טורקיה לסוריה: הרחיקו את כוחות הצבא מהגבול

לפחות 18 הרוגים בהפגנות נגד אסד

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

"המצב בין סוריה לטורקיה נפיץ והוא עלול לגלוש להתלקחות אלימה", אמר אתמול מקור טורקי בכיר ל"הארץ". המקור מסר כי ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן כינס בסוף השבוע ישיבה נוספת (השנייה אחרי הישיבה שהתקיימה ביום חמישי) עם ראשי הצבא, המודיעין ומשרד החוץ כדי לבחון תרחישים אפשריים למקרה של פעולה צבאית סורית בתוך השטח הטורקי במטרה לפגוע במחנות הפליטים אליהם הגיעו כבר 12 אלף אזרחים סורים. שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו הבהיר לעמיתו הסורי וליד אל-מועלם לאחר הישיבה את החומרה שבה רואה טורקיה את פעולות הצבא הסורי על גבול טורקיה ודרש שסוריה תרחיק כוחותיה מן הגבול.

סוריה, מצדה, מאשימה את טורקיה בכך שהיא קושרת קשר עם קטאר ועם צרפת כדי לקדם את האינטרסים של ארה"ב והמערב בכלל נגד המשטר הסורי. אתר החדשות הסורי "שאם פרס" המקורב למשטר, ציטט אתמול כתבה שפורסמה באתר חיזבאללה "אל-מנאר" שבה נכתב בין היתר שארדואן עצמו סייע לסעאד אל-חרירי בשנת 2008 לשמור על כסאו. יחד עם שליט קטאר דרשו מבשאר אל-אסד שלא לנסות להדיח את אל-חרירי, "משום שכך רוצים האמריקאים".

במקביל פרסם אתמול העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" ידיעה מפי מקורות איראניים לפיהם איראן איימה על טורקיה לבל תניח לכוחות נאט"ו להשתמש בשטחה כדי לתקוף את סוריה וכי אם תעשה כן תתקוף איראן את בסיסי ארה"ב ונאט"ו שנמצאים בשטח טורקיה.

בעוד המשבר בסוריה מחולל מתחים אזוריים נמשכו גם אתמול ההפגנות ברחבי סוריה נגד המשטר הסורי כולל בערים הכורדיות קאמישלי וחסכה בצפון, חומס וחמה במרכז, ודרעא בדרום, בהן הפגינו עשרות אלפי אזרחים, בעוד שבדמשק הפגינו מאות בני אדם אשר פוזרו בכוח על ידי כוחות צבא. זאת אחרי שביום שישי, שזכה לתואר "יום השישי של סילוק הלגיטימיות של המשטר", נהרגו לפחות 18 בני אדם בעת פיזור ההפגנות בערים שונות בסוריה. בטורקיה חוששים בעיקר מן האפשרות שכוחות הצבא הסורי יפעלו בכוח בערים הכורדיות ויגרמו לבריחה המונית של כורדים אל תוך שטח טורקיה. פגיעה באזרחים הכורדים עלולה לחולל תגובת שרשרת הן בקרב האוכלוסייה הכורדית בטורקיה והן בקרב הכורדים בעיראק.

מנגד מדווחים כלי תקשורת סוריים כי הצבא פרס את כוחותיו סביב העיר ג'יסר אל-שוג'ור וכי חמושים ממשיכים לתקוף מפגינים שמבקשים להביע את תמיכתם במשטר. בערים דמשק, חומס, חאלב ואדלב הקים הצבא מחסומים ברחובות הראשיים והוא מונע מעבר אזרחים מרובע לרובע במטרה לבלום התכנסויות המוניות.

אל מול הצהרות המשטר על כך שהצבא השתלט על "אי הסדר" וכי "בזמן הקרוב" תירגע המדינה, מדווחים אתרי האופוזיציה על כך שהצבא החל להשתמש במחסני החירום של הדלק וברזרבה האסטרטגית של המדינה.

ביום שני צפוי להתקיים בדמשק מפגש ראשון בסוגו בין אינטלקטואלים סורים נודעים כמו מישל כילו, עארף דלילה, פאיז סארה ואחרים ופעילי אופוזיציה שפועלים מחוץ למדינה ואשר הותר להם להיכנס אליה, כדי לנסח הצעה מוסכמת שעשויה לדעתם להביא לרגיעה. בין היתר ידרשו האופוזיציונרים להקים מועצה מכוננת שתורכב מ-100 נציגים מכל הזרמים הפוליטיים, כולל נציגים של מפלגת הבעת', אבל ללא נציגי המשטר, שתפקידה יהיה לנסח חוקה שאחרי שתאושר יתקיימו בחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ