הם מילאו את האגם בדגים — ואז הדובים והעיטים החלו להיעלם

מילוי אגמים בפארק ילוסטון בדגים חביבים על דייגים נחשב לדרך טובה להפיץ את השפע הטבעי בארה"ב, אולם מאה שנים לאחר מכן, החלו להיעלם צמחים וחיות מהאזור ■ הרשויות מנסות לשקם עכשיו את הדג המקומי, טרוטת ילוסטון, שהיה הקורבן העיקרי

אגם ילוסטון, פארק ילוסטון. ברקע הר שרידן
אגם ילוסטון, פארק ילוסטוןצילום: Neal Herbert/ Yellowstone national park
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הדייגים רצו שהדגים יחכו להם בקצה החכה. הרשויות חשבו שהן יכולות לעזור. באגם ילוסטון, במרכזו של הפארק הלאומי הנודע בארה"ב, התוצאה של מאמץ ידידותי וכוונות טובות היו היעלמותו של מין מקומי ונדיר של דגים, שפתחה שרשרת שהובילה לפגיעה במינים רבים, מעופות דורסים ועד יונקים גדולים.

בפארק ילוסטון שלל אגמים גדולים וקטנים. אגם ילוסטון הוא הגדול והמרכזי שבהם. בסוף המאה ה־19 מילא הממשל הפדרלי את האגמים הקטנים בדג טרוטת (פורל) האגמים. באותה תקופה נחשבה הכנסת דגים לאגמים נידחים לדרך מחוכמת להפצת השפע המדהים של הדגה בארה"ב. אך מאה שנים לאחר מכן, ב–1994, הופיעו פתאום דגים כאלה גם באגם ילוסטון שכבר היו בו דגי טרוטה משלו —טרוטת ילוסטון. מנהלי הפארק סבורים שאחד הדייגים הכניס דגים כאלה בניגוד לחוק, במקרה או מתוך אמונה שגויה שהם יתרבו וכך יהיו דגים רבים לדיג. אחת התוצאות היא שכיום נידוגים באגם 20 אלף דגי טרוטת האגמים בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ