טורקיה דורשת מאסד להדיח את אחיו מהצבא; 19 מפגינים נהרגו

שלשום הפגינו שוב עשרות אלפים ברחבי סוריה ולראשונה נהרג מפגין בעיר חאלב. בן דודו של הנשיא, המיליארדר ראמי מחלוף, טען שיוותר על עסקיו ויעביר את כספו לצדקה. ארה"ב: נחריף את הצעדים נגד אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיילים סורים וחמושים הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אל-אסד הסתערו אתמול על עיר סמוך לגבול טורקיה, שרפו בתים ועצרו עשרות בני אדם, כחלק מהמבצע הצבאי המתמשך שנועד למחוץ את ההתקוממות. ממשלת טורקיה, המתמודדת עם גל הפליטים מסוריה, שיגרה מסר מאיים לעבר הנשיא אסד וקראה לו להדיח את אחיו מאהר, שרבים רואים בו אחראי לאלימות הצבא.

התקיפה האחרונה באה לאחר יום שישי נוסף של הפגנות, שהולכות וגדלות בהיקפן בשלושת החודשים האחרונים, למרות האלימות שנוקט אסד לדיכוי המחאה. פעילים אמרו כי כוחות ביטחון ירו שלשום למוות ב-19 מפגינים.

ערוץ "אל-ערבייה" ציטט אתמול דיווח בתקשורת הטורקית, שבו נאמר כי אנקרה תשגר שליח מיוחד לדמשק ועמו מסר של אזהרה אחרונה - לסלק את אחיו של בשאר אל-אסד, מאהר, מכל עמדות הכוח.

לפי הדיווח, טורקיה מסכימה לתת מקלט למאהר אסד או למצוא לו מקלט באירופה. בדיווח אחר בעיתון טורקי המצוטט על ידי אל-ערבייה, כוחות הביטחון הסוריים הרגו 65 פליטים שנמלטו לטורקיה ואז חזרו לג'יסר א-שוג'ור, העיירה שבה התנהל מבצע נרחב של הצבא הסורי נגד מתנגדי משטר.

שלשום הפגינו עשרות אלפים ברחבי סוריה, כשהם קוראים תיגר על הדיכוי של אסד ומתעלמים מההבטחה שבן דודו איל ההון ראמי מחלוף, הנתפש כסמל השחיתות בקרב האליטות, יוותר על אימפריית העסקים שלו ויעביר את הונו לצדקה. ההמונים נאספו במחוז דרעא שבדרום, שם החלה ההתקוממות, בצפון הכורדי, במחוז דיר א-זור הסמוך למעוזים הסוניים של עיראק, בעיר חמה שמצפון לדמשק, באזור החוף ובפרברי הבירה.

ועדת התיאום המקומית, ארגון בולט הקשור למפגינים, אמר כי עשרה מפגינים נהרגו שלשום בחומס. כמו כן, דווח שמפגין נהרג בחאלב שבצפון - ההרוג הראשון שם מאז פרוץ ההתקוממות.

בכירים במשרד החוץ האמריקאי אמרו בסוף השבוע כי ממשל אובמה מחפש דרכים נוספות להפעיל לחץ על משטר אסד. "אנו מזועזעים מהאלימות, ומוטרדים עמוקות ממספר מקרי המוות של אזרחים סורים", אמר אחד הבכירים שהשתתף בתדרוך טלפוני לכתבים. "אנו פועלים בכמה מישורים להגביר את הלחץ עליו, כי לא ראינו שום מאמץ כן בתגובה".

במקביל, שרת החוץ הילרי קלינטון פרסמה מאמר דעה בעיתון א-שארק אל-אווסאט היוצא לאור בלונדון, בכותרת "אין דרך חזרה בסוריה". היא כתבה כי "ארה"ב בוחרת לעמוד לצד העם הסורי והזכויות האוניברסליות שלו. אנו מגנים את ההתעלמות של משטר אסד מרצון האזרחים וההתערבות החתרנית של איראן".

השחקנית האמריקאית אנג'לינה ג'ולי, שביקרה בסוף השבוע במחנה פליטים סורי בטורקיה, כ-20 קילומטר מהגבול בין המדינות, שיבחה את "הנדיבות האדירה" של טורקיה והסהר האדום, המסייעים לפליטים, והביעה הזדהות עם האלפים שנותרו ללא בית. "התרשמתי והזדעזעתי מהסיפורים שלהם על בני משפחותיהם שנהרגו, על בתיהם שנשרפו", היא אמרה לעיתונאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ