המחוזי דחה את ערעור קיבוץ עין גב, והורה לו להסיר גדרות החוסמות את חופי הכנרת

ביהמ"ש קבע כי הצבת הגדרות המונעות מעבר חופשי לציבור מנוגדת לחוק שמירת הסביבה החופית ואת הסכם החכירה של הקרקע. הסרת הגדרות תאפשר פתיחה של קטע חוף באורך שני קילומטרים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגדר הצפונית של קיבוץ עין גב, שבית המשפט הורה על הסרתה
הגדר הצפונית של קיבוץ עין גב, שבית המשפט הורה על הסרתהצילום: אלי גבאי

בית המשפט המחוזי בנצרת דחה את הערעור של קיבוץ עין גב והותיר על כנה את פסיקת בית המשפט השלום בעפולה, המורה לקיבוץ להסיר גדרות, שהציב על שפת הכנרת ומונעות מעבר חופשי של הציבור במקום. הסרת הגדרות תאפשר פתיחה של קטע חוף באורך של שני קילומטרים.

לפני חמש שנים הוציא המשרד להגנת הסביבה, במסגרת יישום חוק שמירת הסביבה החופית, צו המורה על הסרת הגדר הצפונית והגדר הדרומית בכפר הנופש של עין גב. זאת כחלק מפעילות כוללת להסרת גדרות ומחסומים שהוקמו במהלך השנים לאורך חופי הכנרת והגבילו את הנגישות הציבורית לחופים אלה.

הקיבוץ טען בערעור שחוק שמירת הסביבה החופית כולל החרגה שרלוונטית לעין גב, משום שלקיבוץ היו זכויות מקרקעין לפני כניסתו לתוקף של החוק. השופטת תמר נסים שי דחתה את הדברים. בפסק הדין, שניתן לפני כשבועיים, כתבה נסים שי שהגדרות נמצאות בשטח המוגדר כמיועד לנופש בחוף, ובאזור זה אין לקיבוץ זכות לחסום את הגישה לחוף. השופטת ציינה שמותר לקיבוץ להקים בחוף מבנים לטובת פעילות כלכלית, כמו קיוסקים או מתקנים למתרחצים, אך אסור לו לחסום את המעבר.

הגדר הדרומית של קיבוץ עין גב, שבית המשפט הורה על הסרתהצילום: אלי גבאי

בפסק הדין ציינה נסים שי שגם בהסכם החכירה של הקרקע, שנערך בין הקיבוץ ורשות מקרקעי ישראל, נכתב בפירוש שאין למנוע את הגישה הציבורית אל החוף. היא הוסיפה שאם הקיבוץ רוצה להקים גדר מסיבה בטיחותית, הוא יכול לעשות זאת בתוך שטח מצומצם יותר וכך להעניק פרטיות לבאי כפר הנופש מבלי להגביל את הגישה הציבורית לקו המים. לפי פסק הדין, על הקיבוץ להסיר את הגדרות עד תחילת החודש הבא.

לפי המשרד להגנת הסביבה, עוד קודם להחלטה הנוכחית, סייעה פסיקתו בית משפט השלום אשתקד לשמירה על הסביבה החופית בכנרת. היא הביאה להסרת גדרות וחסימות נוספות לאורך החוף במקומות אחרים, ואף גן אירועים שפעל בקיבוץ אחר הפסיק את פעילותו והסיר מבנים בלתי חוקיים. כל זאת ללא צורך בהוצאת צווים וניהול הליכים משפטיים. פעילות המשרד להגנת הסביבה באזור הכנרת מתנהלת בשנים האחרונות באמצעות יחידת הפיקוח הייעודית עיטם, שפועלת במסגרת רשות הטבע והגנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ