אסתי אהרונוביץ
'

הדוקטור להיסטוריה שרון גבע, מחברת הספר "אל האחות הלא ידועה: גיבורות השואה בחברה הישראלית" (הקיבוץ המאוחד, 2010), הופתעה לאחרונה לגלות שהיא עצמה אינה מבינה מהו התחום שבה עוסק ספרה. לתומה סברה שמדובר בספר היסטורי-פמיניסטי שדן באופן שבו הציבור הישראלי התייחס לסיפוריהן של נשים שעברו את השואה. אולם בסניף של רשת סטימצקי גילתה גבע כי הספר בכלל נופל בקטגוריה "נשים וזוגיות".

ניסיון מנומס לברר עם המוכרות מדוע הספר אינו מוצב במדפי "היסטוריה כללית", או "יהדות וישראל", העלה שזו "ההוראה שנתקבלה". "חבל שרשת חנויות גדולה וותיקה מנציחה על מדפיה את התפיסה הישנה: יש היסטוריה - כללית, יהודית וישראלית, ספרי אוטוביוגרפיה, חברה ומדינה - ויש היסטוריה של נשים", אומרת גבע. "וגם אז אין זה מדף משלהן: התווית 'נשים וזוגיות' מלמדת שגם על המדף אשה ממשיכה לתפקד כאובייקט תלוי. הספר שלי לא לבד: לידו רבות וטובות, והגיע הזמן לשחרר אותן למדפים הראויים, ואולי להציב מדף שייקרא 'פמיניזם'".

רויטל ויטלזון, ממחלקת הקניינות בסטימצקי, מסרה בתגובה: "לפני חודש שונה הקטלוג מ'נשים וזוגיות' ל'נשים, זוגיות ומגדר'. כבוגרת תואר שני בספרות נשים, אני חושבת שנכון להכניס מחקרים העוסקים במגדר לתחום המגדר, לא תחת הכותרת 'היסטוריה כללית'. ספרה של ד"ר גבע מונח ליד מחקרים על נשים בתקופות שונות של ההיסטוריה היהודית, ולצד ספריהן של סימון דה בובואר, נורה אפרון, טובה כהן ויפה ברלוביץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ