האו"ם: אם פליטת גזי החממה לא תופחת עד 2030, כדור הארץ ייפגע קשות

מחברי דו"ח האקלים הבינלאומי מצביעים על הבדל משמעותי בין עלייה של מעלה וחצי לשתיים, וטוענים כי טיפול נכון במצב עשוי להציל יותר מ-10% משוניות האלמוגים ולהפחית משמעותית את מספר הסופות והימים החמים

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצפה בצפון קרוליינה בשל הוריקן פלורנס, בחודש שעבר
צפריר רינת

אם מדינות העולם לא ינקטו פעולות משמעותיות למניעת שינויי אקלים עד סוף העשור הבא, כדור הארץ צפוי לסבול מהשלכות מרחיקות לכת. לפי דו"ח שפרסם היום (שני) הצוות הבינלאומי העוסק בשינויי אקלים מטעם האו"ם, ההשלכות הצפויות הן עלייה במקרי מזג אוויר קיצוניים, פגיעה קשה במערכות אקולוגיות ועלייה במפלס הימים שתביא להצפת אזורי חוף.

מדינות העולם סיכמו לפני כשנתיים בפסגת האקלים בפריז להפחית את פליטת גזי החממה. מטרת הסיכום היתה למנוע עלייה של 2-1.5 מעלות צלזיוס מאז התקופה הטרום-תעשייתית במאה ה-19, שעד כה עומדת על מעלה אחת. לפי הדו"ח, ההבדל בין עלייה של מעלה וחצי לשתיים הוא דרמטי, ויש לפעול כדי להשיג את היעד הנמוך יותר.

דב קוטב בצפון אלסקה, בחודש שעבר. התופעה של קיץ ללא קרח באזור הארקטי תתרחבצילום: Bruce Inglangasak/אי־פי

לפי הדו"ח, הבדל של חצי מעלה יפחית במחצית את מספר האנשים שיסבלו ממחסור במי שתייה בשל מיעוט משקעים. לעומת זאת, עלייה של שתי מעלות תגרום לעלייה במספר הימים החמים בצורה חריגה, וכן לעלייה במספר הסופות וההצפות. בנוסף, יעד של מעלה וחצי יפחית משמעותית את הרס שוניות האלמוגים בעולם, הנפגעות מהעלייה בחומציות הים כתוצאה משינויי האקלים. ההערכה היא שיותר מ-10% מהשוניות יינצלו אם העולם יצליח למתן את העלייה, במקום הרס כמעט מוחלט במקרה של עלייה של שתי מעלות.

עליית מפלס מי הים תשפיע על עוד עשרה מיליון בני אדם עד סוף המאה במקרה שהטמפרטורות יעלו בשתי מעלות. התופעה של קיץ ללא קרח באזור הארקטי (הקוטב הצפוני) תתרחש רק פעם במאה שנים במקרה של עלייה במעלה וחצי לעומת פעם בכל עשור בתרחיש הגרוע יותר. השפעה דרמטית נוספת תהיה על עולם החי, והסבירות שחרקים וצמחים יאבדו כמעט מחצית מבית הגידול הטבעי שלהם תוכפל. מדובר במרכיבים חיוניים לייצור מזון עבור האדם ושאר מרכיבי המערכת האקולוגית.

המדענים שחיברו את הדו"ח הדגישו שיש אפשרויות מגוונות למניעת שינויי אקלים, וציינו שהן בעלות היתכנות כלכלית והנדסית. בין היתר, ניתן לשמור על היערות כדי שיקלטו גזי חממה ולנטוע יערות חדשים, וכן לעבור לאנרגיות נקיות בתחבורה ובייצור אנרגיה. הדו"ח קובע כי יש להפחית את פליטת גז החממה דו-תחמוצת הפחמן ב-45% עד שנת 2030 כדי למתן את העלייה למעלה וחצי, ולהפחית את הפליטות עד קרוב לאפס עד אמצע המאה. המשמעות היא שכל הפליטות שעדיין יישארו עד אז יצטרכו להתקזז על ידי נטיעת יערות חדשים שיספגו פליטות אלו, או על ידי מתקנים שיקלטו גזי חממה מארובות לפני שהם נפלטים לאטמוספירה ויאחסנו אותם בקרקע.

הצפה בניגריה, בחודש שעברצילום: AFOLABI SOTUNDE/רויטרס

עם זאת, באווירה הפוליטית הנוכחית נראה שיש נסיגה מיישום הסכם פריז מצד כמה מהמדינות המרכזיות בקביעת מדיניות האקלים הבינלאומית. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על פרישת ארצו מההסכם והוא מעודד את הרחבת השימוש בפחם ונפט, שהם מחוללי פליטת גזי חממה משמעותיים. בברזיל צפוי להיבחר לתפקיד הנשיא ז'איר בולסונרו שמתכוון להקצות שטחים נרחבים ביערות האמזונס לטובת חקלאות. ליערות אלו תפקיד מרכזי בספיחת דו-תחמוצת פחמן.

הדו"ח נערך על ידי כמה צוותים של מדעני אקלים ואושר על ידי נציגי 195 מדינות החברות באמנה הבינלאומית למניעת שינויי אקלים בכנס בדרום קוריאה. הדו"ח אמור לשמש אות אזהרה וזרז להגברת ההיערכות למניעת שינויי אקלים. בסוף השנה יתקיים כנס נוסף של המדינות החברות באמנה.

"העולם בלהבות וכדי למנוע עוד שריפות טרגיות, סופות חמורות ואובדן חיים, יש להפחית את פליטות גזי החממה בעשור הבא", אמרה בתגובה לפרסום הדו"ח ג'ניפר מורגן, מנכ"לית ארגון גרינפיס הבינלאומי. לדבריה, "זהו אתגר גדול אבל הוא ניתן לביצוע והעלות של אי-הליכה בדרך הנכונה היא עניין של חיים או מוות עבור מיליוני בני אדם ברחבי העולם ובמיוחד אלו החלשים והפגיעים יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ