נתניהו: אשקול יבוא מוצרי חלב לשם הוזלת הקוטג'

מבקר המדינה יבדוק את התנהלות ועדת הפיקוח על המחירים ואם השפיעו עליה גורמים במשק. עופרה שטראוס: "אולי טעינו. שיח כל כך כועס כמו זה שראינו, זה מעבר לקוטג'"

יהונתן ליס
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
רם עוזרי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל על שרי האוצר, החקלאות והתמ"ת להגיש לו מסקנות לפתיחת שוק החלב לתחרות. נתניהו הודיע על כך אתמול בפתח ישיבת סיעת הליכוד. נתניהו אמר כי מנתונים שקיבל, כל מוצרי היסוד שעלו מעבר לעליית מדד המחירים לצרכן אינם פתוחים לייבוא, ואילו כל המוצרים שעלו בשנים האחרונות בשיעור הנמוך מעליית המדד פתוחים לייבוא.

נתניהו אמר בישיבה כי "היום הונחה בפניי טבלה שמשווה את מחירי המוצרים ושירותים נבחרים בחמש השנים האחרונות ביחס למדד. מה עלה ומה ירד. מה שרואים כאן בצורה ברורה זה שהמוצרים שהיו חשופים לתחרות של יבוא ירדו באופן משמעותי מתחת למדד ואלו שאינם חשופים עלו". לדברי נתניהו, "כמעט בראש הרשימה נמצאים מוצרי החלב. ביקשתי משר האוצר להיוועד עם שרי התמ"ת והחקלאות ולבחון פתיחה של שוק החלב לתחרות. ביקשתי שיביאו המלצות עוד השבוע ואני מצפה לראות את המלצותיהם. ייתכן שזו דרך אחת להקל על המצוקה הזאת".

הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת הורתה למבקר המדינה לחקור את התנהלות ועדת הפיקוח על המחירים, המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, את שיקוליה ואת הגורמים במשק המשפיעים עליה. המבקר, מיכה לינדנשטראוס, אמר בדיון כי אסור להשלים עם הפגיעה בשכבות החלשות וכי הכנת הביקורת תתחיל כבר בימים הקרובים.

"שיח כל כך מבקר וכל כך כועס כמו שאנחנו רואים בימים האחרונים זה הרבה מעבר לקוטג'. לקח לי יומיים להתעשת ולהבין מה אומרים לנו. משהו מערכתי לא בסדר. זה מעבר לשטראוס, מעבר לקוטג' ולקפה שאנחנו מייצרים" - כך אמרה אתמול עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס, בפורום קיסריה. "אזרחי ישראל שואלים לאן הביאו אותנו. כשזה מגיע לאוכל זה נוגע לכל אחד ואחת במדינה. האנשים בחוץ לא מחפשים פרשנויות או ניתוחים. יש כאן קריאה לפתרון ועכשיו. אנחנו חלק מתעשיית המזון של ישראל, אבל צריך לזכור שאנחנו רק חוליה אחת. הפתרון דורש שכולם - החקלאים, הקמעונאים והממשלה - יישבו ביחד. אנחנו מתחרים ואנחנו תחרותיים. אולי טעינו. כשיש מחסור בחומרי גלם והעולם לא מצא לזה פתרון, אני לא יכולה לפתור את זה לבד".

אורי צוק רם, מנהל תחום אסטרטגיה והמפקח על המחירים במשרד החקלאות אמר בדיון כי צריך לשקול להחזיר את הקוטג' לפיקוח. לדבריו, עשרה מוצרים נמצאים כיום בפיקוח, בהם חלב בשקית ובקרטון, אשל, חמאה וגבינה קשה. צוק רם ציין כי "בעקבות הסרת הפיקוח התפתחו מוצרים נוספים וזולים יותר, וכשראינו שמחירי הקוטג' עולים הערנו למחלבות, ובעיקר לחברת תנובה, שמחזיקה בכ-70% ממשק החלב. תנובה עמדו במחיר שנקבע, והמחלבות האחרות הן שהעלו את המחיר ורשתות השיווק הן שניצלו את ההזדמנות והעלו את המחיר גם לקוטג' של תנובה". שירה גרינברג, רכזת חקלאות באגף התקציבים באוצר, הוסיפה כי נרשמת ירידה עם השנים במידת הריכוזיות של "תנובה" במשק מוצרי החלב.

עו"ד ירון לוינסון, מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות, ציין כי "הוועדה צריכה להגן גם על הצרכנים ולא רק על היצרנים או על רשתות השיווק" ולעומתו, יגאל אכטנברג, מעמותת "אמון הציבור" האשים בכישלון את רשות ההגבלים העסקיים שלדבריו מתעלמת מהתאמת המחירים בין היצרניות הגדולות. "לישראל יש את המחלבות הטובות בעולם ותנובת הפרות גבוהה מזו שבאירופה ובכל זאת אין תחרות, מפני שהיצרניות מתאמות את המחירים ביניהן", טען.

ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה) ציינה כי "החוצפה של רשתות השיווק עוברת כל גבול וזה ביטוי לקפיטליזם החזירי של ממשלת ישראל". בני גרוברמן, מיוזמי מחאת הקוטג', אמר בדיון כי "לפני כעשור מוצרי המזון בישראל היו זולים מבאירופה. היום המחירים כמעט כפולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ