רן ארז: צמצום הבגרויות יסגור סטטיסטיקות, לא יצמצם פערים”
שושן מנולה
25/08/2013 | 10:49
יו”ר ארגון המורים מתח ביקורת חריפה על תוכנית שר החינוך לביטול בגרויות. “לפני שיורים יש לכוון”, אמר והוסיף, “צריך לקיים דיון רציני על השלכות המהלך”

ארגון המורים לא יסכים לביטול בחינות הבגרות. כך אמר אתמול יו"ר הארגון, רן ארז, בכנס חיפה לחינוך שהתקיים בתיאטרון העירוני בחיפה. "אנחנו לא ניתן יד לביטול בחינות בגרות אם לא ידברו איתנו ואם זה לא בהסכמה".

ארז העיר לשר החינוך, שי פירון, שמוביל מהפכה בעניין שתוכניתו אינה מציאותית. "לפני שיורים צריך קודם כל לכוון. מה יקרה באותם מקצועות בהם יתבטלו בחינות הבגרות? מה יקרה בבית הספר כאשר המנהל ידע שהוא נמדד רק על פי ההישגים שלו במתמטיקה, לשון ואנגלית? מה הוא יעשה בספרות ובהיסטוריה? מה יהיה היחס של התלמידים לאותם מקצועות שבהם יתבטלו הבחינות? מזה חודשים רבים מדברים על זה, אבל עוד לא היה דיון רציני בעניין”, אמר ארז והוסיף, “האם זה ייצור זילות או לא? צריך לדון בסוגיה הזאת. זה אחד הדברים שצריך לקחת בחשבון".

צילום: תומר אפלבאום

יו”ר ארגון המורים התייחס גם לסוגיית צמצום הפערים בין בתי הספר, שלפי השר תהיה פועל יוצא של צמצום מספר בחינות הבגרות. בדבריו הוא עקץ את פירון ואמר "כבר שמעתי את שר החינוך הרבה פעמים, ותמיד הוא מדבר ככה והוא אפילו משתפר. אני לא חושב שיש פה בארץ אדם עם יכולת ורבלית כל כך מפותחת כמו לו. הרבה חלומות, הרבה מטרות”. ארז אמר כי הציון שמקבלים התלמידים על בחינות הבגרות איננו אובייקטיבי, מאחר שהמורה הבודק יודע באיזה בית ספר לומד התלמיד שהגיש את הטופס. “ההערכה היא לא אובייקטיבית. ההתייחסות שונה כשמדובר בתעודת בגרות של תלמיד שבא מירוחם או בתעודת בגרות של תלמיד שבא מרעננה, כאשר יודעים שפה יש בית ספר יוקרתי יותר ופה פחות”. צמצום בחינות הבגרות, אמר ארז לא יסייע בסגירת הפערים, “אולי סוגר סטטיסטיקות אבל לא פערים".

למרות הביקורת, איחל ארז לשר שיצליח בדרכו ושלא ישכח שהוא אינו לבד במערכה. "אני מאחל לו שיגשים לפחות 10 אחוז מהחלומות, גם זה הרבה מאוד. אבל בדרך להגשמת החלומות, אתה צריך לשכוח שאתה לא לבד. שהולכים איתך 140 אלף מורים, ושני מיליון הורים, 1.6 מיליון תלמידים אולי קצת יותר. צריך להתחשב גם בהם. אנחנו מסכימים בנושאים של לימוד אפקטיבי, משמעותי וערכי. אבל, יש לנו עוד כמה דברים שאנחנו חייבים לקחת בחשבון".

1
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...