אלקין התיר לירות בשפני הסלע כדי למנוע את התפשטות מחלת הלישמניה

השר להגנת הסביבה שקל לבטל את מעמדם השפנים כמין מוגן, אך הותיר אותו לאחר התייעצות עם רשות הטבע והגנים. ההיתר יאפשר ירי ולכידה של שפני הסלע במרחק של עד 500 מטר מבתי מגורים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפני סלע ביער שווייץ באזור הכנרת, ב-2016
צפריר רינת
צפריר רינת

השר להגנת הסביבה זאב אלקין הודיע אתמול (רביעי) על קביעת היתר כלל ארצי לירי בשפני סלע, כדי לצמצם את אוכלוסייתם. שפני הסלע מהווים גורם מרכזי בהתפשטות מחלת הלישמניה, ובתחילה שקל אלקין לבטל את מעמדם כמין מוגן. לאחר התייעצות עם רשות הטבע והגנים, הוא ויתר על המהלך הגורף, ופרסם את ההיתר שיהיה תקף לשלוש שנים.

בהודעה שפרסמו אתמול רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה נכתב כי ההיתר יאפשר את קיומו של מנגנון פיקוח ובקרה על ירי ולכידה של שפן הסלעים. ההיתר יאפשר ירי ולכידה של שפני סלע במקומות יישוב, ועד מרחק של 500 מטרים מהבית האחרון בהם. בנוסף, יאפשר ההיתר לפעול באמצעות ציידים מורשים באופן מיידי. ההסדר החדש יחול גם על השטחים שמעבר לקו הירוק, באמצעות צו הגנה על הטבע שעליו אחראי אלוף פיקוד מרכז.

שפן הסלע הוא חיית המאגר של זבוב החול, אשר מעביר את מחלת הלישמניה טרופיקה (שושנת יריחו, צ"ר) שגורמת לפצעים קשים וצלקות בגוף במקרה של עקיצות. בשנים האחרונות התפשטה אוכלוסיית השפנים לאזורים רבים בצמוד ליישובים, בהם הוקמו מסלעות כחלק מתכנון גבולות היישוב או מטעמי נוי. כתוצאה מכך התפשטה המחלה בצורה נרחבת.

אלקין הודיע באוגוסט על כוונתו לבטל את המעמד המוגן של שפני סלע ובכך לאפשר דילול שלהם. בעקבות ההודעה ספג השר ביקורת רבה מצד גורמי שמירת טבע, שחששו לאובדן שליטה על פעילות הדילול ולפגיעה של ממש בעתידו של המין. רשות הטבע והגנים ביקשה מהשר שלא לבטל את המעמד המוגן, והיא זו שהציעה את היתר הירי כאמצעי חלופי.

שפני סלע בשכונת נווה יעקב בירושלים, ב-2015צילום: אמיל סלמן

בנוסף לקביעת היתר הירי, במשרד להגנת הסביבה מתכננים להמשיך בטיפול בבתי הגידול אותו הוא מבצע בשנתיים האחרונות בתקציב של 40 מיליון שקל. הסכום, שמיועד לרשויות שבשטחן יש חשש להתפשטות הלישמניה, מיועד להפחתה ולמניעה של הגעת שפני הסלעים ליישובים ולסביבתם.

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה: "אנו מברכים על ההחלטה להשאיר את שפן הסלעים בהגדרתו כמין מוגן. השארת ההגנה על מין זה תמנע ציד פראי ולא מידתי ושימוש בהרעלות לא חוקיות המסכנות את עולם החי כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ