תמונות נדירות: כך נראתה הארץ ברעידת האדמה הגדולה של 1927 - הספרייה הלאומית - הארץ

תמונות נדירות: כך נראתה הארץ ברעידת האדמה הגדולה של 1927

ב-1927 התחולל אסון הטבע המשמעותי ביותר שפקד את האזור במאה השנים האחרונות, כשמאות נהרגו ונפצעו. ידיעה קטנה בעיתון שנה וחצי לאחר מכן הובילה לתיעוד ייחודי של הנזקים מהיום בו אדמת ארץ ישראל רעדה בפעם האחרונה (בינתיים)

רעש אדמה
גיל וייסבלאי, הספרייה הלאומית

ב-11 ביולי 1927 פקדה את אזור ארץ ישראל ועבר הירדן המזרחי רעידת אדמה בעוצמה של 7.5 - אסון הטבע המשמעותי ביותר שפקד את האזור במאה השנים האחרונות, ורעידת האדמה הראשונה שתועדה באמצעות מכשירים מדעיים. מאות בני אדם נהרגו, מאות נפצעו והנזקים לרכוש היו קשים: שכם, רמלה ולוד נפגעו קשות וגם ירושלים, יריחו, עמאן וא-סאלט (בעבר הירדן המזרחי) ספגו נזקים קשים.

כשנה וחצי לאחר רעידת האדמה הגדולה פורסמה בעיתון "דואר היום" ידיעה שקוראת "לכל מי שבידו חומר היסטורי... צילומים בעלי ערך לידיעת תקופת הרעש האחרונה... מתבקש להמציאו לבית הספרים במחנה...". הידיעה עשתה את שלה, ובעקבות הפנייה יוצאת הדופן נשלחו אל הספרייה הלאומית תצלומים מעניינים ביותר ובהם תיעוד ייחודי ונדיר של נזקי רעידת האדמה.

18 תמונות צולמו על ידי צלמים שונים של סוכנות ידיעות גרמנית, וככל הנראה נשלחו אל התקשורת האירופית. הקבוצה המסקרנת ביותר של תצלומים כוללת 32 הדפסי כסף בגדלים שונים, שצולמו ככל הנראה באותה מצלמה. את התמונות צילמו חברי "משלחת", הנראים בכמה מן התמונות -מר רייזר, מר נוימן ושלושה מבני משפחת בדיאן - שסיירו במכוניתם ותיעדו את נזקי רעידת האדמה בכל רחבי ארץ ישראל ובעבר הירדן. מי היו חמשת הטיילים שהחליטו לתור את הארץ וסביבותיה במכוניתם בימי הרעש הגדול? למרבה הצער, לא נמצא כל תיעוד שייתן לנו תשובה על שאלה מסקרנת זו. 

עוד כתבות מרתקות מחכות לכם ב"ספרנים" - בלוג הספרייה הלאומית

רעש אדמה
רעש אדמה
רעש אדמה
רעש אדמה
רעש אדמה
רעש אדמה
רעש אדמה
רעש אדמה
הנזקים בכפר רנה (ריינה) בצפון הארץ
רעש אדמה
נזקי הרעש בלוד
רעש אדמה
רעש אדמה
רחוב בטבריה שנפגע ברעש
רעש אדמה
נזקי הרעש בשכם
רעש אדמה
רעש אדמה
הצלמים שערכו את הסיור המתועד בעקבות רעש האדמה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ