חידה | מי האיש שהיה

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי
אורי דרומי

איש דגול זה, שהותיר את חותמו על התחום שעליו היה מופקד בפרט, ועל החברה בארצו בכלל, נולד בארץ גדולה שמעבר לים. הוא למד בבתי ספר של קהילתו, ואחרי שבחר במקצוע שלימים יביא לו תהילה, למד אותו באוניברסיטה המפורסמת וסיים בתואר הגבוה. מיד אחר כך הגשים חלום שהיה משותף לו ולרבים מבני קהילתו, ארז את חפציו ויצא לדרך אל היעד הנכסף זה דורות.

בארץ החדשה, שהיתה נתונה באותה עת תחת שלטון זר, הוא החל מיד לעסוק במקצועו בעיר הנמל הצפונית. בהמלצת קרובו, שהיה מקורב לשלטונות, הוא התמנה לכהונה בעירו, ותוך מספר שנים התקדם בדרגתו עד שכיהן בתפקיד החשוב ביותר בתחום, בעירו.

עם עזיבת השליטים הקודמים והקמת המסגרת החדשה, הוא היה מאלה שבאופן טבעי נחשבו כמועמדים לכהן כאחד מהבודדים העומדים בראש המערכת. אכן, כבר בשנה הראשונה הוא קיבל מינוי זמני, שהפך תוך כשנה למינוי של קבע. כאן החלה קריירה מפוארת. כבר באותם ימי בראשית, שמו התנוסס לצד החלטה מהותית, פורצת דרך. שהרי הכללים במסגרת החדשה לא נחקקו בסלע (קשה היה לגשר על המחלוקות, ובלחץ המאורעות ההיסטוריים, הוחלט שלא לכפות הר כגיגית על החלוקים בדעתם) ולפיכך להחלטתו היתה משמעות היסטורית, שכן מאז ואילך, היא שימשה אמת מידה שהכל התייחסו אליה.

עוד החלטות חשובות שלו שימשו סימני דרך במסגרת הצעירה המתהווה, אך דומה כי יותר מכל הוא זכור דווקא משום שהוביל את הקבוצה שנבחרה לבחון מדוע הדברים לא צלחו, באותו יום רע ונמהר ובימים הקודרים שבאו אחריו. עם שלם ציפה למוצא פיו, וכשהתפרסמו הדברים, רעשה הארץ וזעזועים רבים התחוללו בה. רבים מתחו ביקורת על המסקנות, והוא בחר שלא להגיב. רק אחרי שנים, כשכבר היה קרוב לסוף ימיו, הוא פתח את פיו וניסה להסביר.

במהלך השנים הוא חלק את חוכמתו וניסיונו עם תלמידי האוניברסיטה המקומית, ואלה הכירו לו תודה על כך ברבות הימים. גם המערכת כולה הכירה בגדולתו, כשהעניקה לו את העיטור הגבוה ביותר השמור למצטייניה. כשפרש, הוא עמד בראשות קבוצה שנאבקה למען הרעיונות והעקרונות שבהם האמין, ושלאורם כיהן בהצלחה בתפקידו הרם.

זה האיש!

פתרון החידה מהשבוע שעבר

האיש שנולד כיהודי בתרסוס שבאסיה הקטנה, שהיה בתחילה מתנגד לנצרות אך בעקבות התגלות של ישו אליו הפך לשליחו החשוב ביותר, הנחשב לדמות החשובה ביותר בהתפתחות הדת הנוצרית חוץ מישו עצמו, שאיגרותיו מהוות חלק חשוב מן הברית החדשה, שמסעותיו המיסיונריים חיזקו את הכנסייה בראשיתה, שנחשב לקדוש בנצרות הקתולית ובנצרות האורתודוקסית, הוא שאול התרסי, או פאולוס השליח (10 לספירה, תרשיש, היא תרסוס שבאסיה הקטנה - 62 או 67 לספירה, רומא).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ