שהוא העביר לו עשרות אלפי דולרים למימון חופשה באיטליה. "זו פנטזיה שאין לי הסבר בשבילה, שאין לי אפילו איוושה של ספק שלא היתה ולא נבראה", אמר אולמרט.

תל צור הצביע על הסתירות המרובות בחקירה של טלנסקי בעניין זה: פעם הוא אומר לחוקרים שהדבר היה לפני פסח, ולאחר שחוקרים מעירים לו שהדבר אינו אפשרי, הוא משנה את גרסתו לחג חנוכה ואז שב וחוזר לגרסת פסח.

ראש הממשלה לשעבר הוסיף ש"תשעים אחוז (מהסיפורים של טלנסקי) הם פנטזיה וסיפורי בדים". אולמרט נשאל איך הוא מסביר את העובדה שאחרי ידידות ארוכת שנים טלנסקי מעליל עליו בחקירותיו.

בתשובה לשאלה תקף אולמרט את חוקריו של טלנסקי: "הוא אומר כל מיני דברים שהם פנטזיות ועורבא פרח. אבל אני גם חושב שכשלוקחים איש בן 75, ואשתו חולה במחלה קשה, ועוצרים אותו בשש בבוקר, ולוקחים אותו לחקירה, באווירה שאיננה קייטנה, ואולי גם אומרים דברים שלא כל מה שנאמר מצולם ומוקלט - אז אפשר להבין את הדברים שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ