השירות המטאורולוגי מודה: מכ"ם הגשם שקרס "קריטי לשמירה על חיי אדם"

ממסמכים של השירות עולה כי הוא יתקשה להשמיש בזמן הקרוב את המכ"ם, שהפסיק לפעול בשבועיים האחרונים בשיא עונת הגשמים. התקנת מכ"ם חדש עשויה לקחת כשנתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכ"ם הגשם באתר השירות המטאורולוגי

השירות המטאורולוגי הודה כי מכ"ם הגשם שלו, שקרס ואינו פועל בשבועיים האחרונים, הוא "בעל חשיבות קריטית לשמירה על חיי אדם". ממסמכים של השירות עולה כי הוא יתקשה להשמיש את המכ"ם בזמן הקרוב. המכ"ם סבל מרצף תקלות בשנה האחרונה, והתקנת מכ"ם חדש עשויה לקחת כשנתיים. בינתיים מנסים בשירות לגייס חברה שתנסה לתקן אותו.

מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי, שהותקן לפני 21 שנים, הוא היחיד שהיה פתוח לציבור באינטרנט. מכ"ם גשם קיים ברוב מדינות העולם ורבים, בהם חקלאים וספורטאים, התרגלו להשתמש בו כדי לדעת מה הסיכוי לגשם בזמן הקרוב. ואולם, בשבועיים האחרונים, בשיא עונת הגשמים, פסק המכ"ם מלפעול. במסמכים מודה השירות בתפקיד הקריטי של המכ"ם ובכך שהוא משמש את הציבור הרחב: "השירות המטאורולוגי מפעיל מערכת מכ"ם גשם המותקנת בבית דגן ומשמשת כלי מבצעי לעבודת החזאי בעל חשיבות קריטית לשמירה על חיי אדם. תמונת המכ"ם מופצת לערוצי תקשורת שונים ולציבור הרחב אשר עושה בה שימוש משמעותי", נכתב.

גשם בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

המכ"ם שקרס הותקן בתחנת החיזוי בבית דגן בשנת 1997, הוא עובד באמצעות שיגור קרן לייזר לעבר עננות וניתוח התוצאות. תמונת המכ"ם היתה מתעדכנת בכל 10 דקות. לפני 11 שנים נעשו בו מספר שדרוגים במערכות הקליטה, העיבוד והתצוגה. בשנה שעברה שודרגו מחשבי המכ"ם. לפי מסמכי השירות, בספטמבר 2017 החלה סדרת תקלות במכ"ם.

באפריל השנה המכ"ם קרס לראשונה והוחלף ספק הכוח שלו. בהמשך אותו חודש התקבלה תמונת מכ"ם "רועשת" ובחודש מאי צידוד המכ"ם נתקע והתמונה הפסיקה להתעדכן. באוגוסט היה כשל נוסף בספק הכוח. בנובמבר דווח על "עננות מהבהבת" ולפני שבועיים דווח שוב כי "המכ"ם לא רואה כלום". הפעם דווח שספק הכוח של יחידת השידור נכנס למצב הגנה מפני זרם יתר. הספק נשלח לתיקון אבל טרם חזר ממנו. בימים האחרונים נעשה מאמץ להפעיל את המכ"ם באופן חלקי אך הוא נכשל.

המכ"ם הירדני. כולל את רמת הגולן כחלק ממדינת ישראל

ישראלים רבים החלו לעקוב אחר מכ"ם הגשם הירדני שמכסה גם את אזורנו, אך בימים האחרונים ישנן בעיות גלישה. אתר מזג האוויר הישראלי weather2day מספק את תמונות המכ"ם הירדני. תושבי אצבע הגליל והגליל העליון יכולים להיעזר במכ"ם הטורקי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ