לאחר סיבוב של שנתיים בים התיכון, צמד כרישות חזרו לחדרה

חוקרים מאוניברסיטת חיפה זיהו לראשונה שתי כרישות שחזרו לחוף בו ביקרו ב-2016. חזרתן עשויה לספק תובנות על מחזור הרבייה של הכרישות, שרידותן והערכת גודל האוכלוסייה במזרח הים התיכון

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחת הכרישות שחזרו לחוף חדרה
נעה שפיגל

צמד כרישות שתויגו על ידי חוקרים בחדרה לפני כשנתיים, חזרו כעת לאותו החוף שממנו יצאו לים התיכון. הכרישות, להן החוקרים העניקו את השמות סילבי וג'ודי, הן הראשונות שזוהו בוודאות באותו החוף לראשונה מאז החל מחקר ארוך טווח על טורפי העל בים התיכון ב-2016. 

התיוג בוצע על ידי צוות חוקרים מתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה. החוקרים הצמידו מתחת לעור הכרישות משדר שגודלו כסוללה קטנה ועליו קוד מזהה. המכשיר משדר שדר אקוסטי, שנקלט בכמה מקלטים שפרוסים בים. 

"סילבי וג'ודי, כרישות עפרוריות באורך 3.07 ו-2.89 מטרים בהתאמה, שרדו כמעט שנתיים בים התיכון, הידוע כעוין מאוד לכרישים", אמר ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי העל בתחנת מוריס קאהן. "חזרתן יכולה לספק לנו תובנות נוספות על מחזור הרבייה של הכרישות, שרידותן לאורך זמן, קצב הגדילה והערכת גודל אוכלוסיית הכרישות במזרח הים התיכון". 

לדבריו, "עד כה ראינו שהכרישות המתויגות נשארות מרבית החורף במים החמים ובאביב עוזבות, ולא ראינו אותן שוב". החוקרים העריכו שהגעתן של הכרישות למים החמים בחדרה בחורף קשורה למחזור רבייה שנמשך כשנתיים. "ייתכן שהתיעוד הראשון לחזרה של כרישות אחרי שנתיים מסביר את התופעה הזו. השנה נערוך בדיקות אולטראסאונד ובדיקות דם על מנת להמשיך ולחקור את התופעה הייחודית הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ