עמותת סודי ביותר

יש עמותות שלא צריכות לספר מי תורם להן. איזה עמותות? גם זה סודי. למה? או, אז ככה

אורי בלאו
אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי בלאו
אורי בלאו

בשבוע שעבר נחשפו בארצות הברית יותר מ-24 אלף תכתובות דואר אלקטרוני של שרה פיילין, מושלת אלסקה לשעבר שהיתה מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא. לא היתה זו הדלפה מבית היוצר של ויקיליקס, אלא חשיפה מסודרת של החומרים, בעקבות פנייה למדינת אלסקה על פי חוק חופש המידע. ואצלנו? החוק קיים, אבל פעמים רבות נותר רק לקנא באמריקאים.

בישראל נדרשת כל עמותה לפרט בדו"ח שנתי את האישים והגופים שתרמו לה יותר מ-20 אלף שקל - שקיפות ראויה, שנועדה לאפשר מעקב אחר פעילות העמותות. אולם מדי שנה רשם העמותות מעניק חיסיון לכמה עמותות, והן אינן צריכות לחשוף את הנתונים.

למה בעצם? רשם העמותות לשעבר, עו"ד ירון קידר, אומר כי הסיבות לכך יכולות לנוע "מתורם שמעוניין להימנע מהצפה של בקשות לתרומה, ועד תורם שמעוניין להימנע מחשיפתו כמי שתרם עבור מטרות שהוא לא מזוהה איתן בפומבי". קידר לא שולל את מתן החיסיון, אך הוא סבור שיש לתת אותו לתרומה ספציפית, ולא באופן גורף על כל התרומות לעמותה.

ב-2007 חשף מירון רפופורט ב"הארץ" כי אחת העמותות שנהנות מהחיסיון הזה היא אלע"ד, הפועלת לייהוד עיר דוד במזרח ירושלים. עשרות מיליוני שקלים בשנה מקבלת העמותה, ואין לדעת ממי. בעקבות הפרסום, פנה הח"כ דאז חיים אורון (מרצ) לשר המשפטים, בבקשה לדעת לאילו עמותות נוספות הוענק החיסיון. התשובה היתה שלא ניתן לדעת זאת, כיוון שמערכת רשם העמותות אינה ממוחשבת.

עברו כמה שנים, משרד המשפטים נכנע לטכנולוגיה, וכיום כל תיקי העמותות סרוקים. לפני חודשיים פנתה התנועה לחופש המידע למשרד המשפטים, בבקשה שיפזר מעט מהאטימות, ויפרסם את שמות העמותות שקיבלו חיסיון על שמות התורמים שלהן בהתאם לחוק חופש המידע. אולם המדינה שבה ודחתה את פניית התנועה, בטענה ש"הטיפול בפנייה מצריך הקצאת משאבים בלתי סבירה".

יו"ר התנועה, רועי פלד, אומר כי "מדובר בתשובה בלתי סבירה בעליל. משרד המשפטים מתיימר לקדם את נושא השקיפות בתרומות לעמותות, והדעת נותנת שכשהם מאשרים חריגה מהעיקרון הזה, הם צריכים לתעד את האישורים ולהיות מסוגלים לעקוב אחריהם".

דובר משרד המשפטים מסר בשם רשות התאגידים כי "אכן, מערכת המידע והמחשוב של רשות התאגידים מתעדכנת ומשתדרגת, ובמאגר רשם העמותות ניתן כיום לצפות בכל תיק עמותה, או לקבל אותו סרוק על דיסק. אולם עדיין אי אפשר לגזור מידע או לבצע עיבודים של המידע, ולכן הבקשה דורשת עיון ידני בכל תיק. מאחר שמדובר בכ-30 אלף תיקי עמותות, מתוכן כ-15 אלף פעילות, זוהי הקצאת משאבים בלתי סבירה. פיתוח התוכנה המאפשרת זאת מצוי בשלבי עבודה מתקדמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ