אל נא. תעקור נטוע

דיסקונט וקק"ל עשו מחווה לעו"ד מיכאל ספרד ונטעו עץ בשמו. על קרקע של לקוחות שלו

שי פוגלמן-צרובה
שי פוגלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי פוגלמן-צרובה
שי פוגלמן

* * בט"ו בשבט האחרון, יצאו ברוב חגיגיות בכירי בנק דיסקונט למשכנתאות לטעת את העצים הראשונים ביער משמר הנגב. עם רון בלב ואת ביד התייצבו מנכ"ל הבנק ושני סגניו, נציגי קק"ל וכן נציגי גדוד 405 של חיל התותחנים, שאותו מאמץ הבנק, ביער הצעיר שניטע בנגב, בסמוך ליישוב גבעות בר.

באתר האינטרנט של קק"ל נכתב כי "בנק דיסקונט למשכנתאות בחר לסייע בהקמת היער, כחלק מפעילותו למען האדם והסביבה. 3,000 השתילים שתרם הבנק יינטעו השנה ביער הצעיר. הבנק יקדיש לכל לקוח שייקח משכנתה דרך הבנק, עץ בחורש הגדול. בכך מקווה הנהלת הבנק לקרב את הציבור אל הטבע ואל תחושת השליחות החלוצית שבנטיעה".

בשבוע שעבר קיבל עו"ד מיכאל ספרד תעודה מהודרת מבנק דיסקונט למשכנתאות, ובה סופר לו כי מכיוון שהפך ללקוח הבנק, גם על שמו ניטע עץ ביער, "למען פיתוח הארץ וטיפוחה". אבל הבנק לא שם לב על מי הוא נפל. עו"ד ספרד מוכר כמי שמייצג פעילי זכויות אדם, ערבים ישראלים ופלסטינים, במאבקיהם נגד הרשויות. כמה מלקוחותיו הם חלק מהמשפחות הבדואיות שהתגוררו בכפר הלא מוכר אל-עראקיב, שנהרס ונבנה חליפות כמה וכמה פעמים מאז אפריל אשתקד. לטענת ספרד, אותו יער משמר הנגב שבו ניטע עץ בשמו, נקבע בדיוק על חורבות הכפר במטרה לקבוע עובדות בשטח, על חשבון לקוחותיו.

בני השבטים הבדואיים אל-עוקבי, אל-טורי ואבו-פריח, טוענים שישבו על אדמות הכפר במשך מאות בשנים. בתחילת שנות ה-50 הולאמו האדמות - לטענתם ללא ידיעתם ותחת הבטחות כוזבות מצד השלטונות שהם יורשו לחזור למקום. המשפחות עתרו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. דיון נוסף על חוקיות ההפקעה מתנהל כיום בבית המשפט העליון.

ספרד לא נשאר חייב, ויחד עם רעייתו נירית, כתב מכתב לעומדים בראש שני הגופים, שכותרתו "הנדון: דרישה לעקור עץ". "איננו מסכימים לבנות את ביתנו, תוך הרס בתים וגזילת אדמות של משפחות אחרות", כתבו בני הזוג. "שתילת העצים באזור זה בארץ נועדה אך ורק כדי להרחיק ממנו משפחות בדואיות המתגוררות בו דורות על גבי דורות ולסייע בגזל הבלתי מוסרי של קניינם.

"אין לנו כוונה חלילה לגרום נזק לעץ, ועל כן נבקש לשתול אותו בשמנו (בשנית)... באחד המקומות שבו נעקרו באופן פושע עצים רבים בעשור האחרון בשם 'יישוב הארץ' או 'הביטחון', מקומות שבהם יש צורך בשתילה מחודשת על מנת לפצות את בעלי האדמות ואת הטבע על העצים שנגזלו מהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ