המשרד להגנת הסביבה דחה היתר פליטת מזהמים לאסדת לווייתן

בבקשה שהגישה נובל אנרג'י נטען כי יהיו באסדה 1,403 רכיבי ציוד בעלי פוטנציאל דליפה, אך מבדיקה חוזרת שדרש המשרד עלה כי המספר גבוה משמעותית - 8,852 רכיבים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח לווייתן
צפריר רינת
צפריר רינת

המשרד להגנת הסביבה הודיע אתמול (רביעי) לחברת נובל אנרג'י, שמפעילה את אסדת הטיפול בגז מקידוח לווייתן, על דחיית בקשתה להיתר פליטת מזהמים במתכונתו הנוכחית. זאת, בשל פער הנוגע למספר הרכיבים פולטי הזיהום הצפויים להיות באסדה.

על פי חוק אוויר נקי, חברת נובל אנרג'י מחויבת לקבל היתר הקובע כמה זיהום היא רשאית לפלוט. בבקשה להיתר שהגישה החברה ועודכנה ביוני 2018, צוין כי יהיו באסדה 1,403 רכיבי ציוד בעלי פוטנציאל דליפה של חומרים אורגניים שעשויים להיפלט לסביבה. מומחי המשרד להגנת הסביבה, שבחנו את סבירות הנתונים ואת הבקשה, דרשו מנובל לבצע בדיקה חוזרת של מספר זה. במקביל חייב משרד האנרגיה את חברת נובל אנרג'י לקבל לידיו חוות דעת חוזרת בנושא, שתבוצע באמצעות חברה חיצונית.

לנוכח הבדיקה החוזרת, שבוצעה על ידי חברה חיצונית, באוקטובר 2018 נובל אנרג'י עדכנה כי מספר הרכיבים העדכני הוא 8,852. לטענת המשרד להגנת הסביבה, מדובר בשינוי מהותי שלא ניתן לקבלו. לכן החליט המשרד לדחות את הבקשה הנוכחית למתן היתר.

בהודעה שפרסם אתמול הוסיף המשרד: "אם חברת נובל אנרג'י תבחר להגיש מחדש את הבקשה, עליה לכלול בה אמצעי טכנולוגיה מיטבית לרכיבי ציוד, כולל רכיבים ללא דליפות שהחיבורים שלהם חייבים להיות אטומים".

אסדת הטיפול בגז אמורה לפעול במרחק של 9.5 קילומטרים מחוף הכרמל. החשש העיקרי הוא שבין החומרים האורגניים שהיא תפלוט יהיה גם בנזן, שהוא חומר מסרטן. החשש הציבורי מחשיפה לחומר זה גבר לאחר שהתברר שריכוזים גדולים שלו נפלטו במהלך פעילות אסדת קידוח תמר הדרומית יותר. פעילות אסדה זו לא חייבה היתר פליטה מאחר והיא נמצאת מחוץ למים הריבוניים של ישראל.

לפני כחודשיים פנו נציגי עמותת "שומרי הבית" המתנגדת למיקום אסדת לווייתן, למשרד להגנת הסביבה ובקשו לקבל הבהרות לגבי פליטת זיהום האוויר ממתקן זה. העמותה ציינה כי היא בקשה בעבר דוגמאות למערכת שאמורה למנוע פליטת זיהום אך טרם קיבלה על כך תשובה. המשרד להגנת הסביבה טרם השיב לפנייה זו.

מהחברות השותפות בקידוח לווייתן (כולל נובל אנרג'י) נמסר בתגובה: "כחלק מהערכות מקצועית ולבקשת המשרד להגנת הסביבה נערכה בדיקה שבעקבותיה עודכן מספר הרכיבים באסדה. בדיקה נוספת מטעם צד שלישי שבוצעה עבור חברת נובל אנרג'י על ידי חברה חיצונית מצאה כי בהתאם למודלים המחמירים הנהוגים באסדות בים הצפוני, אין שינוי מהנתונים שמסרה החברה עד כה ביחס לפליטות. לבקשת המשרד נגיש בקשה להיתר פליטה בהתאם למספר הרכיבים החדש. יחד עם זאת, אנחנו נוקטים בצעדים שיבטיחו כי הפליטות יהיו מתחת למספר עליו הצהרנו במקור כדי לעמוד בהתחייבות שלנו. כפי שעשינו עד כה, נמשיך לפעול בשקיפות ובאחריות מול המשרד להגנת הסביבה ומול הציבור. אסדת לווייתן תפעל בסטנדרטים המחמירים ביותר. האסדה תתחיל להזרים גז בסוף 2019 ולא תפגע באיכות האוויר ביבשה ובחוף ולא תזהם את הים ותביא לשיפור משמעותי באיכות האוויר בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ