המשרד להגנת הסביבה: כ-300 מוקדי שריפות פסולת בלתי חוקיים פועלים בישראל

המשרד מעריך כי השריפות גורמות לזיהום אוויר חמור. יחידת פיקוח ייעודית הוקמה על מנת לטפל במפגע, אך מנכ"ל המשרד דנציגר סבור כי בטווח הארוך רק שינוי חקיקה יוכל למגר את התופעה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסולת בכפר ג'דיידה-מכר
צפריר רינת
צפריר רינת

כ-300 מוקדים בלתי חוקיים של שריפות פסולת פועלים בישראל, המהווים גורם מרכזי לפליטת כמה סוגי מזהמי אוויר — בכמות גדולה יותר מזו הנפלטת ממקורות תעשייתיים או מכלי רכב, כך מעריך המשרד להגנת הסביבה. ללא שיתוף פעולה של משרדים נוספים ושינויי חקיקה שיביאו להחמרת הענישה נגד מדליקי השריפות, מזהיר המשרד כי לא ניתן יהיה להתגבר על התופעה.

החודש פנה מנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר, למנכ"לים של שמונה משרדי ממשלה, וביקש את שיתוף הפעולה שלהם בטיפול בזיהום אוויר משריפות. לדברי דנציגר, מדובר בשריפות של כל סוגי הפסולת, ובהם פסולת ביתית, חקלאית (יריעות פלסטיק וגזם) ופסולת אלקטרונית. על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה, שריפות הפסולת גורמות לפליטת חלקיקי חומרים מזהמים בקוטר זעיר, שיכולים לחדור למערכת הנשימה ולפגוע בה.

ערימות זבל בעוטף רהט, 2016צילום: אליהו הרשקוביץ

אזורי השריפות העיקריים הם דרום מערב הגליל התחתון, אזור היישובים קלנסווה וטייבה בשרון, השטחים החקלאיים במועצה האזורית אשכול ואזור מטעי התמרים בבקעת הירדן. הגורמים העיקריים לכך הם רשויות מקומיות שלא מטפלות בפסולת, אשר נערמת ואז נשרפת על ידי תושבים, וכן שריפות של פסולת חקלאית, הכוללת גזם ויריעות פלסטיק.

בגלל היקף התופעה וחומרתה, מנסה המשרד להגנת הסביבה לגייס תמיכת משרדי ממשלה נוספים. "הצלחנו לשנות את הגישה של שירותי הכבאות, שלא הגיעו לשריפות אלו בגלל שהן לא סיכנו אזורי מגורים או רכוש, והם אכן מגיבים", ציין דנציגר. משרד האוצר העביר לטיפול בנושא תקציב של 50 מיליון שקלים, שישמש בין השאר להקמת יחידת פיקוח ייעודית של 14 פקחים. תפקידם הבלעדי יהיה לאתר ערימות פסולת שעלולות להפוך לאתר שריפה וכן להפעיל במהירות קבלני פינוי של ערימות אלו, ובמידת הצורך לחייב את הרשויות המקומיות בעלות הפינוי.

אולם יחידת הפיקוח לא תוכל למגר את התופעה בטווח הארוך, ויידרשו פעולות נוספות המחייבות חקיקה. לדברי דנציגר, מדובר בין השאר בתיקון חקיקה שיטיל אחריות על בעל הקרקע שעליה מתרחשת השריפה, וכן אפשרות לניטור דיגיטלי של משאיות פסולת. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה שהוא בוחן בימים אלו היתכנות משפטית של הצעות ראשוניות שעלו בוועדת המשנה לטיפול בזיהום אוויר מהבערת פסולת.

גם התושבים המתגוררים מעבר לקו הירוק סובלים מזיהום האוויר שגורמות שריפות בלתי חוקיות, אך שם קיימת בעיה תקציבית, המעכבת טיפול במפגעים. ממשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה: "המנהל האזרחי רואה חשיבות רבה בטיפול במפגעים סביבתיים חוצי גבולות באזור יהודה ושומרון. לאחרונה גובשה הצעה לממשלה, שגובשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, לטיפול במפגעים. במסגרת הליכי גיבושה, הוצגו על ידי המנהל האזרחי משאבי כוח האדם הנדרשים. נדגיש כי כיום נמצא המנהל האזרחי במצוקת משאבי כוח אדם המייצרת קושי רב במימוש סמכויותיו בכלל התחומים, לרבות סוגיית איכות הסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ