סוריה: 24 הרוגים בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון

שר החוץ הסורי הודיע שייערכו בחירות "חופשיות" לפרלמנט

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

פעילי זכויות אדם בסוריה דיווחו כי יותר 24 בני אדם נהרגו בהפגנות נגד ממשלתו של הנשיא בשאר אל-אסד שהתקיימו בסוף השבוע, רובם בעיר חאמה. כלי התקשורת הרשמיים בסוריה הודיעו אתמול כי "ההתקוממות בחאמה דוכאה". הטלוויזיה הסורית שידרה תמונות של בניינים שרופים ורחובות הרוסים, ודיווחה כי ההתקוממות הסתיימה בחלוף שישה ימים של מצור. לפי דיווחים של ארגוני זכויות האדם וסוכנויות ידיעות זרות, עשרות אלפי בני אדם יצאו לרחובות להפגין ביום השישי הראשון של חודש הרמדאן. חמישה מההרוגים ביום שישי נורו למוות מאש כוחות הביטחון בארבין, פרבר של דמשק. אחד הארגונים דיווח שאנשי הביטחון ירו לעבר המפגינים מתוך אמבולנסים. בשישי אף נהרגו שני אזרחים בעיר חומס אחרי שיחידות צבא פתחו באש מקלעים לעבר מפגינים.

לפי דיווח ברשת אל-ג'זירה, עשרות בני אדם נפצעו מאש כוחות הביטחון בתקרית בארבין. לדברי עבדל כארים ריהאווי, ראש הליגה הסורית להגנה על זכויות האדם, רבבות בני אדם יצאו להפגין בשישי בסוריה חרף החום הכבד, בדיר א-זור, קמישלי ודרעא. לדבריו, כ-30 אלף צעדו בדיר א-זור לבדה. גינויים רבים מרחבי העולם נשמעו בסוף השבוע נגד אלימות כוחות הביטחון בסוריה נגד האזרחים. אתמול הצטרפו גם המדינות הערביות העשירות בנפט למקהלת המגנים ודרשו מסוריה "להביא מיד לקץ האלימות". סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, כוויית, קטאר ועומאן דרשו מההנהגה הסורית "לפעול בחוכמה ולהחיל רפורמות משמעותיות ונחוצות שיגנו על זכויות וכבוד האזרחים ויענו על שאיפותיהם". נוסף על כך, ארה"ב ומדינות אירופה שוקלות הטלת עיצומים נוספים על סוריה.

במקביל, הודיע אתמול שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, כי עד סוף השנה ייערכו בסוריה בחירות "חופשיות והוגנות" לפרלמנט. מועלם אמר את הדברים בפגישה עם שגרירים ערבים וזרים שנערכה בדמשק. לדברי מועלם, הפרלמנט שיתגבש לאחר הבחירות ישקף את השאיפות של העם הסורי. ארבע שנות הכהונה של הפרלמנט הנוכחי הסתיימו מוקדם יותר השנה, והנשיא בשאר אסד צפוי לקבוע תאריך לבחירות חדשות עד תום 2011.

סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה כי המשורר הסורי אדוניס קרא אתמול לנשיא אסד לפרוש מתפקידו, לאחר שפורסם כי מניין ההרוגים במהומות ברחבי המדינה גבוה יותר מ-1,600 בני אדם. "הנשיא אסד חייב לעשות משהו, והדבר הפשוט ביותר מבחינתו יהיה לפרוש מהתפקיד", אמר אדוניס בראיון שהעניק בביירות לכתב יומון כווייתי. "אם הייתי במקומו הייתי מוותר על השלטון", אמר איש הרוח בן ה-81. לדעת אדוניס, האופוזיציה הסורית אינה מאוחדת. "הם לא מגיעים להסכמה בדבר נושאי יסוד כגון הפרדה בין דת למדינה, או מדוע בני מיעוטים, למשל הכורדים, אינם יכולים להיבחר לנשיאות", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ