השירות המטאורולוגי העלה מפת אנליזה שתחליף זמנית את מכ"ם הגשם שקרס

המפה החדשה מתעדכנת מדי עשר דקות ומתבססת על תחנות מדידת גשם אוטומטיות ועל נתונים ממכ"מים שלא פתוחים לציבור, כמו המכ"מים של חיל האוויר ושל רשות המים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מפת האנליזה החדשה של השירות המטאורולוגי
מפת האנליזה החדשה של השירות המטאורולוגיצילום: השירות המטאורולוגי
ניר חסון
ניר חסון

השירות המטאורולוגי העלה מפת אנליזה לאירועי גשם שתחליף באופן זמני את מכ"ם הגשם שהתקלקל לפני כחודש. המפה החדשה, המנתחת נתונים כל עשר דקות, משתמשת בנתונים שנגישים לכל ובמידע שלא פתוח לציבור, כמו מכ"ם חיל האוויר ומכ"ם רשות המים.

מכ"ם הגשם, שהיה פתוח לציבור, סיפק התראות מידיות על עננות גשם בכל רחבי הארץ. התקלה שלו התבררה כקשה במיוחד, וצוותים של השירות יחד עם טכנאים מחיל האוויר ומרשות שדות התעופה מנסים לתקן את המכ"ם. במסמכיו מודה השירות בתפקיד המשמעותי של המכ"ם: "השירות המטאורולוגי מפעיל מערכת מכ"ם גשם המותקנת בבית דגן ומשמשת כלי מבצעי לעבודת החזאי בעל חשיבות קריטית לשמירה על חיי אדם".

בימים האחרונים העלה השירות המטאורולוגי מפה חדשה המנתחת אחת לעשר דקות את המידע המתקבל מתחנות מדידת הגשם האוטומטיות. המפה תשלב גם נתונים ממכ"מים אחרים שלא פתוחים לציבור, כמו מכ"ם חיל האוויר ומכ"ם רשות המים.

מזג אוויר חורפי בירושלים, בשבוע שעבר
מזג אוויר חורפי בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מנכ"ל השירות המטאורולוגי, ניר סתיו, תיאר את המפה החדשה: "זו תמונת הגשם שמתקבלת מהכלים שנמצאים ברשותנו בזמן אמת. ככל שיהיו לנו יותר נתונים מהתחנות ומהמכ"מים, כך התמונה שתתקבל תהיה יותר מדויקת", אמר סתיו. השירות המטאורולוגי הישראלי נעזר גם במכ"ם הגשם של קפריסין, וסתיו הביע תקווה שבעתיד יהיה שיתוף פעולה גם עם השירות המטאורולוגי של ירדן.

לדברי סתיו, העובדה שמדובר במכ"ם מיושן, שהותקן לפני 21 שנה, מקשה מאוד על התיקון. "הציוד מאוד ישן והתיעוד חסר מאוד, אנחנו מנסים להשמיש אותו בכל האמצעים אבל אין ברירה, נצטרך לקנות חדש", אמר סתיו.

תגובות