מחאה בצל ההסלמה: אלפים הפגינו בעצרות שקטות

5,000 בני אדם צעדו אמש בתל אביב וקראו: "אין ביטחון אישי בלי ביטחון חברתי". בקרית שמונה השתתפו 1,000 פעילים בעצרת שקטה שכללה שיח ונאומים

אלי אשכנזי
אילן ליאור
עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי
אילן ליאור
עוז רוזנברג

על רקע ההסלמה הביטחונית בדרום, נמשכת המחאה החברתית. כ-5,000 בני אדם צעדו אמש מכיכר הבימה אל גן צ'ארלס קלור בתל אביב, תחת הכותרת "אין ביטחון אישי בלי ביטחון חברתי".

משתתפים רבים ציינו כי באו לדרוש צדק חברתי, אך גם להזדהות עם תושבי הדרום. מובילי המחאה ביקשו שזו תהיה "צעדת דממה", שתכלול הנפת שלטים, לפידים ונרות בלבד, ללא קריאות. כמה עשרות פעילים של תנועת מאבק סוציאליסטי לא נשמעו להנחיה, וקראו לאורך כל הצעדה קריאות מחאה, שעוררו את חמתם של רבים מהמשתתפים. הפעילים, רבים מהם לבושים חולצות אדומות, קראו בין השאר, "בישראל ובשטחים צדק חברתי דורשים", "התשובה למלחמה - מהפכה", "לא לעוד מלחמה שתגמור את המחאה", ו-"אין שלום, אין רווחה - להפיל את הממשלה". בתחילת הצעדה אף התפתח עימות בין כמה מפעילי התנועה לבין משתתפים אחרים בהפגנה, שהתנגדו לשילוב מסרים מדיניים. אלה כינו את פעילי המאבק הסוציאליסטי "בוגדים" ואמרו כי הם מסבים נזק למחאה.

אסף לוי, ממובילי המחאה, שאף נאם באחת העצרות בתל אביב, הביע תמיכה בשילוב מסר מדיני. "לעם יש מה להגיד גם בנושא ביטחון ומדיניות חוץ - הוא רוצה שלום", אמר. לעומתו, רגב קונטס, גם הוא מראשי המאבק, הסתייג מהקריאות המדיניות. "אני לא אוהב את זה. אני חושב שזה מיותר לחלוטין. תכננו צעדת דממה מוחלטת ולטעמי היה בזה הרבה יותר כוח", אמר. הוא ציין כי דווקא בשל המצב הביטחוני הוא רואה צורך בהפגנה.

במקביל, כאלף בני אדם השתתפו אמש בעצרת מחאה של מאהלי הצפון, שנערכה בקרית שמונה. יוזמי העצרת אמרו כי היא נערכה בסימן חוסן חברתי-לאומי וכי "חברה חזקה ומאוחדת תוכל לעמוד מול כל אתגר ביטחוני".

המארגנים החליטו לערוך את העצרת על אף האירועים בדרום, אולם במהלך הצעדה ועצרת המחאה לא נשמעו צעקות. המפגינים הבהירו כי הם החליטו "להתמקד בשיח ובנאומים".

המפגינים יצאו בצעדה ממאהל המחאה שסמוך לקניון נחמיה לעבר פארק הזהב, שם נערכה העצרת שבה נאמו נציגי המאהלים בצפון. כמו כן, נערכו במקום מעגלי שיח שלדברי המארגנים "עסקו בהלימה שבין הנחישות להגן על הגבולות ובין הנחישות לצדק החברתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ