לאחר הזיהום, הושג הסכם להפעלת בריכות שפכים שלא יסכנו את נחל אשלים

שנה ושלושה חודשים לאחר שהנחל זוהם בעקבות קריסת בריכת גבס של "רותם אמפרט", הגיעה החברה להסכמות עם "אדם טבע ודין" ונציגי התושבים בדרום ים המלח. החל מעוד שנתיים יופעלו הבריכות הרחק מהנחל

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקבות הגבס בנחל אשלים, יולי 2017
צפריר רינת

חברת רותם אמפרט, עמותת אדם טבע ודין ונציגי התושבים באזור דרום ים המלח, הגיעו להסכם שלפיו מתחייבת החברה להפעיל החל מעוד כשנתיים, בריכות שפכי גבס שלא יסכנו את נחל אשלים. ההסכם, שגובש בהליך משפטי בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, טעון את אישורו של בית המשפט.

לפני שנה ושלושה חודשים זוהם נחל אשלים בגלל קריסה של בריכת שפכי גבס של חברת רותם אמפרט. בעקבות זאת, נסגרו הבריכות הקיימות והחברה ביקשה לקבל מוועדות התכנון אישור להפעלת בריכה חדשה, המכונה "בריכה 5". עמותת אדם טבע ודין ותושבים באזור התנגדו לאישור. לאחר שהוא ניתן, הם פנו לוועדת הערר של ועדת התכנון במחוז הדרום. לאחר שגם ערר זה נדחה, הם הגישו עתירה נגד הדחייה לבית המשפט מחוזי.

בדיונים בעתירה גיבשו הצדדים את ההסכם שנחתם ביניהם השבוע, ומאפשר את הפעלת בריכה 5 הנמצאת גם היא ליד נחל אשלים. ואולם, היא תפעל רק עד שנת 2020, ועד אז אמורה החברה לאשר תוכנית ולהקים בריכות חדשות שיהיו מרוחקות מהנחל ולא יסכנו אותו. חברת רותם אמפרט התחייבה להעביר דיווחים שוטפים על התקדמות יישום ההסכם.

בתגובה להשגת ההסכם אמר מנכ"ל "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, כי "ההסכם מהווה צעד משמעותי בשיקום והגנה על נחל אשלים". לדבריו, "מימושו יוביל להפסקת הפעילות חסרת האחריות של המפעל, שהובילה לאסון נחל אשלים ולנזקים ארוכי טווח שייקח שנים לשקמם".

מחברת רותם אמפרט נמסר: "החברה לקחה אחריות מלאה לשיקום נזקי אסון נחל אשלים ופועלת כל העת להשיג הסכמה רחבה עם כל הגורמים לצורך שיקום האמון עם כלל הציבור. זאת, לצורך המשך פעילותה תוך שמירה על הסביבה. אנו מברכים על ההסכמות שהושגו". חברת אמפרט יוצגה בהליך המשפטי על ידי עורכי הדין איל מאמו, דנה פריד וטל ברקת ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ