כשהיא רעבה, החיה הזאת יכולה לאכול כל מה שבדרכה. נשמע מוכר?

חוקרי חלזונות בריטים איתרו מנגנון במוחם שמאפשר להם לקחת סיכונים תזונתיים כשהם רעבים, ולאכול מזון שמזיק להם. צוות המחקר טוען שמנגנון דומה גורם לנו לקנות שטויות כשאנחנו רעבים בסופר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חילזון מים מתוקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כל מי שאי פעם הלך לסופרמרקט עם תחושת רעב בוודאי יודע שזה רעיון רע: הקונה הרעב צפוי לרכוש יותר מוצרי מזון מהקונה השבע. "אין איזה מוצר אחד שסביר יותר שתקנה אם אתה רעב", מסביר מייקל קרוסלי, חוקר מוח מאוניברסיטת ססקס שבאנגליה, "אתה פשוט תקנה יותר כשאתה מסתובב בסופר רעב".

קרוסלי גילה כי איננו היצורים היחידים שרעב משפיע על תהליך קבלת ההחלטות שלהם: חלזונות מים מתוקים ממין Lymnaea stagnalis עלולים לעכל מזונות מזיקים - מזונות שהיו יורקים בעת שובע - כשהם רעבים. המוח שלהם, מסביר קרוסלי, עובד במנגנון דומה לשלנו. "הם פשוט יאכלו הכל, כפי שעושים בני אדם במצב של רעב קיצוני", הסביר החוקר, שפירסם לאחרונה את ממצאיו ב-Science Advances.

חילזון מים מתוקים אוכל צמח-מים

במצבי רעב, חלק מסוים במוח החילזון ישנה את התפיסה של מזון עבור אותו הפרט, ויגרום לו לראות מזון בדברים שלא ישקול לאכול כשאיננו רעב. קרוסלי מסביר זאת באמצעות אנלוגיית הסופר: כדי להשקיט את הרעב, האדם - וגם החילזון - יאכל דברים שלא היה אוכל במצבים אחרים.

חלזונות הם כמובן שונים מאוד מבני אדם. בעוד מוח האדם מורכב ממיליארדים של נוירונים, מוח חילזון המים מורכב רק מכ-20 אלף תאים. תכונה זו אפשרה לחוקרים לבודד תאי מוח בודדים מהחילזון, ולחקור את תהליכי החשיבה שלו. במחקרו, קרוסלי חילק את חלזונות המים המתוקים לשתי קבוצות: שבעים ורעבים, ונתן לשתיהן חלקיקי פלסטיק. החלזונות השבעים דחו את הפלסטיק, בעוד הרעבים עיכלו אותו. כמות הפלסטיק שאכלו גדלה ככל שהחילזון היה רעב יותר.

קרוסלי מצא כי באמצעות השתקת חלק מסוים במוח החילזון, הוא יכול להכניס חלזונות שבעים ל"מצב הישרדות" ולגרום להם לאכול חומרים מזיקים. עוד הוא גילה כי האזור המוחי לא גורם לאוכל מזיק להיות טעים, אלא פשוט גורם לחיה לקחת יותר סיכונים, מתוך מחשבה פשוטה: עדיף לאכול משהו ניסיוני, מאשר לגווע מרעב.

המוח של האדם לא פשוט כל כך, אבל במובן הזה, אנחנו ממש דומים לחלזונות - או כך לפחות טוען החוקר. כשאנחנו מסתובבים בסופרמרקט בתחושת רעב, המוח שלנו מתעלם משיקולים שהיו לו חשובים בעת שובע - כמו טעם או בריאות. "כשאתה צריך מזון, אתה תסכן את עצמך כדי למצוא אותו", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ