מפלס הכנרת בחודש אוקטובר הגיע לשפל הנמוך ביותר מאז 2001

לפי השירות ההידרולוגי, בסוף אוקטובר ירד המפלס ב-19 ס"מ והתקרב לשפל היסטורי של כל הזמנים, אף על פי שהחודש היה גשום באופן ניכר. בים המלח ירד המפלס בעשרה סנטימטרים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האי שנוצר בכנרת עקב ירידת המפלס
האי שנוצר בכנרת עקב ירידת המפלסצילום: יובל גסר
צפריר רינת
צפריר רינת

מפלס הכנרת הגיע בחודש אוקטובר לשפל הנמוך ביותר שבו היה בתקופה זו מאז 2001, כך הודיע השירות ההידרולוגי. בסוף החודש שעבר היה המפלס נמוך ב-162 סנטימטרים מתחת לקו האדום התחתון. בכך הוא מתקרב לשפל ההיסטורי של כל הזמנים, שהתרחש גם כן לפני שבע עשרה שנה. 

הנתונים פורסמו בדו"ח החודשי של השירות ההידרולוגי, ולפיו אוקטובר שעבר דווקא היה גשום באופן ניכר לעומת הכמות הרב-שנתית הממוצעת. בצפון היתה כמות הגשמים גדולה מהממוצע הרב-שנתי בשיעור של 200% ויותר. בעקבות זאת היתה עלייה מסוימת בזרימות נהר הירדן, אך עדיין מדובר בכמות מים נמוכה בהרבה מזו שזורמת בירדן בדרך כלל.

הכנרת, בסוף החודש שעברצילום: גיל אליהו

גשמי אוקטובר באזור הכנרת עוד לא יצרו זרימות בנחלים שהיו יכולות לבלום את ירידת המפלס באגם. בסך הכל ירד המפלס בחודש שעבר בשיעור של 19 סנטימטרים, וכמות המים הזמינים היתה מינוס 20 מיליון מטרים מעוקבים. למעשה, מדובר בנתון הגרוע ביותר לחודש אוקטובר מאז התחילו מדידות כמויות המים בכנרת. הירידה הנמשכת במפלס הביאה גם לעלייה במליחות האגם - הגבוהה ביותר זה חמישים שנה.

גם בים המלח נמשכה הירידה, ומפלס הים ירד בחודש שעבר בעשרה סנטימטרים נוספים. בשני העשורים האחרונים ירד המפלס של ים המלח בעשרים מטרים. לעומת זאת, הגשמים של החודש שעבר הביאו לעלייה קלה במפלסי אקוויפר ההר המערבי, שהוא מאגר מי התהום הגדול ביותר של ישראל. 

בסוף החודש שעבר קבע מבקר המדינה כי רשות המים לא ביצעה שורה של צעדים לשמירה על מאגרי המים בישראל, בהם הכנרת, והובילה להחרפה משמעותית במצבם. בין השאר לא פעלה רשות המים כנדרש להקמה של מתקני התפלה ולשיפור איכות השפכים המטוהרים, לא נקטה צעדי חיסכון בשימוש במים ומנגד נחפזה להגדיל את מכסות המים ממקורות טבעיים לטובת החקלאות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ