הורחקו מיצהר 12 מתנחלים שתיכננו "תג מחיר"

עקב עלייה במספר האירועים האלימים בגדה בחודשיים האחרונים

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, הוציא צווי הרחקה ל-12 תושבי יצהר ותלמידי הישיבה בה, בעקבות מידע מודיעיני שהצטבר על מעורבותם באירועי תג מחיר וכן תכנון של אירועים נוספים. תשעה הורחקו מכל יהודה ושומרון ושלושה הורחקו מיצהר בלבד. ההרחקות, שהתקבלו בהמלצת שירות הביטחון הכללי, הן לפרקי זמן שבין 3 ל-12 חודשים.

שלשום לפנות בוקר פשטו שוטרים, יחד עם אנשי שב"כ, על יצהר וחילקו את צווי ההרחקה. תושב יצהר שכינה את רכז השב"כ האחראי על יצהר "נקניק" נעצר לחקירה על העלבת עובד ציבור, ושוחרר על תנאי.

מדובר באקט חריג, שכן בדרך כלל צווי הרחקה נמסרים במשורה. בפעם האחרונה בה הוצאו צווים המוניים היתה באוקטובר 2006, אז הרחיק אלוף פיקוד המרכז דאז, יאיר נווה, 19 איש מבתיהם.

המורחק הבכיר ביותר הוא עקיבא הכהן, תושב הגבעות סביב יצהר, נשוי ואב לארבעה ילדים. הכהן נחשב על ידי השב"כ לאחד המכוונים המרכזיים של פעילות תג מחיר ביהודה ושומרון. הוא מתפרנס מחקלאות ומתנדב בעמותת "חננו", המעניקה סיוע משפטי חינם לעצורי ימין. נגד הכהן כבר הוצאו בעבר צווי הרחקה, האחרון בשנת 2009. בעקבות הצו, נפגש הכהן עם ראש החטיבה היהודית בשב"כ והוזהר להפסיק עם פעילותו.

מורחקים אחרים הם אוריה כהן, תושב יצהר, שכבר הורחק מיהודה ושומרון באוקטובר 2006. אליאב אליהו, תושב יצהר שהורחק גם הוא ב-2009. אפי חייקין, תלמיד הישיבה ביצהר, שנעצר באחרונה בחשד שהצית את רכבו של מפקד תחנת בנימין בעת פינוי המאחז עלי עין. שאר המורחקים הם יהונתן אודס, כלב בלנק, דוד צבי אליהו, ישראל כץ, שמואל ברודי ושריה ניצן.

חלק מההמלצות על ההרחקות מונחות על שולחנו של אלוף פיקוד המרכז זה כמה חודשים, אך מזרחי דחה את חתימתו בשל הגיבוי שמקבלים המורחקים מחברי כנסת. עם זאת, בעקבות עלייה במספר האירועים האלימים בגדה בחודשיים האחרונים, החליט מזרחי לחתום על הצווים. בשב"כ הסבירו אתמול כי הצווים הוצאו בשל מעורבות המורחקים בהובלה, הכוונה וביצוע פעילות אלימה וחשאית נרחבת באיו"ש נגד פלסטינים. "הוצאת הצווים נובעת מצורך ביטחוני ובוצעה לאחר שנבחנו כל החלופות שמטרתן לנטרל מבעוד מועד את האיום לביטחון האזור", נמסר מהשב"כ. בחודשים האחרונים ביקש מזרחי להוציא צו סגירה מנהלי לישיבה ביצהר, אך שר הביטחון לא אישר את בקשתו.

מיצהר נמסר בתגובה כי "מדובר בגירוש מרושע, ללא משפט, של ארבע משפחות מיצהר. לא ייתכן שהמתנחלים יהוו כר חבטות נוח עבור נתניהו, שמנסה להסיר מעליו את לחץ מחאת הדיור. המשך השימוש בצווי ההרחקה, שריד מתקופת המנדט הבריטי, מוכיח כי יש מי שחושב שמותר לרדוף את המתיישבים בכל דרך לא חוקית, לא מוסרית ולא דמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ