ניר חסון
ניר חסון

בניסיון להמחיש את המשמעות של התחממות כדור הארץ ערך עיתון הגרדיאן הבריטי חישוב ומצא שעליית הטמפרטורות של האוקיינוסים ב-150 השנים האחרונות שווה להתפוצצות פצצת אטום, גדולה פי אחת וחצי מזו שהרסה את הירושימה, בכל שנייה. זאת ועוד, בעשורים האחרונים, עם התגברות קצב פליטת גזי החממה, ההתחממות הקצינה והיא עתה שווה ל-6-3 פצצות אטום שמתפוצצות באוקיינוסים בכל שנייה.

מאז תחילת העידן המתועש עלתה הטמפרטורה הממוצעת ב-1.1 מעלת צלזיוס. מדענים הזהירו לאחרונה כי עלייה של יותר מ-1.5 מעלות תהיה בעלת משמעויות קשות לאנושות ותגרור אסונות אקלימיים. אבל האוויר, האדמה והקרח בכדור הארץ סופגים רק אחוזים בודדים מהתחממות כדור הארץ. את רוב האנרגיה, כ-90% ממנה, סופגים האוקיינוסים.

במחקר המקורי שהתפרסם בכתב העת PANS השתמשו החוקרים בנתון אחר להדגים את כמות האנרגיה שנקלטה באוקיינוסים כתוצאה מההתחממות. על פי החוקרים, החום שנקלט באוקיינוסים ב-150 השנים האחרונות שווה לפי אלף מצריכת האנרגיה השנתית של האנושות כולה. בנוגע להשוואה עם פצצות אטום אמרה פרופסור לאורה זאנה מאוניברסיטת אוקספורד, שהובילה את המחקר: "אני מנסה שלא לעשות השוואות מעין אלו. פשוט כי זה הופך את העניין למדאיג".

בתוך כך, בשנה האחרונה חל זינוק מדאיג בקצב פליטת גזי החממה בארצות הברית. הזינוק של 3.4 אחוזים בפליטות הוא הגבוה ביותר מאז שנת 2010, אז יצא המשק האמריקאי מהמיתון וזו הקפיצה הגדולה ביותר בשני העשורים האחרונים. הסיבה לזינוק בפליטות, על פי מאמר בגרדיאן, היא האטה בקצב המעבר של משק האנרגיה בארה"ב מפחם לגז וביטול חקיקה סביבתית של ממשל אובמה על ידי ממשל טראמפ. בין 2016 ל-2017 הייתה ירידה קלה בפליטות, אך היא מיוחסת לחורף חם יחסית שגרם לחיסכון אנרגיה לצורכי חימום. במקביל, תחקיר של ניו יורק טיימס חשף כי תאגידי הנפט הגדולים של ארה"ב עמדו מאחורי קמפיין פוליטי ענק למען ביטול תקני הפליטות שקבע ממשל אובמה על רכבים בארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ