בכיר במשרד להגנת הסביבה: שוטרים ממדרים את המשטרה הירוקה

לדברי סמנכ"ל האכיפה במשרד, כוח השיטור של המדור להגנת הסביבה מתנהל ישירות מול המשטרה וניתק קשר עם המשרד. הוא הוסיף כי המצב גרם לפגיעה בפעילות האכיפה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסולת בנייה בשדה נרקיסים ליד פי גלילות, בחודש שעבר
צפריר רינת
צפריר רינת

המדור להגנת הסביבה, שכולל שוטרים וקציני משטרה, הפסיק לעדכן בפעילותו את המשרד להגנת הסביבה, שבמסגרתו הוא פועל – כך טוען סמנכ"ל אכיפה בכיר במשרד, יצחק בן דוד. חילוקי הדעות בין המדור והמשרד שלו הוא כפוף הביאו לפגיעה בפעילות האכיפה של המשרד.

בתחילת העשור הקודם העמידה משטרת ישראל לרשות המשרד להגנת הסביבה שוטרים הפועלים במסגרת המדור, המקבל מימון מהמשרד וכפוף באופן פיקודי לאגף המבצעים במשטרה. המדור עוסק, בין היתר, בזיהום שיוצרים כלי רכב, השלכת פסולת במקומות אסורים, תחנות דלק פיראטיות וגניבת חול. בנוסף, במשרד יש כוח הנקרא משטרה ירוקה, המורכב מפקחים שהם עובדי המשרד. הקמת המדור נועדה לשפר את התיאום בין המשרד והמשטרה ולאפשר לגורמי האכיפה במשרד להסתמך על סמכויות שיש בידי השוטרים ואין בידי אנשי המשטרה הירוקה. המשטרה הירוקה היא זו המגדירה למדור יעדים, והוא אמור לבצעם בתיאום עמה.

לפני כמה שבועות פנה בן דוד במכתב לגורמי המשטרה האחראים על המדור וטען שבשבועות האחרונים יש מצדם "נסיגה דרמטית בממשקי הפעילות. פעולות מתבצעות בחוסר שקיפות, ללא תיאום מוקדם וללא דיווח". לטענתו, המדור החל לפעול מול גורמי שיטור בארץ באופן עצמאי ותוך מידור של המשטרה הירוקה.

חוף ים מזוהם בכנרת, באפריל האחרוןצילום: גיל אליהו

לאחר שמפקד המשטרה הירוקה העלה טענות לגבי שיתוף הפעולה בשיחה עם הקצינים האחראים על המדור, החריף הנתק, על פי בן דוד, והמדור הפסיק באופן חד צדדי לדווח ולתאם משימות. "הדבר פוגע מאוד בפעילות האכיפה שלנו, לא מאפשר בקרה על משימות שהנחינו לבצע ומייצר שגרת עבודה שאינה בריאה ואינה תורמת לאינטרס הציבורי", כתב בן דוד. "לפיכך, בשלב זה החלטתי שלא להקצות משאבים חדשים להמשך פעילות המדור, למעט בוחני זיהום אוויר מרכב". בן דוד גם הודיע שהמשרד יפסיק לממן תקנים למדור המשטרתי.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה ש"לא התקבלה החלטה על צמצום פעילות המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל. בעקבות נסיגה בממשקי הפעילות, הוציא סמנכ"ל בכיר לאכיפה מכתב למדור, המביע חוסר שביעות רצון מחוסר התיאום והעבודה של המדור מול המשטרה הירוקה. חריגת המדור מהנהלים פוגעת בפעילות האכיפה של המשטרה הירוקה. בימים הקרובים צפויה להתקיים ישיבה בין נציגי המשרד להגנת הסביבה לבין גורמים המופקדים על המדור להגנת הסביבה כדי להסדיר היבטים הקשורים בשיתוף פעולה ותיאום יעדי ודרכי פעולה".

מדוברות המשטרה נמסר ש"משטרת ישראל פועלת בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם כלל רשויות האכיפה ומשרדי הממשלה. ראוי כי טענות מעין אלו יפתרו בשיח משותף ופתוח, ולכן בכוונתנו ליזום מפגש עם נציגי המשרד להגנת הסביבה וללבן את הסוגיה, שכן אנו רואים בשיתוף פעולה הדוק עמם חשיבות רבה בדרך להשגת המטרות המשותפות למשטרה הירוקה ולמשטרת ישראל, ובפרט הגנה על הסביבה וערכי הטבע". עוד נמסר ש"משטרת ישראל תמשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם אנשי המשטרה הירוקה".

המשרד להגנת הסביבה מטפל מדי שנה בכמה מאות תיקים פליליים המבוססים לעיתים קרובות על פעולות מעקב וחקירה של המשטרה הירוקה בשיתוף שוטרי המדור. כמו כן מבצעת המשטרה הירוקה פעולות אכיפה בתיאום עם כוחות משטרה נוספים. למשל, לפני כמה חודשים שתפו אנשיה פעולה עם שוטרי יחידת ההונאה במשטרה בחקירה של ניסיון להבריח לישראל חומרים מסוכנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ