ארגוני סביבה נגד הרחבת היישוב מיתר: שימוש בזבזני בקרקע

ברשות הטבע והגנים טוענים כי הקמת מאות בתים צמודי קרקע ביישוב הדרומי תפגע ביישובי הסביבה ותמשוך מהם אוכלוסייה חזקה. לדבריהם, מדובר בצפיפות בנייה הנחשבת נמוכה ביותר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית צמוד קרקע ביישוב מיתר, ב-2012
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות הטבע והגנים מבקשת מהמועצה הארצית לתכנון ולבנייה לקיים מחר (שלישי) דיון נוסף בהחלטה לאשר תוכנית המרחיבה את היישוב מיתר שבנגב. על פי הרשות, תוכנית זו גורמת לבזבוז שטח, משום שהיא כוללת הקמת בתים צמודי קרקע. עוד טוענים ברשות כי התוכנית תפגע ביישובים הוותיקים באזור, ובהם באר שבע, מאחר שהיא עלולה למשוך למיתר מיישובים אלו אוכלוסייה חזקה המעוניינת לגור בבתים צמודי קרקע.

לפני חודש אישרה ועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תוכנית של בניית 861 יחידות צמודות קרקע בשטח של 1,077 דונם ביישוב מיתר. כמו כן אישרה הוועדה הקצאת יער נטוע בשטח של 160 דונם לטובת הבנייה. מדובר בצפיפות בנייה של שלוש יחידות דיור לדונם, הנחשבת נמוכה ביותר. בתוכניות בנייה באזורים עירוניים יותר צפיפות הדיור היא לפחות עשר יחידות ולעתים גם קרוב ל-30 יחידות לדונם. כיום מתגוררים במיתר כ-8,000 תושבים על שטח של 39 אלף דונם, 70% משטחה של תל אביב. התוכנית אושרה למרות התנגדות של גופים לשמירת הסביבה והטבע.

בעקבות ההחלטה פנה מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין אל יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, זאב ביילסקי, וביקש לקיים דיון נוסף בתוכנית, כפי שמאפשר חוק התכנון והבנייה. גולדשטיין טען בפנייתו שהתוכנית עושה שימוש בזבזני ולא יעיל בקרקע. הדיון צפוי להתקיים מחר בישיבה החודשית של המועצה.

"אנחנו המיעוט סברנו כי אין מקום להרחיב את מיתר בעוד ועוד יחידות צמודות", כתב גולדשטיין בפנייתו. "מיתר ממוקמת סמוך לאזור תעסוקה מחוזי גדול, צמוד לכביש 6 ולרכבת בעתיד. בשל יתרונות מיקום אלה, יש משנה תוקף בניצול יעיל של הקרקע, על מנת לאפשר לנצל יתרונות אלה כמה שיותר".

גולדשטיין הוסיף שבמקרה של מיתר אין מדובר ביישוב בפריפריה, יישוב לא מבוסס או יישוב קו עימות, שלעתים יש לעודד אותם בעזרת בניית צמודי קרקע . הוא טען שלתוכנית מסוג זה השפעה שלילית על יישובי האזור, לרבות מטרופולין באר שבע. "הערים באזורי הפריפריה סובלות מתחרות כפולה; מצד אחד עליהן להתחרות על אוכלוסייה חזקה מול מרכז הארץ, ומצד אחר מול היישובים הכפריים בסביבתם", אמר. "יתרה מזו, הקמת צמודי קרקע רבים ביישובים מבוססים במרחב הדרום תפגע עוד יותר בערים הוותיקות ותקשה עליהן להתמודד במשיכת האוכלוסייה".

גופי שמירת הסביבה, ובראשם המשרד להגנת הסביבה, טוענים בשנים האחרונות שיש להפסיק את המגמה של אישור פרויקטים כמו מיתר. "המצב של אזילת הקרקעות ואובדן השטחים הפתוחים מחייב קביעת עיקרון של הגברת הצפיפות בפיתוח למגורים", הסביר גולדשטיין.

בישיבה צפויים לבקש גופי שמירת הסביבה לערוך דיון על התוכנית כדי להגדיל את הצפיפות בה. בנוסף, הם טוענים שיש לערוך דיון עקרוני בנושא במסגרת אחד מדיוני המועצה הארצית הקרובים, ולדון בגיבוש מדיניות עדכנית בדבר הגדלת הצפיפות בתוכניות באופן שמייעל את השימוש בקרקע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ