השבוע הגדול של פילוסוף המלחמה ברנאר אנרי-לוי

התפקיד שמילא ברנאר אנרי-לוי בשחרור העם הלובי מעולו של קדאפי מזכיר מאות קודמות בהן היו פילוסופים קרובים לחצר המלכות

ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר

כשפירסם ברנאר אנרי-לוי את ספרו "על המלחמה בפילוסופיה ("De la guerre en philosophie"), בשנה שעברה, הוא לא שיער ודאי שכעבור כמה חודשים יהיה היועץ הלא רשמי לענייני מלחמה של נשיא צרפת. פילוסופים הקרובים לחצר המלכות היו תופעה מוכרת באירופה במאות שעברו, אבל התפקיד שמילא לוי בשחרור העם הלובי מעול קדאפי הוא חריג. הפילוסוף ביקר בלוב בימים הקשים של ההתקוממות נגד הרודן וחזר מזועזע ממראות ההרס ומהאכזריות של קדאפי.

לוי מיהר לארמון האליזה לשכנע את סרקוזי לפגוש את מועצת המהפכה השברירית שהתגבשה במדינה. הנשיא הצרפתי נעתר לבקשה. לאחר מכן, בעקבות מאמצי שכנוע בלתי פוסקים של הפילוסוף, גיבש הנשיא יחד עם הבריטים את הקואליציה, שתחת מנדט האו"ם סייעה להפיל השבוע את קדאפי.

הצרפתים תקפו בלוב מאז מארס, והדבר עורר אי נוחות בקרב דיפלומטים צרפתים וחלקים בצבא הצרפתי. המעורבות הישירה של אנרי-לוי, הפילוסוף שרבים בשמאל אוהבים לשנוא, רק העצימה את הביקורת. התקשורת, בחלקה, היתה ביקורתית מאוד כלפי מה שנתפש בחודשים הראשונים כהרפתקה מסוכנת שסרקוזי נגרר אליה בחוסר שיקול דעת על ידי ידידו הפילוסוף. "סופר רמבו" היה רק אחד הכינויים שהוצמדו בעיתונות לנשיא הצרפתי הלא פופולרי.

רבים הזכירו את קבלת הפנים המרהיבה והשטיח האדום שאירגן לקדאפי בדצמבר 2007 בפאריס, לרבות סגירה של חלקים בעיר האורות כדי שיוכל הרודן לטייל בנחת על גדות הסן. לוי כונה במאמרי פרשנות עוקצניים "המומחה לכל דבר" או "הפילוסוף החדש-ישן" - לעג לרעיונותיו, שהתיישנו לדעת מבקריו ומייצגים ריאקציונריות מסוכנת.

ברנאר אנרי לוי בפסטיבל קאן, מאי 2008 .

סרקוזי לא נרתע, וגם לוי לא. הוא הגן בלהט על "זכות ההתערבות" למניעת פשעים נגד האנושות והזכיר לכל את טבח העם הנורא ברואנדה, שצרפת והעולם גילו אדישות נפשעת כלפיו. כדי להבטיח שהנושא לא יירד מסדר היום בעולם, בזמן שתשומת הלב התקשורתית מוגבלת כל כך, שב ויצא לוי ללוב לבקר את חבריו המורדים וכתב על כך.

ברנאר אנרי-לוי. הגן בלהט על זכות ההתערבות במניעת פשעים נגד האנושות. תצלום: מוטי קמחי

הוא התעקש שנפרסם את הכתבות על דפי "הארץ" ועשינו זאת ברצון. כשנדמה היה לו שפחת העניין הציבורי בלוב, התקשר להפציר, לנזוף, להסביר את כמה הדבר חשוב. הטלפון היה מצלצל ב-11 בלילה. מן העבר השני היה לוי שואל "האם בישראל מתעניינים עדיין במה שקורה בלוב?" תשובה שלילית הרגיזה אותו, הפתיעה אותו.

לוי ביקר הקיץ גם בישראל ונפגש עם צמרת השלטון. הוא בא לדבר אתם על לוב והופתע לראות שהם מתעניינים במה שעובר על ידידו דומיניק שטראוס-קאהן יותר מאשר במעשיו וגורלו של מועמר קדאפי. זה היה הסיפור הגדול השני של השבוע החולף, וגם בו ניצב הפילוסוף הצרפתי בצד המנצח. ברנאר אנרי-לוי היה כמעט היחיד שנשאר מחוץ למקהלה ששפטה את דומיניק שטראוס-קאהן בטרם הורשע וראתה בו אנס שפל. הוא עשה זאת באופן בוטה ונחרץ, שהקים עליו אין ספור מבקרים. ציפי לבני, שהוזמנה לדו-שיח פומבי אתו באוניברסיטת תל אביב, תקפה בחריפות את הפילוסוף הצרפתי.

הוא עמד על שלו וקיבל השבוע חותמת כשרות מבית המשפט האמריקאי, שהחליט לסגור את התיק הפלילי נגד שטראוס-קאהן. אפשר לתהות מה היה קורה לו מילא השבוע לוי טופס לוטו. מן הסתם היה זוכה. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ