מובילי פסולת בניין מתריעים: עקב סגירת אתרי הטמנה, זבל מושלך לשטחים פתוחים

בשנה האחרונה נסגרו כמה תחנות למיחזור והטמנת פסולת בניין באזור המרכז, ומובילים נאלצים להמתין ולשלם יותר עבור השירות. התוצאות לדברי המובילים הן זיהום קרקע ומים ואובדן חומר גלם למיחזור

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הפסולת ברקת, אתמול
צפריר רינת
צפריר רינת

קבוצת מובילי פסולת בניין התריעה השבוע בפני השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, על השלכות צמצום מספר המתקנים לקליטת פסולת באזור המרכז. לדברי המובילים, המצב גורם לגידול ניכר בכמות הפסולת המושלכת באופן לא חוקי לשטחים פתוחים, דבר הגורם לנזקים סביבתיים ולאובדן הכנסות למשק. 

בשנה האחרונה נסגרו מטעמים שונים כמה תחנות מעבר הקולטות וממחזרות פסולת בניין באזור המרכז. אחד האתרים שהפסיקו לפעול הוא "ברקת", אתר מיחזור והטמנת הפסולת הגדול ביותר במרכז, בעקבות דרישת מועצת שוהם הסמוכה להפסיק את פעילותו.

פסולת בנייה בשדה נרקיסים בגלילות, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בפנייתם מציינים מובילי הפסולת כי אל האתר הגיעו מדי יום 150 משאיות שהובילו פסולת. בעקבות סגירתו וצמצום מספר תחנות המעבר, מתקשים המובילים למצוא אתר חלופי קרוב. באתרים המעטים שנותרו פתוחים, הם מציינים, משתרך תור ארוך של משאיות והדבר פוגע קשות ביעילות פינוי הפסולת מאתרי בנייה. כמו כן, תחנות המעבר שנותרו פתוחות העלו בעד 50% את המחיר שהן גובות עבור קליטת פסולת, דבר שמאיים להפוך את הענף כולו ללא רווחי.

"פינוי פסולת בניין צריך להתבצע ביעילות, ולשם כך צריך אתרים לקליטת הפסולת באזור אתרי הבנייה", הסביר אחד החתומים על הפנייה, ניסים חלימה מחברת פינוי הפסולת ח.ל.פ.ת. "המשרד להגנת הסביבה טוען שיש די אתרי תחנות מעבר, אבל הם פרוסים בכל הארץ. רוב הבנייה מתבצעת בין רחובות לנתניה. אתר שנמצא באזור אחר הוא לא רלוונטי".

לפי הפנייה, הקשיים שנוצרו עקב סגירת האתרים מביאים להגברת השימוש במובילים שמשליכים את הפסולת לשטחים הפתוחים. "יש חברות שעובדות מול חברות בנייה גדולות ומחויבות להעביר לאתרים חוקיים", הסביר חלימה. "לעומת זאת, יש מובילים רבים המפנים בעיקר פסולת של שיפוץ בתים והם לא מגיעים לתחנות חוקיות". מנסחי המכתב כתבו עוד כי נוצרה "פגיעה בשטחים הפתוחים ובערכי טבע, וכן אובדן הכנסות למשק בגלל אי תשלום ההיטל בכניסה למתקנים... כמו כן, יש שריפות וזיהום קרקע ומים ואובדן חומרי גלם למחזור".

אתר הטמנת הפסולת ברקת, ב-2016צילום: תומר אפלבאום

מובילי הפסולת מבקשים מאלקין להתערב כדי לאפשר את פתיחתו מחדש של אתר ברקת. מפעילי האתר עתרו לבית משפט נגד ההחלטה להפסיק את פעילותו, והנושא עדיין נמצא בדיון. במקביל, רשות מקרקעי ישראל פרסמה לאחרונה מכרז להפעלת אתר חדש ליד מטמנת ברקת. לטענת המובילים, יעבור זמן רב עד שהאתר החדש יתחיל לפעול ועד אז אין פתרונות זמינים להטמנת פסולת באזור המרכז.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "פעילותו של אתר ההטמנה ברקת הופסקה בהוראת בית המשפט, במסגרת הליך משפטי של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שוהם. יש רשימת חלופות אשר מספקות מענה לטיפול בפסולת הבנייה באזור. בנוסף לחלופות אלו , מקדמת רשות מקרקעי ישראל אתר פסולת חדש בצמוד לאתר ברקת, שנועד גם הוא לשרת את המרחב".

אתמול (שלישי) נמשך בוועדת הפנים והגנת הסביבה דיון בהצעת חוק שאמורה להסדיר את הפיקוח על העברת פסולת בניין לאתרים מוסדרים, לקראת קריאה שנייה ושלישית. לפי החוק, כל מי שמייצר פסולת יהיה מחויב ליצור קשר עם אתר טיפול מוסדר ויהיה מחויב לוודא שהפסולת תגיע לשם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ