מתיחות בים הסיני: נערכים לעימות

חיל הים של צבא סין מרחיב את טווח הפעולה הימי בים סין הדרומי. שכנותיה עוקבות בדאגה ופותחות באימונים קדחתניים

ניו יורק טיימס
אדוארד, ונג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
אדוארד, ונג

תצלומים של ספינות מלחמה סיניות, המגבירות את מהירותן בין איי יפאן באוקיינוס השקט במהלך תרגיל, הופצו בזריזות בשבוע שעבר ועוררו מה ששר ההגנה של יפאן כינה "דאגה חמורה". במקביל, פתחה וייטנאם באימונים באש חיה מחוץ למי החופים שלה בלי להודיע על כך מראש, במפגן של אומץ לב, לאור המתיחות הגוברת ביחסיה עם סין בגין הדרישות של שתי המדינות לשליטה על ים סין הדרומי, העשיר בנפט ובגז. פעולות מחאה נגד מעשי הסינים בים נערכו בשני ימי ראשון האחרונים בהאנוי ובהו צ'י מין סיטי, בתמיכה שקטה של הממשלה. היום (שני) חתם ראש הממשלה של וייטנאם על צו שיאפשר גיוס לצבא.

האירועים הנפרדים משקפים תבנית פעולה חדשה ונפיצה. בזמן שהממשלה הסינית וחיל הים של צבא השחרור של העם, המתחדש במהירות, מרחיבים את טווח הפעולה הימי של סין, שכנותיה המודאגות עוקבות אחר הספינות הסיניות, כולל אוניות צבא, ספינות סיור, סירות לאכיפת חוקי הדיג ואפילו סירות דיג לאדם יחיד, ודוחקות בכוח של כל דבר הנדמה כמעשה תוקפנות.

חיילי חים הסיני. תצלום: אי-פי

בשבועות האחרונים, הביעו וייטנאם, הפיליפינים ויפאן את דאגתן בקולניות וגם הגישו תלונות רשמיות בגין תנועותיה של סין בים. כמה מדינות הציבו ספינות ומטוסים במים שבמחלוקת. ארה"ב, המעצמה הצבאית הדומיננטית באוקיינוס השקט, מפקחת מקרוב ומחפשת לחזק את הבריתות שלה באזור.

הביטחון הגדל של הצי הסיני גלוי לעין. בנמל צ'ינגדאו, שאירח תצוגה ימית מרשימה ב-2009, עוגנות משחתות וצוללות לעיני הציבור במוזיאון צבאי המהלל את היכולת הימית של סין. בדליאן, עיר חוף צפונית יותר, שיפץ הצבא נושאת מטוסים סובייטית לשעבר, "ואריאג", ומצפים שתהיה מבצעים עוד השנה.

גורמים אמריקאים אומרים כי אחת המטרות העיקריות של המודרניזציה של חיל הים הסיני היא לפעול באזור שבו ארה"ב נהנית כיום מעליונות: מערב האוקיינוס השקט, מעבר ליפאן, טייוואן והפיליפינים, אזור המוכר בשם "שרשרת האיים הראשונה".

לייל גולדשטיין, פרופ' בקולג' האמריקאי ללוחמה ימית, אומר כי זהו המצב "הנורמלי" החדש וצופה כי, "תרגילים מסוג זה ייערכו באופן סדיר וראוותני הרבה יותר. במיוחד כשסין תוסיף לתמהיל נושאת מטוסים".

בשבוע שעבר הודיע משרד ההגנה הסיני כי נוכחות ספינות סיניות בין האיים היפאניים אוקינאווה ומיאקו, תואמת את החוק הבינלאומי, וכי מטרתן היתה לבצע "תרגיל רגיל", בהתאם לתוכנית שנתית של צבא סין.

ספינה יפנית עורכת פטרול בים הסיני. תצלום: אי-פי

שר ההגנה של יפאן, טושימי קיטזאווה, אמר בשבוע שעבר כי מ-2008 התרבו הפעולות של כלי שיט סיניים סמוך לאוקינאווה. בספטמבר שעבר פרץ משבר דיפלומטי בין סין ליפאן, כשיפאן עצרה רב חובל של ספינת דיג, והאשימה אותו שהתנגש בשתי ספינות משמר החופים היפאני, שסיירו באיים השנויים המחלוקת, שבשליטת יפאן. באותה העת לא היו ראיות לקשר בין הדיג לחיל הים הסיני, אולם מומחים אומרים כי יותר ויותר ספינות של גופים סיניים אזרחיים פועלות בשליחות חיל הים, ומנסות להשליט את ריבונות סין באזורים השנויים במחלוקת.

בשנים האחרונות ספינות כאלה היו במוקד התלקחויות בים סין הדרומי, שסין, טייוואן וארבע מדינות אחרות בדרום מזרח אסיה טוענות לריבונות עליו, או על חלק ממנו. מומחים זרים אומרים כי בהתנגשויות שהיו השנה טמון פוטנציאל של הידרדרות לעימותים צבאיים. "המצב שם מסלים בצורות מסוכנות", אמר גולדשטיין.

ב-26 במאי ניתקו ספינות סיניות כבלים של ספינות ווייטנאמיות שעסקו בחיפושי נפט. וייטנאם הגישה תלונה רשמית ואמרה שהספינות שלה היו בתוך האזור הכלכלי הבלעדי שלה, 200 מיילים ימיים מחופיה.

מנגד סין טוענת שהספינות היו מחוץ לאזור. דובר משרד החוץ הסיני הודיע ב-7 ביוני כי לסין ריבונות שאין עליה עוררין באיים שבים סין הדרומי ובמים שבסמוך. אף שסין לא פירטה מהן תביעותיה הטריטוריאליות המדויקות, מבקריה אומרים שהיא מתבססת על מפה שלפיה כל ים סין הדרומי נמצא בשליטתה. דובר משר החוץ קרא לווייטנאם ולפיליפינים להפסיק את חיפושי הנפט באזור. בכירים מהפיליפינים אומרים כי סין גרמה השנה לחמש עד שבע תקריות עם ארצם, שבחלקן איימה להפעיל אלימות נגד כלי שיט פיליפיניים.

מומחים אומרים שהמתחים הם מבחן לארה"ב, מאחר שהיא בעלת ברית של הפיליפינים והידקה את יחסיה עם וייטנאם. בשנה שעברה צידדה ארה"ב בגלוי בווייטנאם ובמדינות אחרות בדרום מזרח אסיה בכינוס אזורי, ושרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון דיברה על "אינטרס לאומי" בים וקראה לפיתרון הסכסוכים.

"הסוגייה הטריטוריאלית עודנה פצצת הזמן", אומר ברנארד קול, לשעבר קצין בחיל הים האמריקאי, מרצה בקולג' הלאומי למלחמה. "לא בייג'ין ולא האנוי, אף אחת מהן לא מספקת שום סימן לכך שהיא מוכנה לוותר על דרישתה לריבונות מלאה. זהו לב הבעיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ