משרד החקלאות: הושגה שליטה על התפרצות שפעת העופות בצפון

צפריר רינת
צפריר רינת
פינוי של פגרי עגורים באגמון החולה, החודש
צפריר רינת
צפריר רינת

משרד החקלאות הודיע היום (שישי) כי הושגה שליטה על התפרצות שפעת העופות שפגעה קשות באוכלוסיית העגורים באזור אגמון החולה והובילה להשמדת עופות בלולים בצפון הארץ. בשבוע הבא צפויים אנשי המקצוע לרכז את המאמץ בפעולות ניקוי, חיטוי וניטור של השפעת.

באמצע השבוע השיב משרד החקלאות את הניהול של אגמון החולה לקרן הקיימת לישראל, לאחר שמרבית פגרי העגורים פונו מהמקום. בשבועות הקרובים יערכו במקום פעולות ניטור כדי לוודא שאין פגרים נוספים, ואם התנאים יאפשרו זאת, האגמון יפתח למבקרים תוך כמה שבועות.

מקרה התחלואה הראשון בהתפרצות הנוכחית התגלה בשקנאי בצפון הארץ שנדבק ככל הנראה ממגע עם עופות נודדים. לאחר מכן התפשטה המחלה לעגורים ומשם ללולים באזורים נוספים.

הטיפול בהתפרצות הנגיף בלולים נעשה באמצעות המתה של כמיליון תרנגולות. במפגש מומחים שנערך השבוע ביוזמת מוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב ציין מנהל השירותים הווטרינריים, ד"ר תמיר גושן, שיש בעיה ברמת הבטיחות הביולוגית של הלולים בישראל וכי הם רחוקים מעמידה בדרישות המקובלות במדינות מפותחות.

אחת הדוגמאות שסיפק גושן במפגש היא הקלות שבה מבקרים יכולים להיכנס ללולים בארץ, מה שיוצר חשש להדבקה. בעיה נוספת שהוצגה היא היעדר פעילות ניטור הכוללת איסוף שיטתי של עופות בר לצורך מעקב אחר התפשטות מחלות. מנהל חטיבת המדע ברשות הטבע והגנים, ד"ר יהושע שקדי, אמר כי לרשות ישנה תוכנית לטיפול בסוגיה, אך טרם נמצא לה מימון תקציבי.

משרד החקלאות הודיע כי יגבש תכנית התאוששות והיערכות לעונת הנדידה הבאה של עופות הבר הצפויה בחודש מארס, במטרה להיערך להתפרצות נוספת. המשרד ציין שנגיף שפעת העופות נמצא בישראל מדי שנה, אבל בעונה הנוכחית קצב התפשטותו היה חריג, והזן שנמצא השנה - H5N1  - הוא מסוכן מאוד לבני אדם. ההיערכות להתפרצות שפעת העופות כוללת היום גם מעורבות של רשות החירום הלאומית, הנעזרת בוועדת מומחים שאמורה לגבש המלצות. 

ההיערכות לאפשרות של התפרצות נוספת תכלול גם בחינה מחודשת של ניהול אגמון החולה. זהו הוא אחד האתרים המובילים במספר המבקרים בישראל, ומדי שנה מגיעות אליו להקות של עשרות אלפי עגורים. גופי שמירת הטבע יצטרכו לבחון את מדיניות האכלת העגורים המונהגת במקום במטרה למנוע מהם לעוף לשדות חקלאיים סמוכים ולפגוע ביבול. מדיניות זו הובילה לעלייה במספר העופות הנשארים בארץ ולא נודדים לאפריקה.

תגובות