תיעוד: לווייתנים מתחפשים לבריכות דגים כדי לאכול צהריים

היונקים העצומים פיתחו שיטה חדשה ללכידת דגים, שבאמצעותה הדגים חושבים שהלוע שלהם הוא בריכה מלאכותית ומתרכזים בה בהמוניהם. כך זוכה הלווייתן בארוחה משביעה ופשוטה

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוויתן גדול סנפיר נוקט בשיטה
אסף רונאל

הלווייתנים גדולי הסנפיר הם ציידים מתוחכמים מאוד. אין להם הרבה ברירה - כדי לאכול 2,500 קילוגרמים של דגים בממוצע ביום, היונקים הימיים שגודלם כגודל אוטובוס נדרשים למגוון יכולות ציד. בין השאר, חוקרים תיעדו לווייתנים מפריחים בועות במעגלים ענקיים כדי לדחוס דגי הרינג ללהקות צפופות במיוחד שיהפכו לארוחה משביעה. עתה, מדענים פרסמו תיעוד של שיטה חדשה שפיתחו היונקים העצומים ללכידת דגים, שנועדה לשכנע את הדגים להיכנס בהמוניהם ישירות ללוע הלווייתן. לפי החוקרים, הלווייתנים פיתחו רק באחרונה את השיטה ומאז מלמדים זה את זה את רזיה.

החוקרים, שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת המדעי Marine Mammal Science, אומרים כי כשעופות ים חגים באוויר וצוללים למים כדי לתפוס דגים לאורך החוף הצפון מזרחי של האי ונקובר בקנדה, הלווייתנים במקום פוערים את לועם העצום ומטים אותו כלפי מעלה – כשחציו במים וחציו באוויר. רבים מהדגים טועים לחשוב שהבריכות המלאכותיות הן מקום בו יוכלו למצוא מקלט מהאיום הציפורי. כשדגים רבים מתרכזים בתוך פה הלווייתן, הוא סוגר אותו במהירות וזוכה בארוחה משביעה ופשוטה. לוויתן גדול סנפיר נוקט בשיטה:

החוקרים אומרים שצפו בדפוס אכילה זה בקרב לווייתנים גדולי סנפיר ב-2011. מאז, הם צפו ביותר מ-20 פרטים שונים מבצעים את התכסיס. לפי המחקר, ההתפשטות המהירה של שיטת הדיג, בייחוד בקרב לווייתנים שמבלים זמן רב יחדיו, מצביעה על כך שיונקי הענק מלמדים זה את זה. "החידוש וההפצה של שיטות איסוף מזון חדשות מייצגים תגובה התנהגותית שמסייעת לחברי אוכלוסייה מסוימת להגיב לשינויים בזמינות והתנהגות הטרף", כותבים החוקרים. לפי המחקר, הטכניקה החדשה מאפשרת ללווייתנים לזכות בארוחות משביעות יותר – עם ריכוז גדול יותר של הרינג בכל בליעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ