לאחר השריפה, היערן של בן שמן חזר להעריך את נזקיה - סביבה ובעלי חיים - הארץ

לאחר השריפה, היערן של בן שמן חזר להעריך את נזקיה

הדממה העיקה, גוויות הלטאות והצבים נראו בכל מקום וכריתת העצים היתה בלתי נמנעת. ניתאי זכריה, היערן האחראי על האזור, שב מחופשה ביום שבו פרצו השריפות: "קשה לראות עמוד עשן ולדעת שהיער שלך נשרף"

צפריר רינת
צפריר רינת
מראה יער בן שמן, לאחר השריפה, שלשום
מראה יער בן שמן, לאחר השריפה, שלשוםצילום: צפריר רינת

ביום שבו פרצה השריפה ביער בן שמן חזר היערן האחראי על האזור, ניתאי זכריה, מחופשה בדרום. בלב כבד, הוא מיהר להגיע למקום ולסייע לחבריו בקרן הקיימת שכבר היו בשטח. "קשה לי להסביר כמה זה קשה לראות עמוד גדול של עשן ולדעת שהיער שלך נשרף", הוא מספר על תחושותיו במהלך הנסיעה.

כחמישית משטח יערות בן שמן, שאליו מגיעים מדי שנה מליון וחצי מבקרים, נשרף בתוך פחות מחצי יממה. האש פרצה ליד מתקן של חברת חשמל, מדרום ליישוב מבוא מודיעים, מסיבה שעדיין לא ידועה. היא התקדמה במהירות דרך הצמרות הגבוהות של העצים, פגעה קשות ביישוב ודילגה צפונה מעבר לכביש 443, אל הצד השני של היערות. הצבא נאלץ לפנות את מתקן אדם, כולל את הכלבים שהוא מחזיק שם. האש פגעה בעוד שטחים באזור נחל נטוף, משאירה מאחוריה קרקע וסלעים מפוחמים בגלל עוצמת החום, לפני שנבלמה סופית. בסך הכל נפגעו כ-4,000 דונם. פעולות הכיבוי הצליחו למנוע פגיעה ברוב שטחי החניונים והפיקניקים. נזק קל יותר נגרם לשמורת הטבע הדום השומרון מצפון לבן שמן.

תגובות