עוזי דן: יורם ארבל מזלזל בכם; אל תספידו את ברזיל
"הארץ" מארח
18/06/2014 | 13:22
שליחנו למונדיאל ענה לגולשים על ההימור שלו, עיתונות הספורט בישראל, המחאה בברזיל, ומדוע כדורגלנים פחות אינטלגנטים מכדורסלנים

עוזי דן, שליח "הארץ" למונדיאל בברזיל ענה היום (רביעי) לשאלות הגולשים, במפגש ה-6 בסדרה בה אתם מוזמנים להפנות לעיתונאים ודמויות ציבוריות נוספות שאלות על כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם או יכולתם לשאול. בין היתר, שאלתם אותו על התרשמותו מהחגיגות והמחאה ברחובות, עבודתו, מצבה של תקשורת הספורט בישראל, הפייבוריטיות שלו והסיכוי לביטול המונדיאל בקטאר. כל התשובות והשאלות - כאן

למדור המונדיאל של "הארץ"

עידו שואל: באשר לסוגיית השידורים והשדרים, ערוץ 1 ובעיקר הצמד ארבל-נוימן.  אני מתרשם בתקופה האחרונה כי המתקפה על הצמד הזה עברה לפסים אישיים בקרב עיתונאים רבים. מראיונות עם הצמד, נדמה שהם מתעקשים להוכיח ולעשות דווקא. האם ההשתלחות חסרת הרסן והחיפוש אחר טעויות שלהם עוברת את גבול הטעם הטוב? כלום יש אתיקה בין העיתונאים בארץ? זה מתחיל להראות קצת חריף מדי בימים האחרונים. איך ומתי לדעתך תיגמר הסאגה הזאת?

עוזי דן: כל אחד ורמת האתיקה שלו, אבל במקרה דנן אחרוג ממנהגי ובגלל שכתבתי על ארבל במוסף השבוע המנוח של "הארץ" אני ארשה לעצמי להתייחס לקולגות. לטעמי דווקא במקרה הזו לא מדובר בפסים אישיים, כמות הטעויות ברמה מביכה עד פושעת של ארבל עברה כל גבול. וזה לא גיל מבוגר וכו', ארבל מעולם לא הבין את המשחק, מעולם לא ידע, לא הכיר ולא בא מוכן. הוא טעה גם לפני 20 שנה, לך למשחק השרוכים המפורסם, הוא אינו עיתונאי וגם לא מכיר את החומר הבסיסי. לחשוב שאדוארדו, איש שהיה כוכב פרמיירליג ושיחק נגד ישראל במדי קרואטיה, יכול להיכנס בברזיל? זה זלזול בצופה, הוא אפילו לא מנסה להתכונן.

אבל מה שיותר חמור זו הגישה של אני ואפסי עוד שמתבטאת בראיונות החצי שנתיים שלו בהם הוא לועג לקולגות וחושב שהשמש זורחת לו, אתה יודע מאיפה. יש לארבל קול נהדר וחוש הומור אבל זה כמו לשים מגישת חדשות רק בגלל שהיא יפה עם חיוך מצודד אך לא מבינה את החומר. יש לי חבר טוב שאומר שהוא מעריץ את ארבל, כי אחרי 40 שנות שידור גם איש שלא מבין כלום בכדורגל כבר היה לומד.

מאיר איינשטיין, נדב יעקובי, וגם רמי וייץ טובים ממנו לאין שיעור. יש גם צעירים מוכשרים כמו עמית הורסקי, רון ברבש ואחרים. לגבי דני נוימן, הוא בחור חביב, שדווקא מבין כדורגל, אבל לא צריך להיות הפרשן המוביל. אבל כמו בכל דבר דם פה מעורבת פוליטיקה. 

מסי שואל: אם יש לך זמן אשמח לשמוע את ההימור שלך לעולות מרבע הגמר עד הזוכה

עוזי דן: ברזיל מול קולמביה, הולנד מול איטליה, צרפת מול גרמניה וארגנטינה מול בלגיה. בחצי הגמר: ברזיל גרמניה וארגנטינה הולנד, בגמר ארגנטינה וברזיל. 

מוש שואל: אם אני זוכר נכון היית גם במונדיאלים קודמים. איך אתה משווה את רמת הארגון בברזיל ועד כמה המחאה מורגשת

עוזי דן: זה המונדיאל השלישי שלי כעיתונאי (1998, 2010), והארגון פחות טוב, אבל לא קטסטרופלי כמו שחשבו. צריך להבין שברזיל היא אמנם אימפריה בעיני עצמה אבל בסופו של דבר חלקה - מדינת עולם שלישי. ולהבדיל מדרום אפריקה שנתנה לפיפ"א לארגן ולנהל דברים, הברזילאים לא רצו בזה ומנהלים בעצמם מה שאפשר וזו התוצאה. אבל כאמור, לא נורא בכלל.

המחאה הורגשה מאוד בימים שלפני הפתיחה וביום הפתיחה בסאו פאולו, אך מאז שהתחילו לשחק הרבה פחות. זה לא אומר שהם לא צודקים, אבל חלק רוצים להתנחם בכדורגל.

מודי שואל: האם לדעתך בעידן המודרני עדיין צריך לזכות במונדיאל כדי להיכנס לתחרות על "השחקן הגדול בהיסטוריה"

עוזי דן: גם בעבר לא תמיד היה צריך, יוהאן קרויף הוא אחד מהגדולים ביותר ולא זכה, אלפרדו די סטפאנו נחשב כגדול ביותר בתקופתו ויש אומרים מהגדולים בכל הזמנים ולמעשה לא שיחק במונדיאל. הרבה תלוי גם מאיפה אתה בא, לאו מסי צריך זכייה כדי להיכנס רשימת הגדולים, גם ניימאר אם ייתפתח למה שמצפים ממנו, זלטן או רונאלדו לא.

שלי שואלת: לפי מה שאתה רואה עד עכשיו, נבחרת ישראל היתה יכולה למכור משהו בברזיל או שהיינו נשחטים. והאם בצורה שבה מתפתח הכדורגל יש לנו בכלל אפשרות לעלות בעתיד הנראה לעין

עוזי דן: בקצב בו גדלים המפעלים – היורו שהיה שמונה נהיה 16 והבא כבר 24, המונדיאל 16, אחר כך 24, עכשיו 32 ומדברים על 36 או 40 - זה הסיכוי של ישראל...

אבל ברצינות, הפערים מצטמצמים, נבחרות קטנות כמו ליטא או בוסניה מגיעות ליורו ולמונדיאל וגם ישראל יכולה עם תכנית עבודה שתסתכל על הטווח הארוך והנוער. לא חושב שהיינו 'נשחטים', זה כבר לא קורה, אנחנו יותר טובים מהונדורס למשל.

סלסטינו שואל: 1. אם אני לא טועה יש לך נטייה לאהוד את פורטוגל, אבל איך? לא מסתדר לי עם ההבנה שלך בכדוגל והעובדה שאתה מתעב את כל מה שפורטוגל מתמחים בו (כדורגל מלוכלך טעון כיסוחים, בכיינות ותחושה שדופקים אותי, משמעת טקטטית שואפת לאפס והכי הכי חשוב - כריסטינו רונאלדו).

עוזי דן: הנבחרת שלי היא ברזיל וגם בגלל זה באירופה אני מחבב את פורטוגל. אני לא חושב שהכדורגל שלהם יותר מלוכלך ממדינות אחרות. זה דימוי שדבק בהם סתם בלי צדק. אין ספק שיש בהם סוג של ערסיות אבל גם שחקנים טכניים, ולא סתם כמה מהמאמנים המובילים באים מפורטוגל. לגבי כריסטיאנו - ייאמר לזכותו שהוא לא צבוע, מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל. 

מאיר שואל: מה בעיניך הנבחרת הכי טובה אי פעם ומדוע

עוזי דן: בחירה קשה, על פני תקופה זו כנראה נבחרת הפלא ההונגרית בשנות ה-50, בטורניר אחד כנראה ברזיל של 1970 שהיתה מושלמת ומסונכרנת עם התקפה מדהימה וקצב ואילתורים. אבל גם הולנד 1974 וברזיל 1982 על הפודיום.

מוחמד שואל: חוץ מחוף השנהב כל האפריקאיות הציגו לדעתי ממש כדורגל רע. יש לך הסבר לזה?

עוזי דן: אני חושב שאלג'יריה גם היתה טובה. קמרון חלשה ומסוכסכת וזה היה צפוי, גאנה נבחרת טובה שנתקלה במלחמה אמריקאית ובבית מוות - אני מחזיק מהם, הניגרים היו איומים ואני לא יודע מה הסיבה. צריך גם לא לקבוע מסמרות אחרי משחק אחד של כל נבחרת.

חנן שואל: האם אתה רואה סיכוי כלשהו שברזיל תצליח להגיע לגמר ולזכות, האם אתה רואה סיכוי כלשהו שברזיל תצליח להגיע לגמר ולזכות

עוזי דן: ברזיל בבית היא סוג של פייבוריטית גם כאשר היא לא מבריקה. סיכוי כלשהו בוודאי שיש, אפילו לא נמוך. האם זה יקרה באמת - רוב הברזילאים לא מאמינים בכך.

צור מגבעת רם שואל: עוזי, היית בדרך להיות פרופסור למתמטיקה וגם היסטוריה, מתי החלטת לעשות פרופסורה בכדורגל

עוזי דן: צור, LONG TIME...תמיד אהבתי מאוד גם כדורגל וספורט בכלל, איכשהו די במקרה התגלגלתי מגבעת רם והר הצופים לעיתון חדשות בקיץ 89' למשהו זמני עד שאמצא 'עבודה רצינית'. החיידק נדבק, ואני כבר 25 שנה משלב תחביב ומקצוע.

יואב שואל: מה אתה חושב על מצב עיתונות הספורט בישראל. אשמח אם תתייחס במיוחד לנעשה בONE, ערוץ הספורט ותוכניות הרדיו מבחינת רמה, אתיקה, אמינות ותרבות הספורט שהם יוצרים

עוזי דן: מצב עיתונות הספורט הוא חלק ממצב התקשורת הכללי (ראה האח הגדול ושאר זבל הריאליטי) וזה חלק מהמצב התרבותי במדינה. החשיבה שתחום אחד, בייחוד פופולארי, יהיה שונה היא קצת נאיבית. אני לא רוצה להתייחס פרטנית לקולגות, מה גם שבחלק מהמקומות שהזכרת אני מופיע כאורח. יש אנשים מצויינים ואנשים בעייתים בכל מיני מקומות, מאוד יכול להיות שגם במקום העבודה שלך למשל.

צ'ואו שואל: מיהי הנבחרת האהודה עליך

עוזי דן: ברזיל

ג'וי שואל:  לא נראה לך מוזר שאנחנו משלמים על גלישה באתר הארץ ואתה מתענג על חשבוננו עם שפע של בחורות ובירות בברזיל? אגב אין כייסים שם?

עוזי דן: אנסה לענות לא בציניות אני לא נוגע באלכוהול ולצערך אולי גם לא בבחורות אלא עסוק בעבודה. יש כייסים ושודדים, צריכים להיזהר. לעניין - אם אתה מנוי על העיתון הרי שאתה לא משלם על גלישה באתר כך שאין בעיה, ואם אינך מנוי הרי מישהו ומשהו צריך לממן את העבודה של עשרות ומאות אנשים כדי שתקבל את מה שאתה מקבל. אני מניח שלמקום העבודה שלך יש מודל כלכלי מסויים והוא לא עושה דברים בחינם ואפילו משלם לך משכורת.. 

דב שואל: האם אתה חושב שעוד עשור מי שינהל את המשחק לא יהיה בכלל שופטים - שהורסים משחקים את הכל ינהל רובוט מחשב / - עפ״י הילוכים חוזרים- כשם שהוכנסה טכנולוגית ״עין הנץ״ מה שהכשיר את הגול של צרפת מול הונדורס

עוזי דן: האלמנט האנושי הוא חסר תחליף, כל עוד משחקים אנשים ולא רובוטים. הטכנולוגיה צריכה לעזור לאנשים, במקרה זה השופטים. אין שום סיבה שכולנו בבית, בכל העולם נראה הילוך חוזר שניה אחרי אירוע - שיראה לנו מה באמת היה שם - ורק השופט שעובד קשה וצריך לראות הכל בשבריר שניה לא יוכל לראות את זה. הילוכים חוזרים במקרים מכריעים הם דבר בסיסי, אבל כל עוד יש אנשים שמשחקים יצטרכו אנשים שיחליטו.

אבי שואל: איך האווירה ברחובות? האם הכל מתרחש באצטדיונים? או שיש גם מסכי ענק ברחובות כך שאפשר לחוש קצת מהטעם של צפייה עם קהל רב?

עוזי דן: יש בכל עיר אזור אוהדים - פן זון - בעיקרון מדובר במתחם סגור עם מסך ענק. יש בייחוד במשחקים של ברזיל צפייה משותפת ברחובות ויש אווירה טובה של אוהדים מכל רחבי העולם.

א. שואל: באיזה ערים יש אווירת מונדיאל ברחובות, אם בכלל? האם הממשלה מונעת או לא יוזמת התקהלויות גדולות מחשש למחאה כנגד המונדיאל?

עוזי דן: בריו בהחלט יש, גם בסלבדור, בסאו פאולו פחות, באחרות עוד לא הייתי. הממשלה לא מונעת כלום, אבל כשיש הפגנות – ויש מעט – היא שולחת שוטרים וגם מפזרת אותם בכח. בימים הראשונים לפני הטורניר בסאו פאולו זה היה בהיקף לא קטן, מאז שהתחיל הטורניר כפי שצפו האופטימים נרגעו ההפגנות.

נוקדן שואל: מדוע בישראל מתעקשים לקרוא לטורניר "מונדיאל"? האם הפכנו לדוברי ספרדית? הרי זה בכלל לא שמו. בכל השפות קוראים לו "אליפות העולם בכדורגל".

עוזי דן: קודם כל השם הוא גביע העולם בכדורגל לא אליפות העולם, אבל זה הכינוי שלו בספרדית והוא השתרש בארץ אחרי שלושה טורנירים רצופים – 1978, 1982, 1986 – בהם הוא נערך בארצות דוברות ספרדית. מונדיאל הוא הכינוי בין דוברי הספרדית והפורטוגזית, שמספרם לא נופל מדוברי האנגלית, למה אפשר לדבר על ריבאונד ואסיסט ואייס בטניס באנגלית או דיוס (שיוויון) בצרפתית אבל אי אפשר בספרדית. ממתי נהיינו כולנו אנגלוסקסים. הכינוי הושרש ואני לא חושב שזו בעיה. בשבילי בכל מקרה זה 'הגביע העולמי', כי ככה קראנו לו כילדעם למרות שזו טעות בעברית. 

מירי שואלת: אתה עוסק בעיקר בסיקור שוטף בשעה שברור שהספורט בארץ רקוב מהיסוד, בעיקר הכדורגל. למה אין בעיתון שלכם או בכלל אנשים שמבצעים תחקירים ומביאים חשיפות אמיתיות ולא סקופים של מי חתם איפה. זו יכולה להיות תרומתכם האמיתית לספורט הישראלי

עוזי דן: אנחנו עוסקים גם בזה וגם בזה, וגם אצלנו וגם במקומות אחרים יש כתבות על עוולות ושחיתויות. אבל 'ברור' שזו לא עיתונות, לי היה ברור 30 שנה שאהוד אולמרט מושחת עד היסוד, להוכיח זה דבר אחר. אנחנו מנסים בכוחותינו הדלים, מגידי וייץ הגדול ועד מדור הספורט.

אליהו שואל: איך אתה מעריך את הסיכויים שהמונדיאל בקטאר יבוטל? איך מעריכים את זה ברחבי העולם ובכירים בפיפ"א

עוזי דן: העובדה שהספונסרים דוגמת אדידס וסוני הביעו תרעומת ונכנסו לעובי הקורה משנה את התמונה. מה שחשוב לפיפ"א זה כסף ותדמית ונחצה פה קו אדום. היו שחיתויות גם בהצבעות אחרות, אבל קטאר השתינה מהמקפצה. הדעות חלוקות לגבי מה שיהיה, אני חושב שבמקרה הגרוע ביותר מבחינת קטאר תהיה הצבעה חוזרת והם שוב יזכו. המונדיאל יהיה בקטאר, אבל כנראה בחורף.

צופה שואל: בינתיים נראה שהמונדיאל מנוהל בצורה סבירה - אצטדיונים מלאים ולא נשמעות יותר מדי תלונות. איך זה מסתדר עם כל החששות ותחושת הכאוס שהייתה קיימת עד לפני מספר ימים? אגב אותו הדבר קרה בסוצ'י - תסריטי אימים עד ממש טקס הפתיחה, ולאחר מכן אולימפיאדה סבירה ביותר 

עוזי דן: יש בעיות: תחבורה, תורים, ביטחון אישי אבל בהחלט כרגע פחות ממה שחשבו. אולי ברגע שמתחילים פחות מתלוננים, אולי לפני רואים שחורות יותר מאשר צריך אבל היה ברור שיהיו אצטדיונים מלאים למשל. בסוצ'י היו איומי טרור שזה משהו אחר, אבל בוא נגיד שבלונדון או הייג'ינן הדברים היו מאורגנים יותר טוב מאשר פה וכנראה גם בסוצ'י.

שמוליק, מעריץ גדול שואל: איך זה שלא כל חובב כדורגל בארץ מכיר את השם שלך? האם אתה לא מתבזבז במקום בו לא שמים את הספורט במקום הראוי לו?

עוזי דן: לא יודע מה זה המקום הראוי לו, נכון שפעם היה לנו מוסף נפרד, אבל יש אילוצים, גם בחלק מהעיתונים האחרים הספורט אינו חלק נפרד. טוב לי עם מי שמכיר אותי, דחיתי בעבר הצעות מכל העיתונים בארץ. לטעמי חשובה לא פחות האיכות מהכמות והכוונה גם למספר הקוראים ולמי כותבים. חוץ מזה שמבחינת גודל צריך לזכור שעמוד ברודשיט של "הארץ" הוא לא רק כפול בגודלו מעמוד בעיתון אחר, יש בו פגם פי שלוש מלים, אתה מוזמן לבדוק. אני אומר לך באחריות שביום ממוצע יש ב"הארץ" – על האתר שלנו שיש בו לא מעט חומר ייחודי שגם לא מופיע בפרינט – יותר מלים מהמתחרים. ובהכללה גם ברמה גבוהה יותר.

ע. שואל: האם מקסיקו תשבור את קללת שמינית הגמר?במונדיאלים האחרונים הם משחקים לא רע, ומודחים בשמינית. איך מדינה של 120 מליון תושבים, עם אקלים נוח, ליגה לא רעה, ופופולריות גדולה של הענף, נכשלת תמיד באותה הנקודה

 עוזי דן: מספר תושבים אינו אינדיקציה. באורוגוואי שלושה מיליון, בהודו מיליארד פלוס, אבל מקסיקו באמת נבחרת טובה ומדינה עם כדורגל טוב. הם סבלו גם מחוסר מזל, כשפעמיים האחרונות פגשו את ארגנטינה בשמינית הגמר וגם הפעם אם יעלו כנראה יישחקו נגד נבחרת חזקה מאוד.

דורון ב. כהן שואל: שיבחת מאוד את משחקה של הולנד, מבלי להתייחס לנוקשות שמזכירה את הגמר ב-2010. האם אינך חושב שהם הפריזו בהפעלת כוח נגד ספרד
 
עוזי דן: ב-2010 הם היו אגרסיביים ביותר אבל הפעם אני לא חושב שההולנדים שיחקו יותר קשוח מהספרדים, ראמוס ובוסקטס למשל.
 
עידו שואל: תוכל בבקשה לספר על אופן ההתנהלות היומית של כתב ספורט

עוזי דן: אוספים חומרים, בין אם במחנות, מסיבות עיתונאים, צבע, כותבים, הולכים למשחק - פה לא כל יום בגלל המרחקים, כותבים אותו לעיתון או לאתר או לשניהם, מסיבת עיתונאים, מיקס זון וכו'. מרבים לעבור מעיר לעיר בנסיעות ובטיסות, מאוד אינטנסיבי אבל לצד הרבה עבודה ותיזוזים בלתי פוסקים זו חוויה אדירה.           

ליאורה שואלת: תמיד נראה לי שהכדורגלנים הישראלים הם פחות אינטלגנטיים מהכדורסלנים וגם ממקביליהם בעולם (למעט יוצאים מן הכלל כמו בניון). אתה מסכים עם האבחנה הזו? אולי פה נעוצה הבעיה של הכדורגל שלנו
 
עוזי דן: בהכללה מאוד גורפת זה נכון, אבל זה נכון בכל העולם. הספורט הכי פופולארי הוא מכנה משותף מסויים, ברוב העולם זה כדורגל. במקומות בהם ענפי ספורט אחרים פופולארים יותר זה אחרת. בארה"ב תגלו שהכדורגלן יותר אינטליגנטי, שוב בהכללה מאוד כוללנית, מאשר שחקן הפוטבול או הבייסבול הממוצע.

מנחם המשעמם שואל: למה לא רואים איתך כמעט בטלווזיה? אין לך רצון להפוך לאושיה בולטת יותר וברור שאתה מבין ויודע יותר מכל מי שבסביבה

עוזי דן: הייתי בטלוויזיה לא מעט, בשנים האחרונות אני פחות נענה להזמנות, מלבד הטרחה והזמן המועט שבידי זו גם קצת חוצפה להשתמש במומחה ללא כל תמורה. בסדר לי לגמרי להיות אושיונת ולא אושייה

נד שואל: אני חושב לנסוע ספונטנית לברזיל. אין לי כרטיסים למשחקים ואין לי הזמנות למלונות. האם יש ספסרות מחוץ למגרשים? מה העלוית? יש מקומות במלונות? טיסות ? או שזה נראה שהכל מלא בתיירים ועיתונאי ספורט
 
עוזי דן: יש ספסרות, העלויות, תלוי לאיזה משחק, הן מאות דולרים לכרטיס, טיסה יקרה מהארץ אבל הבעיה המרכזית תהיה מקום ללון. אין מקום והכל יקר. זה לא אומר שאי אפשר להסתדר אבל צריך לשבור חסכונות.

הקרנף שואל: אני יודע שהתראיינת באל ג'זירה וצוטטת שרק חרם על ישראל יזיז את הממשלה בעניין המחבלים המתקראים שחקני כדורגל פלשתינאים. אתה לא מתבייש? האם הצטרפת לגדעון לוי ועמירה הס או שצריך לשמור על מקום העבודה ולהתקרנף

עוזי דן: אם ראית את הראיון באל ג'זירה הרי אמרתי בפירוש כמה וכמה דברים כולל שישראל תמיד משחקת ומשתתפת נגד כל אחד בעוד אפילו מצרים מחרימה אותנו, שאנחנו לא מערבים פוליטיקה בספורט אבל קיימת בעייה בטחונית שגם הנסיך הירדני שהוא בכיר בפיפ"א מבין. גם אמרתי שנתניהו לא מבין את חשיבות הספורט ושבסופו של דבר אם לא יימצא פתרון לבעיה, מה שיכול לעזור לפלסטינים זה האיום בחרם אמיתי, את זה ביבי יבין.

נכון שיש אתרים שלקחו רק את המשפט הארחון וציטטו אבל מה לעשות. כמו כן אינך יודע את עמדותיי על הסכסוך וזה גם לא משנה. אם שלוש שנים סדיר בייחוד בלבנון הראשונה ו-25 שנות מילואים כולל כמתנדב אחרי הגיל בלבנון השניה אתה מוזמן לקחת את חוסר בסובלנות שלך לדעות של אחרים, בדיוק כמו אלו שאתה שונא, ולחפש איפה לשים אותן.
 
רונן שואל: אתה מחשיב עצמך לעיתונאי רציני. אז מדוע אתה מהמר?

עוזי דן: יש הבדל בין הימור בכסף, דבר שאבי המנוח חינך אותי לא לעשות, לבין ניחוש מושכל שהוא סוג של פרשנות. עיתונאים גדולים ממני בעולם עושים את זה, לא רואה כל בעיה, זה סוג של שעשוע שאחרי הגרלת בתים אני משער שגם אתה משתעשע בו.
 

לכל כתבותיו של עוזי דן מברזיל

לכל הכתבות על המונדיאל

 

67
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...