האחיות ובעליהן נרצחו בדרך לחופשה באילת; אחיו של ההרוג: "ראיתי איך יורים להם בראש"

פלורה ומשה גז ושולה ודב קרלינסקי נורו למוות כשמכוניתם נקלעה למארב של מחבלים. אחיו של משה נסע מאחוריו והיה עד להריגתם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

במתקפת הטרור ביום חמישי נהרגו שמונה בני אדם, בהם זוג אחיות ובעליהן. פלורה ומשה גז ושולה ודב קרלינסקי, נורו למוות כשמכוניתם נקלעה למארב מתוכנן של מחבלים בדרך לחופשה באילת. דני גז, אחיו של משה, נסע ברכב מאחוריהם. הוא ראה את המחבלים מחסלים את אחיו ושאר יושבי הרכב. רק נחישות והבנה של המצב בשלב מוקדם הצילה אותו ואת שלושת הנוסעים שהיו אתו ברכב.

האחיות שולה (54) ופלורה (52) עסקו בחינוך. פלורה עבדה כגננת בכפר סבא ואחותה עבדה כסייעת בגן אחר. בעוד כשבועיים היו אמורות להתחיל את שנת הלימודים. בעלה של שולה, דב (58) היה מנהל מכירות בחברת ליסינג ופעיל במפלגת העבודה. משה גז (53), בעלה של פלורה, עבד כקבלן שיפוצים.

ביום שישי קיבל האח דני את הקרובים שבאו לנחם, וסיפר על שהתרחש: "נסענו בשתי מכוניות. דוביק, שולה, פלורה ומשה נסעו ברכב הראשון. חבר שלי מאיר, אני ובנות הזוג שלנו ברכב אחריהם, במרחק כזה שראינו אחד את השני", סיפר. כמה מאות מטרים לפני הנקודה שבה בוצע הפיגוע, חלף מולם רכב שהבהב לעברם בפנסיו.

"הדבר הראשון שחשבתי היה שהוא מסמן לנו שיש משטרה בדרך שלנו, אז הורדנו קצת את הרגל מהגז כדי שלא תתפוס אותנו ניידת", סיפר גז. "כאן עוד לא ידענו שאנחנו בעצם מקלים על המחבלים בזה שהאטנו את הנסיעה. כמה שניות אחרי זה, שמנו לב שארבעה אנשים ירדו אל הכביש מגבעה שהיתה בצד, וחסמו לנו את נתיב הנסיעה. הם הסתדרו בשורה מול הרכב של דוביק, ועמדו עם נשקים מכוונים אליהם במדים כחולים. דוביק מיד עצר ואנחנו אחריו".

"עצרנו משהו כמו 25 מטר מאחורי הרכב של דוביק. מאיר רצה להתקדם לכיוון של דובל'ה, אבל אמרתי לו שמשהו לא מריח לי טוב ושלא יתקדם. הבחנתי באוטובוס הזרוק בצד הדרך וכמה חיילים שיורדים מכיוון העמדה המצרית, בשנייה הראשונה הם נראו כמו מג"ב, וכנראה בגלל זה דוביק עצר מולם ולא לחץ על הגז, אבל אחרי רגע כבר הבנתי שכנראה מדובר בפיגוע חבלני. היה ברור לי שבמחסום משטרתי לא יוצאים עם נשקים שלופים על האזרחים".

גז הורה למאיר הנהג לנסות ולנסוע אחורה כדי לחלץ אותם מהמקום, אבל אז החלו היריות. "אחד המחבלים, שעמד בצד ימין וזיהה שאני מתכוון לברוח מהמקום, ירה לעבר הגריל של הרכב וגם לעבר הצמיגים. צעקתי למאיר להתחיל לנסוע רוורס. כשהמחבל הבין שהוא כנראה לא יצליח לעצור אותנו, ראיתי אותו מכוון את הנשק לראש של דוביק ויורה כדור אחד בודד. הם התחילו לירות לעבר הרכב שלנו, אבל זה היה נראה שהם מכוונים בעיקר לגלגלים. נראה לי שבהתחלה הם רצו אולי לחטוף".

גז נמלט מהמקום והשאיר מאחור את אחיו ויתר האנשים שהיו עמו ברכב. "אני אומר למאיר: 'יורים עלינו גם מצד ימין, מהכיוון של החיילים המצרים'. אחד הכדורים פגע לנו בצמיג והגלגל התפוצץ. מאיר התרכז בנסיעה לאחור והצליח להסתובב באותו מקום ולברוח משם. אני היחיד שהסתובב לכיוון הרכב של דוביק וראיתי מה שקורה שם. אני רואה את הרכב של דוביק, ובאותו שלב חוץ מדוביק כל השאר היו חיים. אני רואה דרך שמשת הרכב איך הם יורים בכל הארבעה כדור בודד לכל אחד בראש".

גז הבין שהוא כבר לא יכול לעזור לאחיו, ושכל יושבי הרכב אינם בין החיים. באותו שלב - למרות שני האירועים בהם נפגעו גם אוטובוסים - לא היו כוחות ביטחון בקרבת מקום והציר לא היה סגור לתנועה. אזרחים נוספים עשו את דרכם לכיוון מארב המחבלים.

"כשהתרחקנו משם משהו כמו 300 מטר, וביקשתי ממאיר לעצור. ראיתי שמגיעים לכיוון ארבעה כלי רכב, ירדתי לאמצע הכביש ונופפתי להם עם הידיים לעצור. צעקתי להם שיש פיגוע ושיעשו פרסה ויברחו, ואני ומאיר יצאנו משם בנסיעה. אחרי קילומטר וחצי של נסיעה ראיתי ארבעה חיילים בהאמר. זה היה דקה וחצי אחרי הירי שממנו אנחנו נפגענו, אמרתי להם 'אח שלי מת, תדרכו נשקים ותיכנסו לשם כמו שצריך, כולם ברכב כבר גמורים, תדרכו נשקים ותיסעו לשם מהר'. המשכנו בנסיעה עד שחברנו לאמבולנס והסבירו לנו שהגענו למקום מאובטח, שהכל בסדר ושהם מכירים את האירוע".

בני הזוג גז השאירו אחריהם שלושה ילדים. בני הזוג קרלינסקי השאירו אחריהם שני ילדים. הבוקר הם יובאו למנוחות בכפר סבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ