צפריר רינת
צפריר רינת

ברשות הטבע והגנים אמרו אתמול (שלישי) שאם יימשכו השריפות באזור עוטף עזה, כפי שהתרחשו כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה בחודשים האחרונים, שטחי השמורות והצמחים ובעלי החיים שבהם לא יוכלו להשתקם ולטבע עלול להיגרם נזק בלתי הפיך. לפי הנתונים שהציגו, כשני שלישים מתוך 32 אלף הדונם שנפגעו בשריפות באזור היו שמורות טבע ויערות. שאר השטחים שנפגעו היו בעיקר שדות חקלאיים.

לדברי מנהל חטיבת המדע ברשות, ד"ר יהושע שקדי, הנזק הכבד שנגרם אינו תוצאה של פגיעת האש הישירה בלבד, אלא גם של השפעת פעילות כוחות הכיבוי על השטחים הטבעיים. שקדי העריך אתמול, במהלך סיכום של פעילות רשות הטבע והגנים ב-2018, כי היו מקרים שבהם מוטב היה לתת לשטח קטן להישרף מאשר לסכן שטח גדול יותר בנזקים של פעילות הכוחות ותנועת כלי הרכב במקום.

פעילות כיבוי ביער בארי, באוקטובר. חלק מהנזק נגרם בשל פעילות שירותי הכבאותצילום: אליהו הרשקוביץ

"השטחים הטבעיים במזרח הים-התיכון למדו להסתגל לשריפות במשך אלפי שנים ולהתאושש", הסביר שקדי. "אבל זה סיפור אחר אם השריפות האלו יימשכו. השטחים לא יוכלו לעמוד מול גלים כאלה של פגיעות". אמנם השריפה האחרונה כתוצאה מבלוני או עפיפוני תבערה פרצה בנובמבר, אך אנשי רשות הטבע מתכוננים לאפשרות שהשריפות יתחדשו, בדגש על צמצום הנזקים. בין היתר, ברשות מתכוונים לתאם עם כוחות הכיבוי אילו כלים להכניס לשטחים ובאילו מסלולים על מנת לצמצם את השפעתם על השטח. כמו כן, הרשות תפעל לאתר מינים פולשים של צמחים המתפשטים אל תוך שטח שנשרף ויכולים למנוע התאוששות של צומח טבעי, שעמו הם מתחרים.

לעומת עוטף עזה, בשאר האזורים בישראל מספר השריפות נמצא במגמת ירידה. לפני שנתיים נרשמו 382 שריפות בשטחי שמורות וגנים לאומיים ועלו באש 59 אלף דונם. השנה היו 240 אירועים ונשרף שטח כולל של 28 אלף דונם (שאינם כוללים את שטחי עוטף עזה).

לדברי מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אחד הגורמים העיקריים לשינוי הוא שינוי בהתנהלות יחידות הצבא, שהחלו להקפיד על נהלים למניעת שריפות במהלך פעילות אימונים ולטפל בעצמן בשריפות. אימונים של צה"ל היו הגורם העיקרי לשריפות בהיקף משמעותי בגנים לאומיים ושמורות טבע. על אף השיפור הרב, אימונים הצבא הם עדיין הגורם המוביל לשריפות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ