ארגוני סביבה פנו לשר אלקין בדרישה לא לבטל את ההגנה על שפני סלע

השר להגנת הסביבה מתכוון לבטל את מעמדו המוגן של שפן הסלע לשלוש שנים, במסגרת המאבק בהתפשטות שושנת יריחו. מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "התרת דמו של השפן לא תביא לתוצאה טובה"

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפני סלע בנווה יעקב שבירושלים, ב-2015
שפני סלע בנווה יעקב שבירושלים, ב-2015צילום: אמיל סלמן

רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע קוראות שלא לבטל את מעמדם המוגן של שפני הסלעים, במסגרת המאבק למניעת התפשטות מחלת הלישמניה (שושנת יריחו). לטענת שני גופים החשובים ביותר בפעילות להגנה על הצומח והחי בישראל, הצעד לא יביא לתוצאות יעילות, אלא יגרום להשפעה שלילית על המערכות האקולוגיות בישראל.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין מתכוון לחתום על שינוי בתקנות העוסקות בהגנה על חיות בר, שיבטל את המעמד של שפן הסלעים כחיית בר מוגנת למשך שלוש שנים. השפן מסייע בהפצת זבובי חול המעבירים לגופם של בני אדם את הטפיל הגורם למחלת הלישמניה. ביטול ההגנה יאפשר לרשויות מקומיות להרוג שפנים ללא הגבלה.

בתחילת השבוע פנה מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, לאלקין והזהיר שהוצאת השפן מרשימת המינים המוגנים בניגוד להמלצת הרשות היא תקדים מסוכן. "התרת דמו של השפן לא תביא לתוצאה טובה יותר, אלא להיפך", כתב גולדשטיין.

שפני סלע ביער שווייץ שליד טבריה, ב-2016צילום: גיל אליהו

רשות הטבע והגנים סבורה ששינוי המעמד המוגן לא ישפר את הסיכוי לצמצם את אוכלוסיות השפנים, מפני שמדובר במין שקשה לירות בו ולשם כך יש צורך באנשי מקצוע שידרשו להשתמש בנשק שמסוכן להפעילו בתחומי יישובים. כמו כן, גם לאחר שינוי מעמדו, אסור יהיה להרעיל את השפן, כך שגם רעל לא יכול לשמש אמצעי.

גולדשטיין ציין שלשפן חשיבות רבה כי הוא משמש מזון למינים רבים של טורפים, ולכן הפיכתו למזיק תגרום לסילוק מקור מזון חשוב. לדבריו, ניתן להשתמש בכלים הקיימים כדי לפעול לצמצום אוכלוסיות שפנים באזורים שבהם הם עלולים להעביר את המחלה. בין השאר ניתן לאפשר לאנשי רשות הטבע לבצע ירי מבוקר סביב יישובים ולהגדיל את התקציב לסילוק ערימות סלעים, המשמשות מקום מחיה עבור השפנים.

החברה להגנת הטבע תומכת בעמדת רשות הטבע והגנים. גם היא פנתה בנושא לאלקין וטענה כי השר לא קבע מי יעריך את מצב השפנים לאחר שלוש שנים שבהן לא יהיו מוגנים. משמעות הדבר היא שלא תהיה תמונה אמיתית לגבי מצבם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ