רשות הטבע החלה להזרים מים לאורך נחל בצת בניסיון להצילו מהתייבשות

בעבר זרמו אל הנחל 120 קוב מים לשעה, אך שאיבה מוגברת של מי תהום פגעה בנחל ובעצי הדולב שבגדותיו. ניסיון קודם להזרים מים באופן מלאכותי לא סייע לעצים ולא מילא את הבריכות שמאפיינות את הנחל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל בצת, ב-2013

רשות הטבע והגנים החלה להזרים מים אל נחל בצת, בניסיון למנוע את התייבשותו ולהציל את עצי הדולב שצומחים בגדותיו. זאת, באמצעות צינור שחובר אל כמה מקטעי הנחל שבהם היובש חמור במיוחד.

בעבר זרמו אל נחל בצת 120 מטרים מעוקבים של מים לשעה והוא היה אחת משמורת הטבע החשובות בגליל. הודות לזרימת המים השוטפת, גדלו לצד האפיק עצי דולב מזרחי גדולים, שהיו המקור לעיקר פרסומו של הנחל.

עצי דולב מתים בנחל בצת, בשנה שעברה. פרויקט ההזרמה הקודם לא סייע לעציםצילום: הלל גלזמן, ראש תחו

לפני כ-30 שנה הגבירה חברת מקורות את היקף שאיבת המים ממי התהום באזור, כדי לספקם ליישובים בגליל. לפי הערכות, השאיבה המוגברת הפחיתה מאוד את כמות המים שהגיעה לעין כרכרה, המעיין שממנו זרמו המים לנחל בצת. ב-2001 פסקה זרימת המים בנחל באופן מוחלט ובשנים לאחר מכן כמעט לא התחדשה.

כדי להתמודד עם התייבשות הנחל, חיברה אליו הרשות צינור היישר מקידוח סמוך והחלה להזרים לתוכו מים, אולם רק במחצית הכמות שזרמה בו בעבר. על פי איש רשות הטבע והגנים הלל גלזמן, המים שהוזרמו חלחלו לקרקע לאחר שזרמו כ-300 מטר, ולא הגיעו לבריכות שאפיינו בעבר את הנחל או אל עצי הדולב. באביב 2017 החמיר מצב הנחל ומתו שלושה עצי דולב.

אחד הצינורות שמזרים מים אל הנחל, באפרילצילום: דרור ארצי

בעקבות הסיכון הגובר לעצים, החלה רשות הטבע והגנים להניח קו מים חדש אל הנחל, מקיבוץ אילון. הקו החדש, שתוכנן על ידי חברת ההנדסה "ליגם" והונח באופן מוצנע בקרקע כך שלא יפגע בנוף, מומן בעזרת תקציב ממשלתי שהועבר לרשות ולחברה להגנת הטבע. בניגוד לקו הקודם, זה החדש עובר לאורך הנחל ומזרים מים ישירות אל הבריכות ואל קטעי הנחל שבהם צומחים עצי דולב. עם תחילת הפעלת הקו החדש לפני כמה חודשים, הופסקה הזרמת המים בקו הישן.

גלזמן מקווה כי בעתיד שוב יזרים המעיין מים אל הנחל. הדבר עשוי לקרות רק לאחר הקמת מתקן התפלה גדול שמתוכנן להיבנות בגליל המערבי, מצפון לעכו. המתקן אמור להתחיל לפעול תוך ארבע עד חמש שנים, לספק עד 200 מיליון מטרים מעוקבים של מים בשנה. כמות זו אמורה להיות גיבוי גם בשנים שבהן יש מיעוט משקעים, ולאפשר לצמצם את ניצול מי התהום, שישובו לזרום למעיינות האזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ