"הזמן שלנו הולך ואוזל" |

האנושות הכחידה כ-60% מחיות הבר בעולם בפחות מ-50 שנה

לפי דו"ח חדש, הסוקר את השמדתם של בעלי החיים בטבע בגלל פעולות האדם, ההכחדה מאיימת על הציוויליזציה, ובקרוב לא יהיה ניתן לעצור את האסון: "אנחנו הדור האחרון שיכול לעשות משהו בנדון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוב קוטב שנורה על ידי צוות ספינה נורווגי, ביולי

מ-1970 ועד היום הכחידה האנושות 60% מהיונקים, העופות, הדגים והזוחלים שחיו על פני כדור הארץ. לפי מומחים, השמדתן של חיות הבר היא איום על הציווליזציה. הנתונים החדשים על היקף הטבח בחיות הבר מתפרסמים בדו"ח שנערך עבור הקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF). ל-59 המדענים שהשתתפו בחיבורו מסקנה חד- משמעית: השימוש המוגבר של אוכלוסיית העולם במזון ובמשאבים מחריב את החיים הטבעיים החיוניים לייצור אוויר ומים נקיים.

"אנחנו צועדים בעיניים עצומות אל ספו של צוק", אומר מייק בארט, מנהל המחלקה למדע ושימור ב-WWF. "לו היתה הידלדלות של 60% באוכלוסיית העולם, היו צפון אמריקה, דרום אמריקה, אפריקה, אירופה, סין ואוקיאניה מתרוקנות מתושבים. זה מה שהאנושות עשתה לטבע", הוא אומר. "זה מסכן את הקיום של המין האנושי. הטבע הוא צינור החמצן שלנו".

"הזמן שלנו הולך ואוזל במהירות", מתריע יוהאן רוקשטום, החוקר את שינויי האקלים, "אנחנו חייבים לטפל במהירות בבעיות שיצרנו במערכת האקולוגית ובאקלים, ורק אז יש לנו סיכוי להבטיח חיים יציבים על פני כדור הארץ, למען הדורות הבאים".

מדענים רבים סבורים שאנחנו נמצאים בעיצומה של ההכחדה ההמונית השישית - והראשונה שחולל ההומו-ספיינס. בדיקות חדשות חושפות שמשחר האנושות חיסל המין האנושי 83% מהיונקים וכמחצית מהצמחייה, ושגם אם התהליך המסוכן יסתיים היום, הטבע יתאושש רק בעוד חמישה עד שבעה מיליון שנים.

חיות הבר והמערכות האקולוגיות חיוניות לחיי בני האדם, אומר בוב ווטסון, ממדעני הסביבה הבכירים בעולם, העומד בראש צוות מחקר למגוון ביולוגי, שקבע בחודש מארס שהרס הטבע מסוכן ממש כמו שינוי האקלים. "הטבע תורם לרווחתו התרבותית והנפשית של האדם באמצעות ייצור המזון, המים הנקיים והאנרגיה, ודרך ויסות האקלים, הזיהום, האבקה והשיטפונות", הוא אומר.

הסיבה העיקרית לפגיעה בבעלי החיים בטבע היא הרס בית הגידול הטבעי שלהם, לרוב לטובת הכשרת שטחים חקלאיים. גם לזיהום הכימי יש השפעה הרסנית על מינים מסוימים: מחצית מאוכלוסיית הלוויתן הקטלן ימותו מזיהום הרעלן PCB, שנמצא בשימוש תעשייתי; הסחר העולמי מביא עמו מינים פולשניים ומחלות המאיימים על חיות הבר; והדו־חיים מושמדים בידי פטרייה המתפשטת בגלל הסחר העולמי בחיות מחמד.

האזורים הפגועים ביותר הם דרום ומרכז אמריקה, שבהם נרשמה ירידה של 89% באוכלוסיית בעלי-חוליות. בתי הגידול שניזוקו יותר מכל הם הנהרות והאגמים, שבהם אוכלוסיות בעלי החיים הצטמצמו ב-83% בגלל הפקעתם לצורכי חקלאות. "גם כאן יש קשר ישיר בין ייצור מזון לאדם, לבקר ולצאן לבין הידלדלות אוכלוסיות בעלי החיים בטבע", אומר בארט.

מרקו למברטיני, מנכ"ל WWF International, אומר שהבעיה המרכזית היא הצריכה. "אנחנו כבר לא יכולים להתעלם מהשפעתן של שיטות הייצור הנוכחיות ושל אורחות החיים הבזבזניים". לדברי טניה סטיל, מנהלת ב-WWF, "אנחנו הדור הראשון שיודע שאנחנו מחריבים את הכוכב שלנו והאחרון שעוד יכול לעשות משהו בנדון".

לקריאת הכתבה המלאה בגרדיאן מאת דמיאן קרינגטון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ