אם אין שלג, תאכלו פירות: מין חדש של שזיף התגלה בחרמון

השזיף הדובדבני, בעל פירות קטנים וצרים, עשוי לסייע בפיתוח זני שזיף ודובדבן. מגליו קוראים לחובבי הטבע לחפש אחריו באזורים נוספים בחרמון, לאחר שהתגלו באזור צמחים נדירים בסכנת הכחדה

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שזיף הדובדבן. מגליו קוראים לחובבי הטבע לבוא לחרמון ולסייע באיתורו במקומות נוספים
צפריר רינת

בסוף השבוע, אחרי הסופה, נערם בחרמון שלג ראשון לעונה — אך ייתכן שחובבי הטבע ינהרו אליו מסיבה שונה לגמרי: מין חדש של שזיף בר התגלה לאחרונה בחרמון, והוא מצטרף לשורת גילויים של צמחים נדירים באזור. בוטנאים מעריכים כי ייתכן שהשזיף החדש והאכיל יוכל לסייע בפיתוח זנים חדשים של שזיפים למאכל.

שיחי השזיף נמצאו לפני ארבעה חודשים בירידה להר שקד, בגובה 1,850 מטרים, במהלך איסוף זרעים לגן הבוטני שבגבעת רם. שני החוקרים שמצאו אותם — ד"ר אורי פרגמן־ספיר מגבעת רם ונעמי מרגלית, אוצרת הגן הבוטני שבאגמון החולה — חשבו תחילה שמדובר בשזיף הדוב, צמח נפוץ בחרמון ובצפון. אולם לאחר שבחנו את השיח גילו שפירותיו שונים — קטנים, צרים ולא עגולים. בסך הכל נמצאו 12 שיחים ועצים קטנים (בגובה 6-3 מטרים) לאורך חמישה דונמים, וייתכן שיש שזיפים נוספים. הצמח יוצר גזעים שמקנים לו מראה סבוך, וקליפתם אפורה. לאחר הגילוי אספו החוקרים את זרעי השזיף להנבטה בגבעת רם, וחלק מהם נשלחו להנבטה במכון וולקני, בפיקוח ד"ר דורון הולנד.

שזיף הדובדבן על הענף. ייתכן שיסייע בפיתוח זני שזיפים ודובדבניםצילום: אורי פרגמן שפיר

אם לא מדובר בשזיף הדוב, מה מינו של השזיף החדש? פרגמן־ספיר בדק בספרות המדעית והקבע כי מדובר בשזיף הדובדבן: מין בר שנפוץ מהבלקן עד הקווקז ושנחשב אחד מאבותיו של השזיף התרבותי (שאנחנו רגילים לאכול). האתר בחרמון מרחיב דרומה את גבול התפוצה של מין זה, ומגליו קראו לבוטנאים ולחובבי הטבע לסרוק את מרומי החרמון — בעיקר בגובה 1,900-1,800 מ' — כדי לראות אם יש ריכוזים נוספים של הפרי שטרם אותרו.

מלבד השמחה שבגילוי המין החדש, פרגמן־ספיר מסביר כי יש לכך גם השלכות מעשיות: "זיהוי הצמח והעברת הזרעים שלו תורמים ליצירת זנים עמידים המתאימים לתנאי הארץ, וייתכן ששזיף הדובדבן יסייע בהרכבת זני שזיף או דובדבן". השזיף מצטרף לצמחי חרמון בסכנת הכחדה הנקראים "המינים האדומים". בעת האחרונה הוסיפו בגן הבוטני 43 מינים מאזור החרמון לרשימת המינים האדומים — ובכל המקרים הם נמצאו באתרים בודדים. מלבד השזיף התגלו שם, בין השאר, 28 מינים של סחלבים — והאתר "כלנית" אף דיווח על מציאת שני מינים חדשים של צמחי בר באזורים שונים בחרמון תוך שנה וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ